Özcan ALADAĞ


BEN PES ETTİM SAYIN VALİM!

Mevzuat hazretleri yüzünden ‘PES’ ettim diyorum Sayın Valim… Vallahi de pes ettim, billahi de pes ettim. Bir insanın sokaktan alınarak bir yere yerleştirilmesi bu kadar zor mu bu ülkede Sayın Valim?


Mevzuat hazretleri yüzünden ‘PES’ ettim diyorum Sayın Valim…

Vallahi de pes ettim, billahi de pes ettim. Bir insanın sokaktan alınarak bir yere yerleştirilmesi bu kadar zor mu bu ülkede Sayın Valim?

Bir gazeteci olarak ben pes etmiş isem düşünün artık yurttaşın halini…

Gazetemizin idari merkezinin bulunduğu Ziyapaşa Bulvarı İsotlar İş Merkezi’nin apartman girişinde yaklaşık 3 aydır 25 yaşında bir kadın sokakta yatıyor. Son dönemde hamile olduğunu da öğrendiğimiz bu kadının sokakta yatmasına vicdanımız izin vermeyince yetkilileri arayarak durumu bildireyim istedim.

Sosyal Hizmetler İl Müdürümüzü aradım. Durumu izah ettim. Yaşının 25 olduğunu bilmediğim için saçının da kesik olması nedeniyle küçük olduğunu düşünerek bu kız çocuğunun bir şekilde buradan alınarak bir yere yerleştirilmesini istedim.

Eksik olmasın müdür bey konuya müdahil olup görevlileri gönderdi.

Yaşı 18’den büyük olduğu için Sosyal Hizmetler ‘Biz müdahil olamayız’ dedi.

Peki, ne yapacağız? Sorusunu sordum.

155’i arayarak Toplum Destekli Polislerin geleceğini ve bunların Cumhuriyet Savcısı ile irtibata geçerek hamile kadın olduğunu sonradan öğrendiğimiz bu bayanın ancak bu şekilde alınıp götürülebileceğini bana salık verdiler.

Erinmedim 155’i aradım. Toplum Destekli Polis Memurları geldiler.

İlk söyledikleri cümle ‘Biz bu bayanı tanıyoruz. Ancak yapacak bir şey yok. Biz bir şey yapamayız’

Ne olacak yani bu kadın burada o bir şey yapamıyor, bu yapamıyor diye sokakta mı yatacak?

Bilemiyoruz…

Zaten sokakta hamile kalmış bu kadın!

Bilemeyiz…

En sonunda Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Vali Yardımcımızı aradım. Huriye Hanımı…

Sağ olsun Huriye Hanım gerekli hassasiyeti gösterdi. Görüşmem sonrasında Huriye Hanım bana yol gösterip ‘Bu bayan ile görüşün. Onu hastaneye giderek tedavi olmaya ikna edin. Siz veya orada bulunan insanlar konuşarak ikna etsinler. 112 ambulans gönderir. Hastaneye alarak tedavisine başlarız. Sonrasında da çözüm yolu bulunur’

İşte bu noktada pes ettim. Sokakta yatan bir bayanı hem de hamile olduğu iddia edilen bir bayanın Devlet tarafından bir şekilde koruma altına alınmasını istiyoruz. Belki 20’ye yakın telefon görüşmesi yaptım. Devletin yetkilileri ‘bizim görevimiz değil’ diyerek işin içinden çıkıyorlar. Ben yurttaş olarak sokakta yatan kişiyi ikna edeceğim!

Pes ettim Sayın Valim Süleyman Bey.

Siz olsanız ne yapardınız?

Sokakta başına bir iş gelen insana yardım etmeyerek izleyip kenara çekilenleri, oradan uzaklaşanları şimdileri anlıyorum.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bey her sözünde, her açıklamasında “sokakta kalan aç açık insanları mağdur etmeyin” diyerek Türk insanına değer verir iken bugün iki gündür yaptığım telefon görüşmeleri ve ilgililerin yaklaşımları ile sokakta yatan bir kadını kadın sığınma evine yerleştiremedik Sayın Valim.

Devlet bu kadar aciz mi? Diye sormak istiyorum.

Suriye’den gelenleri başımızın tacı yaptık da kendi insanımıza, adının Kader olduğunu öğrendiğim insana ‘bizim görevimiz değildir’ diye niye sırt çeviriyoruz Sayın Valim?

Bunlardan haberdar olun istedim.

Elbette sizin de vicdanınız buna izin vermez. Şu mevzuat hazretleri Kuran’ı Kerim emri değil ya. Bu tür olaylarda mevzuatlara bakacağımıza önce bir insanı sokaktan kurtarmanın yoluna bakalım Sayın Valim.

Sokaktan kurtardığınız bir kadın için mevzuatlara uyulmadı diye kimseyi adliyede yargılamazlar.

Pes ettim dedim ya. Bu yazıyı bilginiz olsun diyerek size ulaşması adına yazma ihtiyacı duydum.

Devleti siz temsil ediyorsunuz. Artık gereğini yaparsınız diye de düşünüyorum.

İlginiz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Bu sokakta kalan kadın sizin veya bizim de kızımız olabilirdi Sayın Valim.

Ben olaya bu açıdan bakıyorum.