Kurtuluş KILINÇ


2020 O KADAR DA KÖTÜ BİR YIL DEĞİLDİ

Dünya çok zor bir yılı geride bırakıyor. Diğer yıllarda farklı trajedilerle hayatını kaybeden insanların ölümleri bu yıl da yaşandı.


Dünya çok zor bir yılı geride bırakıyor.

Diğer yıllarda farklı trajedilerle hayatını kaybeden insanların ölümleri bu yıl da yaşandı.

Mesela; daha iyi bir hayat umuduyla doğup büyüdüğü toprakları terk etmek zorunda bırakılan göçmenler yine öldü.

İşgal ve kirli savaşlar sırasında yine bebeler katledildi.

Yine organ mafyaları canlı canlı organlarını çıkardıkları çocukları ölüme terk etti.

Kadınlar bazen de erkekler namus süslü cinayetlerle katledildi.

Silah tüccarları daha fazla kazanmak için devletleri birbirine düşürdü, yüz binlerce masum insan hayatını kaybetti

Yine şehitler verdik.

Yine sel, deprem gibi doğal afetler ve trafik kazaları nedeniyle yine çok canımız yandı.

Yine çeşitli hastalıklar, arazi anlaşmazlığı, yan bakma kavgası, kaşının üzerinde gözün var diyerek başlayan tartışmalarda insanlar öldürüldü.

Bütün bunlar ve çok daha fazlası yine yaşandı ama geçtiğimiz yıllardaki kadar umurumuzda olmadı hiç birimizin. Çünkü dünyayı etkileyen Covid-19 pandemisi nedeniyle korona virüse yakalanan yada virüsün diğer hastalıkları tetiklemesi sonucu hayatını kaybeden insanlarımız ve virüse yakalandıktan sonra yaşadıkları zorluklar nedeniyle insanlar kendi canlarının derdine düştü.

Büyük bir şenlik ve şölenle karşılanan ve bu yüzyılda bir daha böyle güzel bir olaya tevafuk edemeyeceğini söyleyen insanlar iki iki ve iki de sıfırın bir birini simetrik bir şekilde tamamladığı 2020 yılından lanetle bahsetmeye başladılar.

Kısmen haklılardı da. Hemen hepimiz en yakınlarımızın gözlerimizin önünden yitip gitmesine şahitlik ettik. İlk kez bu kadar yakından hissettik ölüm duygusunu belki de. Yarına dair hesapları bir süre erteledik. Halbuki erteleyenlerin zararda olduğunu hep söylerdik.

Bu açıdan baktığımızda elbette 2020 miladi yılı bir an önce bitmesi için dua ettiğimiz bir yıl. Davulla zurna ile bu aramızda olmayan bazı sevdiklerimizle birlikte karşıladığımız bu yılın bir an önce bitmesinibeddualar eşliğindeistiyoruz. Sanki 2021’in daha farklı güzellikler getireceğini düşünmek gibi bir saflığımız da var bizim.

Bir başka açıdan bakarsak aslında 2020 o kadar da kötü bir yıl değildi. Şimdi belki bazılarınız kızacak ama özellikle bu zor şartlar altında ülkemizin ve ümmet coğrafyasından kardeşimiz bildiğimiz insanların yaşadıklarını hesaba kattığımızda pandemi şartları altında belki de altın yıl olarak anılabilir 2020 yılı.

Mesela; Rus doğal gazını Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya nakledecek TürkAkım doğal gaz boru hattı 8 Ocak'ta açıldı.

Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisi "Fatih", Karadeniz'de sondaj faaliyetleri gerçekleştirmek üzere İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümünde 29 Mayıs'ta sefere çıktı.

Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz, Tuna-1 kuyusundaki sondajında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi buldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Ekim'de, Karadeniz'de Tuna-1 lokasyonunda 85 milyar metreküp daha doğal gaz keşfedildiğini, böylece toplam doğal gaz rezervi miktarının 405 milyar metreküpü bulduğunu açıkladı.

Cumhuriyet tarihinin en karanlık dönemlerinden birine ev sahipliği yapan, ismi "yassı", namı "yaslı" ada olan Demokrasi ve Özgürlükler Adası 27 Mayıs'ta törenle açıldı.

86 yıl aradan sonra 24 Temmuz'da kılınan ilk cuma namazıyla Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi yeniden ibadete açıldı. 

Azerbaycan ordusu, 27 Eylül'de başlattığı askeri operasyonla işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesindeki pek çok kentte hakimiyet sağlayarak işgali büyük ölçüde sona erdirdi.

KKTC sınırları içerisinde bulunan ve 46 yıldır kapalı olan Maraş'ın kamuya ait olan sahil kısmı 7 Ekim'de kullanıma açıldı.

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti Türkiye'nin İHA/SİHA desteğiyle Batı’nın desteklediği işgalcilere karşı büyük üstünlük sağladı.

Pandemiden dolayı hava kirliliği azaldı, doğa kendine geldi.

Olmazsa olmaz dediğimiz bir çok şeyin aslında olmasa da olacağını öğrendik.

Uzaktan çalışmanın da mümkün olduğunu ve uzaktan çalışıldığında da işlerin yürüdüğünü anladık.

Bu yazdıklarımızıözellikle savunma ve teknoloji alanında ülkemiz adına daha da arttırabiliriz ancak burada keselim. Hepinize sağlıklı, mutlu, huzurlu ve 2020'yi aramayacağınız bir yıl diliyorum.