Anahtar Kelimeler: MEZARLIKTAN HABER?

YENİ MEZARLIKTAN NE HABER?

Şehir merkezinde bulunan mezarlığın dolmaya yakın olmasından dolayı Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Karabuzağı Mahallesi ile Kayhan Mahallesi arasına yaptıracağı mezarlıkla ilgili olarak vatandaş gelinen noktayı merak ediyor.

Kozan ilçe merkezinde bulunan ve yıllarca cenazelerin defin edilmesinden dolayı yaklaşık %80’lik kısmı dolan Kozan Asri Mezarlığı'nda yavaş yavaş sıkıntılar yaşanmaya başladı. Adana Büyükşehir Belediyesi Karabuzağı Mahallesi ile Kayhan Mahallesi arasında bulunan 248 dönümlük kendi arazisine yeni mezarlık yapmak için adım attı. Yeni mezarlığın çevre duvar örme çalışmaları tamamlandı. Ancak; alt yapı, idari bina, gasilhane, mescit gibi alanların yapılması için ihaleye çıkılması gerekiyor. Bu sürecin henüz başlamadığı öğrenildi.

Köylüler şikayetçi, vatandaş dertli

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan yeni mezarlığın şehir merkezine uzak olmasından dolayı Kozan ilçe merkezinde yaşayan vatandaşların dertli olduğu gözlendi. Vatandaşlar özellikle definde ve sonrasında mezarlığa ulaşımın zor olacağını kaydettiler. Edinilen bilgilere göre; bölgede yaşayan köylü vatandaşlar da burada mezarlık olmasının kendi açılarından uygun olmayacağını dile getirdikleri ve buraya mezarlık istemedikleri iddia ediliyor. 248 dönümlük çok büyük bir alanda bulunan yeni mezarlığın bitirildikten sonra ulaşımın nasıl olacağı konusunda da vatandaşların tedirginlikleri sürüyor. Adana Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, ulaşım konusunda belediyenin vatandaşı mağdur etmeyeceği bu konuda çalışmaların yapıldığı bildiriliyor.

Mevcut mezarlığın %80’ni doldu

Yüzyılı aşkın mevcut mezarlık kapasite anlamında doluluk göstermeye başladı. Yan yana 5 kişinin defin edilemeyeceği konuma gelen Kozan ilçe Mezarlığı'ndaki doluluk oranı belediyeyi yeni mezarlık yapmaya yöneltti. Aralarda kalan boşluklarla birlikte %20'lik bir kısmının boş kaldığı öğrenilen Kozan mezarlığında yakını olmayan cenazelerin Ağlıboğaz Mahallesi'ndeki mezarlığa defnedildiği öne sürülüyor.

Yeni mezarlığın bir an önce tamamlanması gerekiyor

Özellikle ulaşım ve şehre uzaklığı nedeni ile yeni yapılacak olan mezarlığın vatandaşlar arasında tepkilere neden olsa da yeni bir mezarlığın yapılması şart oldu. Şuanki öngörülen yer veya başka bir yer ivedilikle yapılarak hizmete konulması gerekiyor. Özellikle, gasilhane ve cenaze namazı kılınması noktasında mevcut mezarlığın durumu hiç de hoş durmuyor. Mezar kazma, defin ve sonrasındaki mezar yapımı gibi birçok sorunla karşılaşılan mezarlıkla ilgili sorunların tamamının çözülmesi için Adana Büyükşehir Belediyesi'nin bir an önce yeni mezarlık ile ilgili olarak ihaleye çıkıp idari bina, mescit, gasilhane gibi yerleri de yaparak vatandaşın hizmetine koyması bekleniyor.