Emrah TUNÇ


ADANA DEMİRSPOR´DAN 4 GOL


Birisi şehrin siyasilerine bürokratlarına,

Birisi şehirden ekmek kazanan iş adamlarına,

Birisi yöneticilere,

Birisi taraftarlara

        Evet, Demirspor beş haftadır süren şanssızlığına ve kötü futbola, Bursa maçı ile son verdi. Ve lige en iyi başlangıcı yapan ilk üç dört takımdan birisi olan ve Süper Lig´den yeni gelen Bursaspor´a kendi evinde fark atarak galip geldi.

Maçın dört gollü bitmesini de bir gizli mesaj gibi yorumladım. Herkes kendi üstüne düşen sorumluluğu almalı artık sanki.

FİFA´nın UEFA´nın ve TFF´nin MHK´nın bu kadar müdahaleci, denetleyici ve hesap sorucu olduğu bir dönemde, belki de son tren bu sezon, Adana Demirspor için

Kendi öz kaynaklarını üretemeyen ve bu anlamda bir örgütlenme ve birbirine bağlılık yaratamayan bir camia için mevcut başkan hem yaptıkları hem de sunduğu olanaklar için belki de son tren.

        Kulübün geçen 14 aylık sürecinde, yaptığı transferleri ve transfer politikalarını eleştirebiliriz. İyi oyuncular alınmamıştır, alınan oyuncular iyi oynamamıştır. Bu anlamda belki de çok fazla para harcanmıştır. Bu kısımda, kulübün üstüne yüklenmiş bir maddi borç oluşmamışsa bunun da eleştirilecek tek tarafı Süper Lige çıkmamızın geç kalınması ile ilgili olmalıdır. Kulübün üstüne, bu transfer dönemlerinden kalan bir borç kalıyorsa bu altından kalkamayacağımız bir yük olabilir. Ama başkan Sancak, böyle bir yükü kulübün üstüne bırakmayacağını kendisi de bir çok defa dile getirmiştir.

        Geçen on dört aya bakınca, geçen yılın forma tercihlerini de eleştirebiliriz. En azından ben, yapılmış üç formayı da çok başarılı bulmadım. Yine de o formalarla play-off final kapısından döndü takım. Geçen yıl için tercih edilen teknik direktörler eleştirilebilir. Güzel oynayan bir takım izlemedik. Her ne kadar sezon sonunda ilk altıya kalmış olsa bile takım. 34 maçın güzel oynadığımız maç sayısı dört beşi geçmez gibi.

      Şehre bir anlamda yeni gelmiş bir başkanın, 14 aylık performansında sportif başarısızlıkların olmasını normal karşılayabiliriz. Peki 14 ayda kulübe koyduğu katkılara bakarsak? Şimdi uzun uzun hepsini yazmayacağım. Köşemiz tamamen bununla dolar o zaman. Tüm bunlar için ayrıca bir yazı yazmak gerekir.

Ama her taraftar şunu biliyor. Bir spor kulübünün kurumsal ve sportif yapısı için ne gerekiyorsa hepsinin adımları atıldı. Altyapısından tesislerinin geliştirilmesine, formasından kulüp içi kurumsal çalışma birimlerine kadar, bütün ayrıntıların gözden geçirilip iyileştirilmeye çalışıldığı bütün Demirspor camiası tarafından bilinmektedir.

Tesislerin bakımı, yemekhanesi, çalışanların ücretleri, geçmiş yılların borçları, eski başkanların alacakları, Demirspor üzerinden para kazanan eski yöneticilerin alacakları eski yönetimlerle ilişkisi olan firmaların alacakları, tahta açtırma bedelleri, kesilen elektrikler ve sular, forma reklamı vs vs gibi konuları 14 ay hiç konuşmadı camia. Hepsi ile kulüp başkanı bizzat ilgilendi.

Ve bu yıl şampiyonluk yılı olacaksa, Bursa maçını milat kabul edeceksek bu şampiyonlukta

Bu atılan dört golü de iyi anlamamız gerekli.

Bir gol şehrin siyasilerine ve bürokratlarına:

Bu yıla kadar sadece Demirspor´u oy kapısı olarak gören, kulüp üzerinden reklam yapan bunun dışında halini hatırını sormayan gelip gitmeyen şehrimizin siyasileri

Artık daha çok gelip gidiyorlar ama yine sadece görüntü olarak kalıyor bu.

Taşın altına elinizi koymanız şart ve mecburi

Hele hele de isim vereceğim, özellikle bu yıl Demirspor´un her zaman, her anlamda yanında olması gereken ilk sıradaki yapı CHP dir. Kazandığı belediyelerle ve milletvekilleriyle ve kendisini tercih eden Adanalılarla beraber Adana Demirspor için bu sezon güçlü ve hızlı hamleler yapmak zorundadırlar.

