Edibe GÜLNAR


ADANA’YA MI YOKSA ADANALIYA MI HAYRAN?

Lezzet Festivali’nin bu sene sosyal medya üzerinden yapılarak dijital ortamda tüm lezzetlerin tanıtılması nedeniyle İstanbul’dan ve Ankara’dan önceki yıllarda festivale katılan arkadaşlarım beni arayarak konu hakkında bilgi almak istediler


Lezzet Festivali’nin bu sene sosyal medya üzerinden yapılarak dijital ortamda tüm lezzetlerin tanıtılması nedeniyle İstanbul’dan ve Ankara’dan önceki yıllarda festivale katılan arkadaşlarım beni arayarak konu hakkında bilgi almak istediler.

Festivalin dijital ortamda yapılacağını söylemekten başka bir şey söyleyemedim ben bu beni arayan arkadaşlarıma.

Konu hakkında bilgi sahibi olmayınca ancak sosyal medya hesaplarını takip etmesini söyleyebildim. Arkadaşlarım da bana ‘sosyal medya hesaplarına bakacağıma yemekleri arayacak olursam ben googleden arayıp bulabilirim’ diyerek konuya yaklaştı.

Demem odur ki, Adana bu sene lezzet festivali ile yapıldı mı? Yapılmadı mı? Adanalının inanın hiç umurunda olmadı!

Aslında haberi olmadı. Olsaydı ne olacaktı? Orası da ayrı bir konu.

İstanbul’dan Adana’ya Lezzet Festivali’ne daha önceki yıllarda katılan bu arkadaşım kendi arkadaş gurubu ile gelerek DDY’nin misafirhanesinde kalmışlardı. Çok da memnun olarak kentlerine dönmüşlerdi. Emekli olunca kendisi rahat bir ortamda festivalin tadını çıkarmıştı beraberinde gelen arkadaşları ile birlikte.

Kent ekonomisine de önemli sayılacak katkıları olmuştu bu ve buna benzer gelen dostların.

Bu arkadaşıma Adana’ya mı yoksa Adanalılara mı hayran olduğunu sorduğumda bana ‘Adanalıların misafirperverliğine hayranım. Lezzetlerine hayranım’ dedi.

Aslında bu kültürü koruyabilmemiz gerekiyor. Lezzetlerin de tadını kaçırmadan…

Festivalin 4.yılında harcanan para ile kenti tanıttıklarını söylüyorlar. Elbette bir şekilde kenti tanıttılar. Ama ben Adanalıların hiç umurunda olmadan bir festival yaşandığını düşünüyorum. En azından böyle hissediyorum. Bana geçen enerji bu.

Bu anlamda festivali organize edenlerin başarılı olamadıklarını görüyorum. Herkesin dijital ortamda yapılan etkinliği izleme zamanı ve imkânı yok. Teknolojiye uyum sağlamak ayrı, sizin etkinliğinizi takip etmek ayrı bir şey.

Görüntüyü açık kapatmak, bir bakıp çıkmak, tıklamak, beğenmek festivalin başarı oranı oldu!

Bu da yanlış bir tespit…
Yine de emeği geçenlere teşekkür ederiz. Bu kadar paraya bu festivali yapmak değdi mi?

Onun yanıtını da aslında komite çıkıp anlatacak.