Özcan ALADAĞ


BEKLENTİLER, AHDE VEFALAR, DP VE İYİ PARTİ…

Dün yeni bir haftaya girdik. Geçtiğimiz haftanın en önemli konularını da gözden geçirerek hafta sonunda il başkanlığı seçimini gerçekleştiren Demokrat Parti’nin içerisinde beklentileri halen süren, ahde vefalarıyla üst seviyelere kadar gelen insanları görünce bir yazı yazma ihtiyacı duydum.


Dün yeni bir haftaya girdik. Geçtiğimiz haftanın en önemli konularını da gözden geçirerek hafta sonunda il başkanlığı seçimini gerçekleştiren Demokrat Parti’nin içerisinde beklentileri halen süren, ahde vefalarıyla üst seviyelere kadar gelen insanları görünce bir yazı yazma ihtiyacı duydum.

Adalet Partisi ve 12 Eylül’de parti kapatılınca uzunca süre yasaklı kalan Süleyman Demirel.

Türk siyasetine damga vuran bir politikacıdır kendisi. Rahmetle anıyorum. Allah rahmet eylesin. Böylesine Türk siyasetinde izleri olan bir elin parmak sayısını geçmeyecek kadar değerli politikacılarımız şuan ahrete intikal ettiler.

Siyasetin rengi de güzelliği de kaçtı bu isimlerden sonra. Siyasetçi tipleri de değişti. Kasa doldurmaya yönelik siyaset anlayışı ile yola çıkan yeni dönem politikacıların yüzünden bugün ahrete intikal eden siyasetçilerimizi mum ile arar olduk.

Demokrat Parti bilindiği üzere Adalet Partisi, Doğru Yol Partisi serüvenlerinden sonra ortaya çıkmış ve birleşmeler sonrasında var olan partidir. Bugün genel başkanları Gültekin Uysal TBMM’de milletvekili olan tek isimleridir. Başkaca milletvekilleri de yoktur. Şayet Millet İttifakı gerçekleşmemiş olsa asla meclise milletvekili girdirebilecek oy kapasiteleri olmayan DP’nin içerisinde yıllarca saftan kopmayan partilileri vardır.

Adana il kongresinde bu benim dikkatimi çekti. Başkaca siyasi partilere giderek oradan geri dönüp politika yapan vefasız isimlere rastlamadan hep aynı yerde kalan, taş yerinde ağardır diyerek hareket eden, kökten Demokrat Partili ailelerin evlatları olan bu isimleri görünce inanın takdir etmek geldi içimden.

Kendilerini takdir ediyorum. Sayıları az ama siyaseten dik durup partilerini hiçbir zaman yalnız bırakmadılar. Partinin tüm ihtiyaçlarını yeri geldi kendi imkanlarıyla karşılayarak kimseye el avuç açmadılar. Böylesine bir siyaset yaparak partiyi buraya getirdiler.

Bunun tam aksini yapanlarda oldu elbette.

İYİ Parti’ye bugün iltihak ederek Demokrat Parti, Doğru Yol Partisi gibi partilerde daha önce yaptığı politikayı pazarlayan insanlar oldu bu şehirde. İYİ Parti’ye katılıp etkili ve yetkili isim olunca, kendileri gibi oradan gelen insanlar ile başladılar kavga etmeye(!)

Böyle tipler de var…

Hadi bu tipleri anladık. Bunları baş tacı yapanlara ne demeli!

Sanırım kendilerine de bir bel çalımı atar iseler o zaman anlayacaklar bu baş tacı yapanlar. Böyle de bir durum var ortada.

Elbette bu onların sorunları. Karışacak değilim. Demek ki bir parti ahde vefalı insanları da yetiştiriyor, KUBİ tarzı politikacıları da…

Ben gemiyi terk etmeyen, ahde vefalı olanları kutluyorum. Tebrik ediyorum. İnşallah genel başkanlarının da ileride ‘gemiyi terk edecek bir davranışı ile’ karşı karşıya kalmazlar!

Adana siyasetindeki bu tip vefalı Demokrat Partilileri bir kez daha tebrik etmek geldi içimden. Hepsi bundan ibaret bir yazıyı kaleme almak istedim.

Haktan hayırlısı olsun…