Edibe GÜLNAR


CEZALAR ÇÖZÜM OLACAK MI?

Marketlerin aşırı derecede fırsatçılık yaparak fiyatları fahiş hale getirdiklerinden herkes dertlenince nihayet yetkililer harekete geçtiler. Geç kalmalarına rağmen harekete geçmiş olmaları sevindirici yinede…


Marketlerin aşırı derecede fırsatçılık yaparak fiyatları fahiş hale getirdiklerinden herkes dertlenince nihayet yetkililer harekete geçtiler. Geç kalmalarına rağmen harekete geçmiş olmaları sevindirici yinede…

Ticaret Bakanı vatandaşın evinden çıkmadan yakın marketlerdeki fiyatları cep telefonlarıyla karşılaştırabileceğine dair uygulamayı kamuoyuna açıkladı. Bakan Pekcan, ‘Vatandaş ona göre alışveriş yapacak. Marketlerde bu karşılaştırma yapıldığını bilince ona göre davranacak’ diyor.

Bakan ayrıca cezaların artırılacağını, fırsatçılara imkân sağlanmayacağını söylüyor.

İnşallah diyelim.

Pek inanmıyorum ben. Cep telefonuyla karşılaştırma yapsanız da aklınızda tutacağınız kalem bir veya birkaç kalem olur. Bu da aşırı fiyat yükseltmeye engel olmaz.

Cezalar çözüm mü?

Bir marketin denetlenmesi yılda ancak bir kez oluyor! Yılda bir kez ceza verse o market, geri kalan 11 ayda haksız kazançları o cezayı devede kulak haline dönüştürür.

Cep telefonunda fiyat karşılaştırmasını yapamayacak durumda olan tüketicilerin hali ne olacak?

Orası da ayrı bir konu.

Bakan hanımın açıklamalarına baktığımızda denetlenen marketlerde ürün sahibi olan firmaların fahiş fiyatla ürünlerini reyonlara sürdüklerini görmüşler. Tespit ettiklerine de ceza yazmışlar. Demek ki ortada böyle bir gerçek var. Bunu vatandaş tepki gösterip günlerce feryat edecek noktaya getirene kadar bu firmaları denetlemek, bunun önünü işin başında kesmek aklınıza gelmedi mi? Yoksa ihtiyaç duymadınız mı?

İllaki halk tepki gösterip konu televizyon ve basın yoluyla kamuoyuna mal olunca mı harekete geçtiniz?

Burası da ayrı bir konu.

Ceza oranları artırılacakmış! Kimsenin gözünün yaşına bakılmayacakmış!

Atı alan Üsküdar’ı geçti…

Denetimler caydırıcı mı? Bu soruya yanıt aramak lazım aslında. Elbette bir şekilde caydırıcı. Lakin geç kalınınca iş işten geçince anlamı kalmıyor gibi… Tüm bu çalışmaların tek amacı var. Serbest piyasa ekonomisine zarar vermeden denetimleri gerçekleştirmek. Gıdada fırsatçılığa tahammül yok; gaye vatandaşı, tüketiciyi korumak.

Bakanlık vatandaşa da bir görev yüklüyor. Yani şikâyet etmelerini istiyor vatandaşların bu fahiş fiyatları…

Nasıl şikâyet edeceksiniz? Ürünün fotoğrafını çekiyorsunuz. Nereden hangi marketten satın aldığınızı, bilgilerini il müdürlüklerine iletiyorsunuz. Ticaret Bakanlığı’na bağlı il müdürlüğüne veya ALO 175 Tüketici Danışma Hattına ulaşıyorsunuz. Hal Kayıt Sistemi (HKS) aplikasyonumuzdan da tüketici marketlerde sebze-meyvenin künyesindeki karekodu okutarak bunu kim üretmiş, ne zaman üretmiş, üreticiden kaça çıkmış, ondan sonraki aracılarda hangi fiyatları takip etmiş görebiliyor.

Şikâyetler yakından takip ediliyor. Resen yapılan çalışmalar oluyor mu? Bana göre bu çalışmalar devede kulak misali. Genelde yurttaşa kalıyor şikâyet etme konusu.

Cezalar caydırıcı olmasa da olması gerekiyor. Denetimlerin sıkılaştırılması gerekiyor. Hatta yurttaşın şikâyetlerinin kısa zamanda dikkate alınarak sonuçlandırılması gerekiyor. Büyük market zincirlerinin tekelinin de böylelikle kırılması gerekiyor.

Her kim ki halkın cebindeki parayı bu şekilde alıyor ise, fahiş fiyatlar ile insanları sömürüyor ise onlara gereken cezalar katlanarak verilmelidir. Çünkü bunlar kam emicileridir kan…

Lütfen tüketici olarak dikkatli olun. Marketlerde alışveriş yapanlar genelde bayanlar oldukları için biraz daha dikkatli olsunlar.

Mutfaktaki ateşi en iyi kadınlarımız bilir.

Kalın sağlıcakla.