Edibe GÜLNAR


19 MAYIS

Yarın 19 Mayıs… 19 Mayıs, Türk Milleti için önemli bir gündür. Bu nedenle 19 Mayıs’ın anlamını bilerek hareket edip ona göre hareket etmeliyiz.


Yarın 19 Mayıs…
19 Mayıs, Türk Milleti için önemli bir gündür. Bu nedenle 19 Mayıs’ın anlamını bilerek hareket edip ona göre hareket etmeliyiz. Öncelikle tüm okuyucularımın bu anlamlı bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.
19 Mayıs Özgürlüğe, bağımsızlığa ilk adım o gün atılmıştır. Kurtuluş savaşı, Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basması ile başlamıştır. 
Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuş,  Milletin güçlenmesini sağlamıştır.
Ne mutlu ki biz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatan Türk milletinin bir neferiyiz.
Ülkemizin her yanı düşmanlar ile sarılmış ve işgal edilmiş iken, bir güneş gibi doğan ve milli mücadelenin yapılamasının gerekliliğini düşünen Mustafa Kemal, milleti tek yumruk olmaya davet etmiştir. Önder olmak kolay değil. Zorlukları yaşayarak, eziyetler çekerek yola çıkmıştır Büyük Atatürk.
Bu amaçla Anadolu’ya gitmek ve oradaki halkın bilinçlenmesini sağlamak için Bandırma vapuru ile gizli bir şekilde 19 Mayıs günü Samsun’a çıkmıştır. Bu sonun başlangıcıdır. Yani burada yapılan toplantıların aslında yeni bir devletin oluşumunu başlatması öngörülmüştür.
Mustafa Kemal ve arkadaşları buradan Amasya ve Sivas’a geçmiş milli mücadelenin fitilini ateşlemiştir. Ülkenin bölünmez bütünlüğü ve milletin özgürlüğü temel alınmıştır. İşgal güçleri ile mücadele ederek vatanımızın bağımsız olması için çalışmalar yapılmıştır.
19 Mayıs tarihi bunun için önemlidir. Türk Milleti kötü kaderini tersine döndürmüş, esaretten kurtulurmuştur. Adeta bir haykırıştır bu tarih…
Destan yazan Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde TBMM bu destanı yaşatan milletin kalbidir. Gazi Meclisin bu anlamda önemi büyüktür. Sahip çıkmak durumundayız. 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz.
Temelleri yine o günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan “Milli Egemenlik” ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir.
Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti gençlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, çok önemli bir sorumluluktur.

Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı veya tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç bir kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz.
19 Mayıs 1919, bir toplumu esaret altında kalmaktan kurtaran, Türk Milletinin ulus olmaya yönelik olarak yazgısını değiştiren, yarınlarını aydınlatan, çağdaş uygar bir yaşama yönlendiren ve sonuçta tam bağımsızlığını sağlayan gündür.
19 Mayıs bayramınız bir kez daha kutlu olsun.