Kurtuluş KILINÇ


ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NE BİR TEŞEKKÜR BİR UYARI

Tarih 13 Ocak 2020. Çukurova Barış Gazetesi'ndeki köşemde ASKİ’nin yaptığı indirimlerin özellikle iskânsız evlerde yaşayan vatandaşlara yansımadığına vurgu yapmış hatta bırakın indirimi faturadaki 'Abonesiz Mesken' tabirinin 'Abonesiz İnşaat/Şantiye' olarak değiştirilmek suretiyle bu evlerde oturan vatandaşlara neredeyse iki kat bedelle su faturası gönderildiğini yazmıştım.


Tarih 13 Ocak 2020. Çukurova Barış Gazetesi'ndeki köşemde ASKİ’nin yaptığı indirimlerin özellikle iskânsız evlerde yaşayan vatandaşlara yansımadığına vurgu yapmış hatta bırakın indirimi faturadaki 'Abonesiz Mesken' tabirinin 'Abonesiz İnşaat/Şantiye' olarak değiştirilmek suretiyle bu evlerde oturan vatandaşlara neredeyse iki kat bedelle su faturası gönderildiğini yazmıştım.

ASKİ SUYA İNDİRİMİN PARASINI DA VATANDAŞTAN MI ÇIKARTIYOR? Başlıklı o yazımda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve ASKİ yönetimine çağrıda bulunarak vatandaşın belini büken bu uygulamanın iptal edilmesi çağrısında bulunmuştum.

Her zaman yazarım. Ülkede sistem işliyor ancak çok geç işliyor. Bu yazının üzerinden tam 1 yıl 1 ay geçti ve faturalardaki İnşaat Şantiye ibaresi İnşaat/Mesken olarak değiştirildi. Sadece bu değişiklikle Ocak ayında 10.2986 TL olan su birim fiyatı Şubat ayında 5,2139’a indi. Böylece iskânsız evlerde oturan on binlerce vatandaşın su parası büyük bir oranda düşmüş oldu.

Zeydan Başkan’a ASKİ ekibine ve bu değişiklikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Vatandaşa yansıyacak her türlü maddi ve/veya manevi desteğin her zaman olduğu gibi bundan sonra da savunucusu olacağız. Güzel bir iş yapıldığında takdir edip yapılmadığında da eleştireceğiz. Bazen de uyarı görevimizi yapacağız elbette.

Yazının başlığında bir teşekkür bir uyarı demiştik. Teşekkürümüzü yaptık. Uyarımızı da yazalım. Geçtiğimiz yaz aylarında Adana'da sinek ve haşerelerle ilgili büyük sıkıntılar yaşandı biliyorsunuz. Özellikle bazı bölgelerdeki vatandaşlarımız tepkilerini yüksek perdeden dile getirdiler. Koronavirüs'ün de yayılımını da düşündüğümüzde bu durum toplum sağlığı açısından büyük bir tehlike saçıyordu. İşte bu yıl aynı sıkıntıların yaşanmaması için sinek ve larva mücadelesinin çok daha sıkı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi bu mücadelenin aralıksız bir şekilde her mevsimde her kulvarda sürdürüldüğüne dair bir haber geçmişti geçtiğimiz hafta. İnşallah zamanında ve doğru adımlar atılarak bu konuda Adanalıların sorunsuz bir yaz mevsimi geçirmesi sağlanılır. Zira kışı yaşamayan Adana’da yaz çok sıcak geçeceğine dair sinyalleri şimdiden vermeye başladı.

X

ADANA DEMİRSPOR'A DA BU YAKIŞIR

Geçtiğimiz hafta Türkiye’de bir ilke imza atıldı. Adanamızın gururu Adana Demirspor adına büyük denilen kulüplerin bile yapmadığı bir işe soyunarak kendi sanal (kripto) parasını ADSC'yi çıkardı.

Forma sponsoru Bitexen işbirliği ile gerçekleştirilecek bu uygulama eğer beklediği ilgiliyi görürse kulübe kalıcı gelir sağlama konusunda önemli bir adım atılmış olur. Bunun başarılabilmesi için de hem Bitexen hem de Adana Demirspor profesyonellerinin doğru zamanda doğru kişi/kurumlarla birlikte doğru adımları atması gerekir.

Hem dünyanın dört bir yanındaki Adana Demirspor taraftarlarına hem de tüm Adanalılara da buradan bir çağrı yapalım; ADSC mobil uygulamasını telefonlarınıza indirin ve kullanmaya başlayın.

Yıllardır konuştuğumuz bir konudur spor kulüplerinin kalıcı gelir meselesi. Böylece kulüpler, kurum ya da kişilere bağlı kalmadan bağımsız bir şekilde yoluna devam edebilir. İşte Adana Demirsporumuzun da ekonomik bağımsızlığını kazanması için bu projeye hepimizin destek vermesi gerekir.

İnanıyorum ki Adana Demirspor Coin (ADSC) tüm kulüplere örnek bir uygulama olacak. Yakında birçok kulüp kendi sanal parasını çıkartacak. Yani Mavi Şimşekler bu işin lokomotifliğini yapmış olacak. Adana Demirspor’a da işte bu yakışır.

Bu örnekliğin sportif başarı olarak da devam etmesi ise en büyük dileğimiz.

 

DÜNE DÜŞEN YAZILAR

Naif, mütevazı, insan canlısı ve kıymetli bir insan olan Mustafa Ökkeş Evren aynı zamanda Adana için Çukurova için ve dahi Türkiye için çok önemli bir yazardır.

Özellikle Çocuk Edebiyatı alanında birbirinden kıymetli eserlere imza atan Evren, geçtiğimiz günlerde çıkarttığı Düne Düşen Yazılar adlı son kitabını gönderme inceliğini göstermiş.

‘Üç Mekân, Üç İnsan, Üç Kitap’  üçlemesiyle, şiirden beslenip hikâye edilen ve oradan bütün edebi türleri yansıtarak okuyucuya içtenlikle seslenen Düne Düşen Yazılar’da Mustafa Ökkeş Evren, büyüsü bozulan dünyada şiirle, yazıyla, dostlukla yürümeye ve yaşamaya çalışan herkese bir vefa çağrısı sunuyor.

Hele bir ‘Gar' bölümü var ki okumaya doyamadım. Yolun, yolcunun, gitmelerin ve gelmelerin, varlığın ya da yokluğun böylesine güzel betimlendiği çok az yazı okudum.

Bu kitabı mutlaka temin etmeli ve okumalısınız.

Mustafa Ökkeş Evren ağabeyime hem nezaket gösterip adıma imzalı gönderdiği kitabı için hem de bu harika kitabı edebiyat dünyasına kazandırdığı için teşekkür ediyorum.