Gözlemci


ADAY ADAYI ANALİZLERİ


Adaylar piyasaya çıkmaya başladı. Aday toto oynanıyor. Yok, eski Belediye Başkanı Kazım Özgan AKP den aday olur, olamazsa Saadet Partisi arka kapı hazır yine Saadet´ten aday olur. AKP´yi böler, seçilemezse de MHP´ye yarar, bir sürü fikir jimnastiği yapılıyor. MHP´den İlçe Başkanı Nihat Atlı kesin söz almış, Kozan´ın adayı benim diyor. Belediye Başkanı Musa Öztürk yine aday, onu aday eden ekip yine MHP de hala etkili deniliyor. Yok, Musa Bey İyi Parti´den milletvekili adayı olur, kesinlikle belediyeye aday olmaz. CHP çok hareketli, hayır bloğu yine aynı devam ederse birçok yerde Kozan da dahil belediyeyi kazanır. İyi Parti güzel toplumda tutulan birisini aday gösterirse sürpriz yapar, CHP de onu destekler burada sonuç alınır. Hatta ve hatta AKP aday göstermez, MHP´nin adayını destekler, buna benzer birçok toto dedikoduları gırla gidiyor.

AKP Milletvekili Adayı A. Emre Bilgili yine listede aday olabilir. Fakat bu seferde Tamer Dağlı´yı aşamaz, yine seçilecek yerde olmaz listede olana kadar, gelsin Kozan´a belediye başkan adayı olsun? Diyen de var.

SERTAN DURAN

MHP Adana İl Başkanı Sertan Duran görevden alındı. Yerine Bünyamin Avcı İl Başkanı oldu. Sertan Duran Başkan büyük bir ivme kazandırdı. MHP sahaya indi. Taban harekâtı başlattı dediğimiz anda da pat diye görevden alındı. Niye alındı, neden alındı? Şu an için kapalı bir kutu gibi gözükmekle beraber gelecek kaygısı taşıyan bazı siyasilerin bir ayak oyunu olduğu söyleniyor. Bizim kulağımıza gelen bilgiler bu yönde? Yani bu kadar çalışan, çalışkan bir siyasetçiyi niye görevden alma gereği duyuyorsunuz? Millet böyle bir başkanı aramakla bulamıyor. Anlaşılır gibi değil?

AKP KOZAN

Kozan AKP´de de köklü değişimin ayak seslerini duyar gibi oluyoruz. Bence MYK Üyesi Tamer Dağlı Devlet Hastanesindeki değişimin bir benzerini Kozan AKP de yapmak isteyecektir. Her halde İlçe Başkanı Veli Gelebek Bey de Kozan AKP Belediye Başkan adaylığı için kendini garantiye almaya çalışıyor ki bırakmak istemiyor diye düşünüyorum. Ya da gerçekten Milletvekili Bey ben ilçe başkanı ile zaten çalışıyorum. Benim için bir sıkıntı yok diye düşünüyor olabilir.

ADANA İLE İLGİLİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü şu an adaylıkla ilgili diğer aday adaylarından bir adım önde? Fakat gel gelelim güçlü bir AKP Adayı hizipsiz bir CHP adayı da Adana da sonuca gidebilir. Çünkü Adana da üç partinin oyları da bir birine çok yakındır. Bunun için de bu güne kadar beyaz yani Adana´lı Aytaç Durak gibi Hüseyin Sözlü gibi adayların önü açıldı ve sonuç alındı. Yine böyle bir ortamda Hüseyin Sözlü sonuç alabilir. İyi Parti´nin pozisyonu da şöyle o da? Eğer CHP adayına destek olunursa da dengeler değişebilir. Birde hayır bloğunu bir beraber diri tutulmasına bağlı Adana ve Türkiye dengeleri?