Şehirde şu anlayışı hemen her yerde görebiliyoruz. Paralı bir başkan geldi. Ne gerekiyorsa yapsın o. biz de gider geliriz işte. Öyle bir dünya yok. Ya da öyle bir dünya Adana´da işlemez işlememeli.

Kulübe otobüs mü lazım? Yakıt mı lazım? Tesis çimlerinin bakımı onarımı mı lazım? Belediyelerimizin spor ve futbolla ilgili plan projelerimi lazım? Festival karnaval turnuva mı lazım? Kulübümüze belki de her ilçede bir spor tesisi alanı mı lazım?

Mevcut siyasiler ve bürokratlar bizzat kulübe gelerek bağlılıklarını ve yardıma yapıma hazır olduklarını bildirmeli ve bununla da ilgili kamuoyunu aydınlatmalı ve inandırmalıdırlar.

İşte ilk gol ve belki de Demirspor´a en fazla katkı koyacak şehrin dinamiklerinin başında gelen sevgili siyasilerimize ve bürokratlarımıza

Bir gol şehirden kazanan iş adamlarına:

Evet, haklısınız yıllarca Demirspor üzerinden belki de emekleriniz mesaileriniz sömürüldü. Kandırıldınız. Sizden gelen destekler doğru adresine gitmedi belki de. Herkes kendi cebini doldurmaya çalışıyordu Demirspor´da

Siz de herkes gibi ?´aman banane´´ demeye başladınız. Şehirden kazandınız üreterek çalışarak. Şehirde kendinize bir yer yaşam edindiniz.

        Şimdi artık durumlar öyle değil kulübün içinde akbabalar ve onların şövalyeleri gezmiyor. Harcanan her kuruşun belki de 30 yıldır ilk defa defterleri tutuluyor. Ve Süper lig kapısı ve orada kalıcı olacak bir Demirspor, hem şehre hem ticarete yani kısaca Adana için iyi olabilecek her şeyin anahtarı olarak orada duruyor sezon sonunda. Önümüzde 8 ay var. Herkesin sorumluluk alması gereken. Size de düşen şehrin şampiyonluk havasına girmesi için taşın altına elinizi koymanız.

Demirspor belki de ilk defa şortuna bile reklam sponsoru alabilir. Formasının her yerinde bir firmamızın adını görebiliriz. Tesislerin dört bir tarafı Adanalı firmaların fabrikaların başarı dileyen bayraklarıyla pankartlarıyla donatılabilir.

Forma alacaksınız, bayrak yaptıracaksınız, kombine alacaksınız, belki de alt yapımızın bir çok deplasman giderlerini karşılayacaksınız. Bütün bunları zorla, baskıyla, siyaseten ya da hatır için yapmayacaksınız. Yaşadığınız, nefes alıp verdiğiniz bu şehrin geleceği için burada büyüttüğünüz çocuklarınızın geleceği için yapacaksınız, şehrin geleceğinde spor ve spor kültürü olsun diye isteyerek ve severek yapacaksınız

Ve şampiyonluk kitabında kendinize haklı ve ömür boyu gururla anlatacağınız bir yer bulacaksınız.

İlk ateşi de Adana´nın gelir vergisi ve kurumlar vergisinde ilk yüze girmiş başarılı, çalışkan ve şehrimizin göz bebeği firmalarından bekliyoruz

Bir gol kulübün yöneticilerine:

Tabi ki öncelikle mevcut yönetimde bulunan yöneticilerimize ve yanı sıra son 20 yılda yöneticilik yapmış iyi niyetli yöneticilerimize.

Kulüp yönetimlerinde başkandan sonra gelen yönetim heyeti ne yapar ne yapmaz, görev tanımı nedir ne değildir. Bunların üzerine konuşmayacağım. Her yönetici zaten belirli bir alanda bir konuda kendini ispatlamış ve bir yerlere gelmiş başarılı ve şehre örnek olacak kişilerdir. Yöneticilerimiz de mutlaka ki kulüp için bireysel ya da örgütlü bir şekilde çalışmalara yapıyorlardır. Ama yetmiyor yetmediğini de görüyoruz hissediyoruz.

Önümüzdeki 8 ay için ekstra bir çaba ve gayretinize ihtiyacı var Demirspor´un. Bütün işin, sadece başkandan beklenmeyecek kadar büyük olduğunu, siz bizzat bilenlerdensiniz. Canlı tanıksınız Demirspor´un son 30 yılda yaşadıklarına, bizzat oradaydınız. Şimdi elimizde bir fırsat var. Bütün bu acılarla dolu geçmişi, gülümseyen, mutlu bir yüze çevirmeye. Bir imkanımız var ve herkesin elinde bu imkanla ilgili yapacak bir iş var. Taşın altına elinizi siz de koyunuz. Gerçekten Adanalı olduğunuzu Adana Demirsporlu olduğunuzu camiaya ve şehre hissettiriniz. Her yöneticimiz protokol yerine tribünlerde omuz omuza maç izlesin. Forma alsın hediye etsin çocuklara okulları ziyaret etsin. Çocuklarımıza kombineler alsın.

