Edibe GÜLNAR


BERBAT İNTERNET ALT VE ÜST YAPISI

Türkiye’nin internet teknolojisinin insanları hiç memnun etmediğini görüyoruz. Verilen hizmetleri de eleştiren insanların sayısının her geçen gün arttığını biliyoruz. Aslında 4,5 G olduğu iddia edilen internet teknolojisi 3,5 G olduğundan dahi inanın kendi adıma şüphe duyuyorum.


Türkiye’nin internet teknolojisinin insanları hiç memnun etmediğini görüyoruz. Verilen hizmetleri de eleştiren insanların sayısının her geçen gün arttığını biliyoruz.

Aslında 4,5 G olduğu iddia edilen internet teknolojisi 3,5 G olduğundan dahi inanın kendi adıma şüphe duyuyorum.

Bir şehrin birden fazla bölgesinde internetin kullanılabilirliği hala tartışılıp eleştiriliyor ise orada bir sorun var demektir. Fiber kablo döşenmiş yer ile döşenmemiş yer arasındaki ayrımın ortadan kaldırılması da pek mümkün gözükmüyor.

Fiber kablo uzunluğunun bazı Afrika ülkelerinden bile az olduğu güzel ülkedeyiz. Bu alanda yatırım yapmak isteyen bazı internet sağlayıcılarının kolaylıkla yatırım yapamadığı Türkiye’de yerel yönetimler ile internet sağlayıcılar arasında yaşanan sıkıntıları da görünce ‘bu sorun kolay kolay çözülmez’ diyerek söylemek durumunda kalıyorum.

Resmi kurumların hepsi teknolojiyi kullanıyor. Bir resmi daireye gidiyorsunuz ve sistem çöktü diye başlayan cümleler ile teknoloji yüzünden saatlerce bekliyorsunuz. İnternette sorun yaşanıyor. Sıkıntıyı halk çekiyor. Herkesin elinde akıllı cep telefonları var. Herkes her yere ulaşırken resmi dairelerin internet konusundaki çektikleri sıkıntılar çözülemediğinde eldeki akıllı telefonlarda bir işe yaramıyor.

Hastaneye gidiyorsunuz. Sistem ile sorun yaşanıyor. Pandemi süreci var ve bu kadar insan teknoloji yüzünden sağlık konusunda hizmet alamıyor. Bu gibi sıkıntılar sıklıkla yaşanmaya başladı.

Türk Telekom hizmetinde, özel servis sağlayıcı tüm internet sağlayıcılarında işi kolaylaştırıcı hizmetlerin yerine zorlaştırıcı anlayışlar konusunda halkın genel kanaatini de bu vesile ile dile getirmiş olalım.

Yenidünya düzeninde internetsiz hiçbir işlem yapamıyorsunuz. Artık faturanızı dahi internet ortamında kestiğiniz bir dönemde ucuz ve kaliteli, sıkıntı yaratmayan internet ile hizmet almamız gerekiyor. İnternet ücretleri de hiç öyle azımsanacak bir düzeyde değil.

Şirket yönetimi, sanat, savunma sanayi, fuarcılık, iktisadi hizmetler, sağlık, turizm derken içerisinde internet olmayan sektör olmadığına göre ülkelerin bu internet konusundaki sıkıntılarını acilen çözmeleri gerekiyor.

Bir ilçenin farklı mahallelerinde internetlerin verdiği hizmetler arasındaki farklılığı ortadan kaldıramaz isek sıkıntıyı çözemeyiz. Bu konuda gelir elde eden kuruluşların da insanları para kaynağı olan birer materyal olarak görüp değerlendirmekten vazgeçmeleri gerekiyor.

Servis hizmetlerini de anında, sorunu çözen bir anlayış ile sağlamaları gerekiyor. Son günlerde abonelik iptalleri konusunda zorluk çıkaran bu kuruluşların diğer servis sağlayıcılar ile sanki ağız birliği etmişler gibi hareket etmeleri de gözle görülebiliyor.

Para kazanın kazanmaya da kazandığınız insanların sıkıntılarını da çözmek adına artık duyarlı olun. İnternet sıkıntısını insanlara, kurumlara yaşatmayın…