Özcan ALADAĞ


AKŞENER VE DEMOKRASİ ANLAYIŞI

İYİ Parti’de kazanlar kaynıyor. Genel Başkan Meral Akşener ve parti yöneticileri kazanın altına odunu atıyorlar. Alevlenen ateşte kazanın içinde aslında ‘demokrasi’ kaynatılıyor!


İYİ Parti’de kazanlar kaynıyor. Genel Başkan Meral Akşener ve parti yöneticileri kazanın altına odunu atıyorlar. Alevlenen ateşte kazanın içinde aslında ‘demokrasi’ kaynatılıyor!

İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın çıkışları tüm Türkiye’yi konuşur hale getirdi. Ümit Özdağ partinin yetkili kurullarından da saklanan ‘Yeni Anayasa’ çalışmasına dikkat çekince kıyamet koptu. Adana eski Milletvekili Orhan Kavuncu’nun oğlu Buğra Kavuncu ile ilgili FETÖ’cü iddiaları ile tavan yapan gerilim ile İYİ Parti’deki demokrasi anlayışı masaya yatırılmaya mecbur kaldı.

Genel Başkan Meral Akşener’in MHP’de politika yaptığı dönemlerde partiden ihraç edilen kişilere yönelik düşüncelerini dile getirmek amacıyla attığı twitleri dikkatle inceledim. Bu twitlerde ihraçlara yönelik ‘Türk Demokrasisine darbe vurulduğunu ve MHP’de anlayışın ancak bu kadar olacağını’ ifade etmişti.

Bugün gelinen noktada aynı Meral Akşener’in partisinde yani İYİ Parti’de de ihraçlar söz konusu oldu. Düne kadar demokrasiye darbe diye nitelendirdiği ihraçlar konusunda bugün Akşener’in ne düşündüğünü aslında sormaya gerek yok!

Çünkü Sayın Akşener Ümit Özdağ için ‘Akıl sağlığı yerinde olup olmadığını’ sorgulayarak adeta onu bir yere hapsetmeye çalışıyor!

Hiç hoş değil…
Ümit Özdağ yanlış ifadeler de kullanabilir. Karşılığında bu ifadeleri kullananlara akıl sağlığı sorgulaması yapar iseniz olay farklı yönlere gider.

İYİ Parti’de Ümit Özdağ öncesinde istifa eden 7 isim daha vardı. Ali Aydın Paşa ile başlayan süreçte devamı geldi istifaların.

Hepsinin ortak açıklamasındaki gerekçeleri ‘İYİ Parti Milliyetçi eksenden kayıyor. HDP ve CHP ile yol arkadaşlığı eksenine doğru gidilir iken partiden milliyetçiler tasfiye ediliyor’ şeklinde oluyordu.

İYİ Parti MHP’den kopan kişiler tarafından kurulur iken Akşener arkasındaki ekibini kamuoyuna takdim ederken FETÖ ile mücadele eden isimleri ön plana çıkararak o dönemde kamuoyuna mesaj veriyordu. Bugün ise o isimleri tasfiye ederek FETÖ’cü olduğu iddia edilen isimlerle partinin vitrinini süslüyor diyerek eleştiriler almaya başladı.

Sizin anlayacağınız İYİ Parti’de, Meral Akşener’de değişime uğradı!

Bu değişim partiye artı puan mı getirecek onu bilemem. Lakin son günlerde İYİ Parti’nin yükselen trendine ani bir fren koyan uygulamalarla insanların kafaları karışmaya başladı.

Benim asıl bir merakım var onu da siz kıymetli okuyucularımla paylaşmak istiyorum.

İYİ Parti’nin İl Başkanı Göktürk Boyvadaoğlu ile ilgili bu merakım.

Ümit Özdağ TV konuşmasında 80 il başkanının kendisinin disiplin kuruluna sevk edilmesine yönelik dilekçelerinin bulunduğunu ve bu il başkanlarının büyük bir kısmının bu dilekçeyi yazmadan önce kendisine mesaj atarak haklı olduğunu ve destek verdiklerini beyan ettiklerini söyledi. Yani il başkanları önce destek veriyoruz demişler. Sonra genel merkezden talimat gelince dilekçe vererek destek verdikleri Ümit Özdağ’ın disiplin kuruluna sevkini istemişler.

Ümit Özdağ bu il başkanlarına haklarını helal etmedi. İsimlerini de açıklamadı ama ileriki süreçte açıklayacağını da beyan etti.

Şimdi merakım dile getireyim. İl Başkanı Boyvadaoğlu bu destek veren mesajı atan il başkanları arasında yer aldı mı?

Bir diğer merakım da şu. Göktürk Bey il başkanı olarak ilk atandığında kendisini bu göreve atatan isim İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu idi. Yani onun ekibindeydi.

Arkasından bugün İYİ Parti’den istifa eden Adana Milletvekili İsmail Koncuk devreye girdi Göktürk Beyi görevden aldırıp yerine GİK üyesi bir kişiyi atamak istediler. Meral Akşener’i de ikna etmişlerdi görevden alma ile ilgili olarak.

Sonra konuya Metanet Çulhaoğlu ile Koray Aydın girince Boyvadaoğlu’nun görevden alınması olayı durduruldu. Kongreye kadar il başkanı olmasının önü açıldı.

Kongre süreci geldi. Boyvadoğlu bu kez Metanet Çulhaoğlu ile karşı karşıya gelip ona bayrak açtı. Çulhaoğlu’nun il başkanı adayı Boyvadaoğlu olmayınca Göktürk Bey bu kez İsmail Koncuk ile ittifak yaptı. Onun safına geçti. Çulhaoğlu’nun karşısında durdu.

Şimdi ise İsmail Koncuk partiden istifa etti.

Bizim il başkanı Göktürk Bey iki milletvekilinden de oldu şimdileri! Çulhaoğlu’ndan uzak ve araları açık. İsmail Koncuk partiden istifa etti hem de olaylı bir şekilde…

Merakıma gelince; Sayın Göktür Boyvadaoğlu’nun parti içindeki konumu ne durumda? Yakın tarihte görevden alınmalar furyası sürecinde bir gelişme yaşanır mı? Adana’da çok memnun olunmadığı her zeminde belli olan sıkıntılar bertaraf edilebilir mi?

Merak bu ya…

Ben de ne kadar merak ediyorum her şeyi!

Ümit Özdağ bütün merakımızı aslında partinin yönetim anlayışını açıkladığı an gidermiş oldu. Meral Akşener’in partisindeki demokrasi de tıpkı diğer partilerdeki demokrasiden farksızmış!

Akşener’e göre demokrasi medoli…

Bu arada tarafsız yayın yayan Fox TV’yi de dün itibariyle izlememe kararı aldım. Onu da buradan belirtmekte yarar var diye düşünüyorum. İYİ Parti’de kıyametler kopmuş. Bir milletvekili istifa etmiş ve diğeri ihraç edilmiş. Bir tek satır haber yok. Bir saniye görüntü bile izletemediler.

Tarafsız arkadaşlar sabah kuşağında konuk ettikleri Meral Akşenir’in konuşmalarını haber bülteni boyunca ‘TEKRAR’ verir gibi gündeme getirdiler.

Tarafsızlık nere, siz nere demek geldi içimden.

Bugünlük İYİ Parti adına yazabileceklerime nokta koyarak devamını ileriki günlerde dile getirmek istiyorum. Görüşmek dileğiyle…