Özcan ALADAĞ


12 MİLYON İNSAN BİR İŞE YARAMIYOR!

Türkiye’de ‘öldük, bittik’ diyerek yaşam kalitesi açısından en sıkıntılı dönemi yaşayan kesim emeklilerdir. Sayıları da 12 milyonu geçen emeklilerimiz ‘konuşurlar’ ama birlik olamazlar.


Türkiye’de ‘öldük, bittik’ diyerek yaşam kalitesi açısından en sıkıntılı dönemi yaşayan kesim emeklilerdir. Sayıları da 12 milyonu geçen emeklilerimiz ‘konuşurlar’ ama birlik olamazlar.

Olamadıkları içinde haklarını talep ettiklerinde kimse sesini duymaz. Duymazlıktan gelir.

İntibak Yasası çıkarılmadığı için hakları gasp edilen 12 milyon emekli eğer birlik olsa, kenetlense ortaya böyle olumsuz sonuçlar çıkar mı?

Maalesef kenetlenemezler ve çıkan sonucu da parkta, emekli evlerinde, dinlenme yerlerinde birbirleriyle konuşarak kabullenirler!

Maaşları pul olmuştur. Tırpanlanan maaşlarıyla yaşam koşullarının zorluğu altında kıt kanaat geçinmek zorunda kalan emeklilerin Mart ayında dernek seçimleri başlıyor.

Yönetici olabilmek adına başlayan yarışta kulvarda koşacak olan isimler dahi emeklilerin toplumsal sorunlarını dile getirmek yerine yerelde yani yerel ölçekte emeklilerin çektiği sıkıntılar ile seçim kazanmanın gayretine girdiler.

Böyle de bir durum var ortada son günlerde…

12 Milyon insan bir işe yaramıyor! Evet, bir emekli gazeteci olarak bu 12 milyon insanın içinde bende yer alıyorum. Kendi adıma yetkililere ulaşmasını düşünmem açısından emeklilerin haklarının verilmesi noktasında defalarca yazı kaleme aldım. Yetkililerin duydukları yok elbette…

Okuyup geçiyorlar!

Bütün sorunumuz bu mu? Diyerek bir de burun kıvırıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beye hitaben bundan önce yazdığım yazılarda da dile getirdiğim üzere emekliler arasında ayrımı söz konusu kılan intibak yasası konusunda gerekenin acilen yapılmasını talep etmişimdir.

Emekli derneklerinin de etkili olmadıklarını görüyorum bu noktada. Aday olarak yarışa çıkan emekliler derneklerinin başkanlığına talip olanlara intibak konusunu sorduğumda onlarında ellerinin kollarının bağlı olduklarını söylemelerine inanın üzülüyorum.

12 milyon tek vücut olur ise sesleri duyulur mu? Hem de gür bir ses ortaya çıkar. Her siyasi iktidar veya parti emeklilerin sesine kulak vermek durumunda kalır.

Sorun emeklinin kendisinde. Hakkını arayamıyor, aramak istemiyor. Her şeyi bir kenara bırakıp tam da emeklinin halini yansıtan ‘her şeyden emekli olma’ moduna dönüşmüşler.

Asıl sıkıntı bu olsa gerekir.

Sözün özü intibak yasasının acilen çıkarılarak 2000 yılından sonra emekli olanlara bu hakkın tıpkı öncesinde emekli olanlara verildiği üzere verilmesini yeniden gündeme getirmiş olalım. Siyasi iktidarın bu konuda da pek niyeti yok ama biz muhalefet başta olmak üzere tüm siyasi partilere bu çağrımızı yenilemiş olalım.

İntibak hakkımızı verin…