Özcan ALADAĞ


BU BULUŞMALAR NEYİN İŞARET FİŞEĞİ?

Son günlerde CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut Beyin partinin içindeki etkin isimlerle yemekte buluşmalarına ait fotoğrafları sosyal medya hesabından görür, izler olduk. Gelememesi aslında sorun demektir. Elbette siyasetçilerin bir araya gelmesi gayet doğal.


Son günlerde CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut Beyin partinin içindeki etkin isimlerle yemekte buluşmalarına ait fotoğrafları sosyal medya hesabından görür, izler olduk. Gelememesi aslında sorun demektir.

Elbette siyasetçilerin bir araya gelmesi gayet doğal.

Ayhan Barut’un geçmiş dönemlerde il başkanlığı yapan ve son dönem Büyükşehir Belediye Meclis Gurup Başkan Vekilliği görevini bırakan Serdar Seyhan, eski İl Başkan Adayı olup Zeydan Karalar’a karşı yarışan Erkan Karakaya, Ahmet Sarı gibi isimlerle bir araya gelmesinin temelindeki gerekçeyi aslında sorgulamak gerekir diyerek düşünerek ben de bunu yapayım istedim.

Gördüğüm odur ki Ayhan Barut ile Zeydan Karalar’ın yıldızı asla barışmıyor. Kimden kaynaklanıyor onu bilemem. Çünkü parti içindeki dengeleri bilenler kadar partiye yakın değilim.

Dışarıdan bir gözlemci olarak Ayhan Barut ile Karalar’ın arasında kara kedi olduğunu gören bir gazeteciyim. Durum böyle olunca da Ayhan Barut’un gelecek dönemlerdeki siyasi hayatına etki edecek kararların Zeydan Karalar tarafından alınmak istenileceğini görebiliyorum.

Benim bu gördüklerimi elbette Ayhan Barut’un kendisi de görüyor olacak ki son günlerde ciddi anlamda bir ekip oluşturma gayretinde diye düşünmeye başladım.

Gerçekten yanılıyor muyum? Sorusunu sorduğumda kendime yanılmadığımı düşündüğüm için böyle bir yazıyı kaleme alma ihtiyacı hissettim.

Ayhan Barut’un bu yemek buluşmalarının amacını ‘Zeydan Karalar’ın parti içindeki etkinliği karşısında güç birliği oluşturma gayreti’ olarak görüyorum. Başarılı olmak adına çemberi genişletmeyi amaçlayan Ayhan Barut’un yanında diğer milletvekillerinin olup olmayacağını bir irdelemek istediğimde Barut’un yanında olmayacak isimler arasında 3 milletvekilini de görebildim!

Yani ne Orhan Sümer, nede Müzeyyen Şevkin ile Burhanettin Bulut Beyler Ayhan Barut’a yakın destek verirler.

Böyle de bir tablo var ortada.

Ayhan Barut’un Zeydan Karalar tarafından üzerine çizik çekilen isim olduğunu CHP’nin içerisinde herkes konuşmaya başladı aslında. Saklanacak bir durum değil bu gerçek.

Kimin bu restleşmeden kazançlı çıkıp kimin kaybedecek noktaya geleceğini de önümüzdeki seçim süreci belirleyecek.

Karalar’a en yakın milletvekilinin Orhan Sümer olmasından dolayı da CHP’nin diğer üç milletvekilinden Müzeyyen Şevkin’in Karalar tarafından listeye konulan isim olmasını da unutmaz isek, bu dönem Şevkin’in yerine Kadın Kolları Başkanı Oya Tekin’in hazırlandığını da dipnot olarak vermiş olalım. Umarım yanlış yapmamışımdır.

Oya Tekin’in bu dönem maddi anlamda çok para harcayarak belediyeye yakın duruş sergilemesinin de gözlerden kaçmadığını okuyucularımıza iletmiş olalım.

Karalar’ın iki isimi ajandasında hazır bekliyor. Oya Tekin ve Cem Kağan Parsak…

Son dakika golü ile bu listeye girenler de olabilir, çıkanlar da…

Bu nedenle Ayhan Barut şimdiden gardını almışa benziyor. Benimkisi bir yorum… Aksini savunanlara da saygı duyarım.

Benim bilmediğim bir gerçek var ise de onu da öğrenmek isterim diyerek yazıma nokta koymak istiyorum.

Yarın görüşmek dileğiyle…