Şehirde bürokratik ya da yerel yönetimlik bir yapılması gereken varsa en az iki yöneticimizi orada görelim. Bunu ömür boyu değil Mayıs ayına kadar yapınız. Göreceksiniz sonu mutlu bitecek bu hikâyede en çok takdiri ve alkışı sizler göreceksiniz. Çünkü siz binlerce iş adamının olduğu bu şehirde, bu kulübün, sadece 10 yöneticisisiniz. Gözlerimizin önündeki kara perde ve ön yargılarımız ortadan kalksın diye bir gol de sizlereydi Bursa maçında

Bir gol taraftarlara:

80 yıldır varlıkta yoklukta takımının yanında olan taraftara da mı gol diyeceksiniz belki de evet. Esasen en çok uyanmaya da onların ihtiyacı var. Yukarıda sayılan tüm şehrin önde gelenleri örgütleyecek takip edecek hesap soracak tek kesimdir taraftarlar.

Hiç kimse Adana Demirspor taraftarının kulübüne olan sevgisini saygısını bağlılığını sorgulayamaz ve ölçülemez bir sevgi olduğunu da hem biz hem de tüm Türkiye kabul etmiş durumdadır.

30 yıldır ilk defa maddi sıkıntılardan uzak bir sezon geçiriyoruz. Ülkece ekonomik olarak sıkıntılı bir dönemde yaşıyor olsak da her Demirsporluyum diyen taraftarın da kulübü için yapacağı şeyler mutlaka vardır ve olacaktır.

Önümüzde sezon sonunu şampiyon bitirebilmek için 8 ayımız var.

69 bin paso satışı gerçekleştiren kulübümüzde forma satış sayımız 1500, o da eminim 500 ü bir başkasına hediyedir!  Kombine satış gerçek sayımız 400 ü bulmamıştır!  

30 yıldır devam ediyoruz artık bıkmadık mı, merdivenlere oturup kulübümüze ve kendi taraftarımıza ceza yedirmekten, 

Küfür etmeyin uyarısına rağmen kadınlarımızın ve çocuklarımızın yanında dakikalarca küfür edip yine hem kulübümüzü hem taraftarlarımızı cezalandırmaya artık bir dur demeyecek miyiz? İçerde seyircisiz oynadığımız ve şampiyonluğu kaybedeceğimiz bir maç olursa? Bunun vebalini kime soracağız?

Son yıllarda daha da moda olan her tribünde her maçta bir kavga olayının bari bu sezon en azından 8 aylığına önüne geçemeyecek miyiz?

Tribünlerdeki kardeşliği sokaklara taşımamızın, birlik beraberliği birileri istiyor diye değil içimizden geldiği için sağlamamızın zamanı gelmedi mi?

Adana´ya kim gelirse gelsin, kimsenin burnu bile kanamadan, şiddet küfür olmadan yensek yenilsek fark etmez, bir Adanalı gibi Bir Demirsporlu gibi ağır başlı sakin bir şekilde misafir edip uğurlamayacak mıyız?

Forma satın aldıracağız alacağız,  bilet aldıracağız, bayrak yaptıracağız, bayrak astıracağız. 8 ayımız var. Takipçi değil taraftar olduğumuzu hissetmemiz ve hissettirmemiz için taşın altına elimizi koyacağız. 80 yıldır yaptığımız yapmamız gerekenleri yine yapacağız, yapmamamız gerekenleri kesinlikle yapmayacağız. Kimseye de izin vermeyeceğiz Demirspor´a zarar vermesine.

Bütün bu uyanışlar için Demirsporumuz, Bursa maçında attığı  bir golü de taraftarlarımıza bir mesaj olarak gönderdi belki de.

Futbolcu kadromuzun yetersiz kaldığı bölgelerdeki eksikliğini de Ocak ayında tamamlayıp sezon sonunda şampiyonluğa doğru koşacak bir takımımız olacağına inanıyorum

Onlar öyle çalışırken Demirsporluyum diyen herkesin de 8 ayda oturduğu yerde oturmaması zorunludur. Mecburidir.

Eğer bunu bu defa yapmayacaksak, bu şartlar altında bu camia bir daha bunu yapacak bir imkanı da bulamayabilir.

Herkese iyi haftalar saygılar