Faruk YİĞENOĞLU


ACI AMA GERÇEK

Evet yine acıların ukde yaptığı kelimelerin kifayetsiz kaldığı yerdeyiz.


Gelen şehit haberleri ülkeyi yasa boğarken bizler o an ki acılarımızla diğer şehit haberlerini duyana kadar kısır bir döngü içinde yaşıyoruz acılarımızı.Bir iki gün geçince işlerimize geri dönmek durumunda kalıyor acılar geçmiş gibi devam ediyoruz hayatımıza. Peki ya acının  düştüğü yerler ne yapıyor, ne yaşıyor başımıza gelmediği sürece bilemeyiz ama bilmiş gibi en iyi biz konuşur en iyi biz biliriz, milletçe böyleyiz kimse inkar edemez.

 

Öyle bir hale geldik ki her yanımız da bir reklam kokuyor, bunu söyleme hissine kapıldım çünkü  içime dokunduğu için dile getirmek istedim. Şehit evine gidiliyor haberi vermeye kerpiçten evler genel de görevli komutan haberi veriyor, yas düşüyor yüreğe düşmeye ama derdimiz o an köylü olan anne babanın üstüne başına takılıyoruz yahu canından can gitmiş ailenin üstü başı ayakkabısı olmuş olmamış umrumda mı! Sonrasında  yapılacak törende devlet erkanı ile kılınacak namaza safa duruluyor cenaze namazında istenmedik görüntüler ortaya çıkıyor her zaman olmasa da. Bu arada  son zamanlarda kadınların namazdaki yeri erkeklerin yanı değil!  saf düzeni vardır  islamda buna  göre uygun şekilde davranmak gerekir.

 

Definden sonra yas yerine geçiliyor ya  işte her şey orada başlıyor. Acı yaşanıyor içlerde şehit ailesi bir acı içindeyken millete hizmet için koşturuyor etrafa (bu normal cenazelerde de böyle) büyüklerden gelenler oluyor dik duruyor gibi gözüksede içinde akan nehiri kim bilebilir.Bırakalım şu cenazelerden görüntüler atmayı siyaseti acılarla yapmayalım ne geçecek ki elimize!  Zaten  gören görüyor kanıtlamaya ne lüzum var yakışır mı hiç örfe adete!

 

Yazacak çok şey var elbet hep eksik hep noksan kalacak. Kuzusunun şehâdet haberini aldığında bin kere ölen bir anne, bin kez dizlerinin üzerine çöktüğü halde, ayakta görünen bir baba, bir nişân yüzüğü, süt kokan bir bebek.Tek bir söz tamamlıyor aslında şehit annesinin dediği gibi; “Şehidin helvası sizin ocağınızda kavrulmayınca tatlı gelir.”ötesi yok işte bizim bir gün yanarken içimiz onların her an her akıllarına düştüğünde yanacak hiç akıllarından

 çıkmayacak acı..

 

Ne diyorduk VATAN SAĞOLSUN!!

 

Şehitlerimizin ruhları şad mekanları cennet olsun

Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.