Kurtuluş KILINÇ


ADANA’NIN YENİ VALİSİ SÜLEYMAN ELBAN İLE KONUŞTUM

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan Valiler Kararnamesi ile Adana Valisi Mahmut Demirtaş Mardin Valisi olarak atanırken Ağrı Valisi Süleyman Elban da yeni Adana Valimiz olmuştu.


Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan Valiler Kararnamesi ile Adana Valisi Mahmut Demirtaş Mardin Valisi olarak atanırken Ağrı Valisi Süleyman Elban da yeni Adana Valimiz olmuştu.
Bu kapsamda şehrimizde yaşayan ve bu şehrin derdiyle dertlenen hemen herkes gibi ben de; “Acaba şehrimize nasıl bir Vali geliyor” diyerek araştırmalara başlamış ve geçtiğimiz haftaki yazımda sizlerle paylaşmıştım.
Adana son dönemde Valiler konusunda çok şanslı. Bu şansın devam ettiğini de görüyoruz. Süleyman Elban değerli bir devlet adamı. Hal böyle olunca ben de yeni Valimize telefon açtım ve kendisi ile bir tele-röportaj gerçekleştirdim. Çok önemli şeyler konuştuk.
Sayın Valimize zaman ayırdığı ve samimi bir şekilde duygularını paylaştığı için ayrıca nezaketi için teşekkür ediyor, hemen röportaja geçiyorum.
 Adana’ya atandığınızı ilk öğrendiğinizde ne hissettiniz, ilk duygularınız nasıldı?
Atamadan daha önce bilgim olmadığı için benim adıma da çok büyük bir sürpriz oldu. Güzel de bir sürpriz oldu. Adana’yı ilk duyduğumda “Adana mı oldu?” diye birkaç saniyelik bir şaşırmanın ardından Türkiye’nin en büyük illerinden birine Vali olarak atanmanın gururunu yaşadım. Şaşırdım ve gurur duydum.
 Adana ile ilgili bilgiler aldınız mı? İlk bilgilerinizle ne 
düşünüyorsunuz şehrimiz hakkında?
Adana’ya çok gelip giden birisi değilim. Daha önce orada görev de yapmadım. Bunun tabi avantajları da dezavantajları da var. Meselaönyargı ile gelmiyorum Adana’ya.
Adana, 1980’den sonra gerileyen bir şehir imajı veriyor ama bence Adana gerilemiyor. Sadece çevresindeki Gaziantep, Mersin, Kahramanmaraş, Antalya gibi şehirler Adana’dan daha hızlı büyüdü Adana bu hıza ayak uyduramadı. Tarımda, sanayide görece diğer şehirler kadar hızlı gelişmedi. Belki de bu yüzden Adana geriye gidiyormuş gibi görünüyor ama ben böyle düşünmüyorum. Bu durumu da tersine çevirebileceğimizi düşünüyorum.
Atanmış ve seçilmişler arasındaki ilişki büyükşehirlerde hep konuşulur. Biz de son dönemde bunu unutsak da 
kameralar önünde tartışan 
yöneticiler gördük. 
Sizin Valilik döneminizde 
Adana’da budurum 
nasıl olacak?
Bu meseleyi atanmış ya da seçilmiş olarak değerlendirmemek lazım. Bu topyekûn bir mücadeledir. Bütün olarak değerlendirmemiz gerekir. Şehirde sadece iki taraf yok. STK’lar var, sanayiciler var, tarım sektörü var vatandaşlar var ve çok güçlü bir basın var. İşçisi, memuru, öğrencisi toplumun her kesimi ile bir diyalog ortamı oluşturacağız. Şehir ile ilgili alınan kararlarda başarılı olmak istiyorsak hepimizin kenetlenmesi gerekir. İşin kabullenilmesi ve mükemmel olması açısından, topluma daha faydalı olması açısından herkes elini taşın altına koyması gerekir.
Toplumun her kesiminin konu ile ilgili düşüncesini alacağız. Sadece atanmış veya seçilmiş olarak değerlendirmeyeceğiz. Eğer bunu başarabilirsek Adana’ya katma değer sağlayabiliriz. Gerçek sonuca ulaşabiliriz. Sadece seçilmişler ve atanmışların iyi anlaşması yetmez herkesi Adana için çalışmaya teşvik etmeliyiz. Bu kapsamda sivil toplum kuruluşlarını çok önemsiyorum. Basını önemsiyorum. Adana’yı inşallah hep birlikte daha ilerilere taşıyacağız.
 Ne zaman göreve 
başlayacaksınız?
Biliyorsunuz Sayın Mahmut Demirtaş babasını kaybetti. Buradan da kıymetli babasına Allah’tan rahmet kendisine baş sağlığı diliyorum.Dolayısıyla Sayın Valimiz ne zaman Adana’ya veda edecek bilmiyorum ama Sayın Valimiz şehirden ne zaman ayrılırsa biz de aynı gün veya hemen ertesinde göreve başlayacağız.
Adanalılara neler 
söylemek istersiniz?
Adanalılara öncelikle selam, sevgi ve muhabbetlerimi iletin lütfen.
Adana’da yapılması gereken ne varsa herkesle birlikte iş birliği yaparak sorunları azaltma hatta bitirme, belli projeleri uygulama, Adana’nın gündemine yeni konuları getirme gibi bir gayretimiz olacak. Gayret bizden takdir Allah’tan…
Şunun bilinmesini istiyorum ben göreve başladığım günden görevden ayrılacağım güne kadar çalışırım. Ağrı’da da göreve başlarken bunu söylemiştim. Birkaç gün önce İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile birlikte Ayakkabıcılar Sitesi’nin temelini attık. Sözümüzü tuttuk yani. Adana’da da geldiğimiz günden itibaren görevi bırakacağımız güne kadar iyi niyetle samimi olarak çalışacağım.
Ben samimiyeti çok önemsiyorum. İçten ve samimi olarak vatandaşın sorunlarını azaltmak, hizmet kalitesini arttırmak amacıyla çalışacağız. Herkesin bunu bilmesini istiyorum.
Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim; Şehre geldiğim günden itibaren “Adanalıyım” demeye başlayacağız. Son görev günümüze kadar bir Adanalı gibi çalışacağız.
Buradan tekrar tüm Adanalı hemşerilerime selam, saygı ve muhabbetlerimi gönderiyorum.
YENİ VALİMİZE HATIRLATAYIM
Adana güllük gülistanlık bir şehir değil.
Bürokratlarınıza, özellikle il müdürlerinize dikkat edin.
Siz Adana’ya, Adanalıya hizmete geliyorsunuz, hasbelkader bir makama ge(tiri)lmiş insanlara kulak asmayın.

SAYIN VALİM BUNLARI 
DA UNUTMAYIN
Adana sadece kavgaları ile ünlü bir şehir değil.
Adana sadece sıcağı ile ünlü bir şehir değil.
Adana sadece Adana’dan ibaret değil.