Özcan ALADAĞ


CHP’Lİ VEKİLLERİN DİKKATİNE

Toplumun sıkıntılarını muhalefet partisi milletvekili olarak gündeme getirip gerektiğinde meclise soru önergesi veren CHP’li Milletvekilleri, asli görevlerini böylelikle yerine getirmiş oluyorlar.


Toplumun sıkıntılarını muhalefet partisi milletvekili olarak gündeme getirip gerektiğinde meclise soru önergesi veren CHP’li Milletvekilleri, asli görevlerini böylelikle yerine getirmiş oluyorlar.

Kendilerine her daim bu konuda teşekkürlerimizi iletmişizdir. Bu vesile ile bir kez daha teşekkür edelim isterim.

Yerel basının içinde bulunduğu sıkıntıları en iyi bilen, yaşayan muhalefetin milletvekilleridir. Çünkü onlara bu tür sıkıntılar daha çok götürülüp çözüm adına yardım talebinde bulunuyoruz mesleğimiz adına. Kendileri de eksik olmasınlar ellerinden geleni yapıyorlar.

İktidarın yerel basının sorunlarını çözmediğine yönelik CHP Adana Milletvekillerinden Burhanettin Bulut’un yakın tarihte, diğer milletvekillerinin ise değişik tarihlerde açıklamalarını gazetemizde haber olarak yayınladık. Sayın milletvekilleri bu açıklamalarında gazetelerin gelirlerinin adeta kıskaca alındığını ve yerel basının can çekiştiğini belirttiler.

Haklılar elbette. Çünkü bu can çekişmeyi en iyi bilen ve yaşayan bizleriz.

Sayın milletvekillerinin bu taleplerinin yanında yerel basını kıskaca alan bir başka kuruluşlar da var elbette. Bunlar da yerel yönetimler. Yani belediyeler. Son yerel seçimlerde belediyelerin büyük bir çoğunluğunu (Büyükşehir bazında) kazanan parti CHP.

CHP’nin sahip olduğu belediyelere baktığımızda yerel basına karşı adeta bir “sorunlarını görmezlikten gelme gibi tavır içindeler.” İki yılı geride bırakan yerel yönetimlerin belediye başkanlarının enkaz edebiyatının arkasına sığınarak ‘para yok’ diye başlayan cümleler ile basına karşı bir daralma eğiliminde olmalarını Sayın Milletvekili Burhanettin Bulut ile paylaştım ve kendisi de bütün bu gelişmelerin farkında olduğunu söyledi.

Yani aklın bir…

Görünen köy de kılavuz istemez. Yani bizler gibi tüm yerel medyada görev yapan arkadaşlar aynı sıkıntıyı yaşayınca tepkiler elbette dozacı artarak yükseliyor.

Yani demem odur ki, iktidarın yerel basını yok etmeye yönelik eğiliminden hiç farksız değil CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin yerel basını yok etme eğilimi! Sahip çıkmama eğilimi diyelim aslında biz buna…

Yaygın televizyonların veya Adana dışında yayın yapan televizyonların sıkıntılarını çözmek adına kendisini görevli sayan belediyelerin içinde bulunduğu durumla ilgili Sayın CHP’li Milletvekillerimizin nasıl bir yol izleyeceklerini, belediye başkanlarının doğru yolu bularak hükümetin yapmadığı katkıyı yapmaları adına gayretlerinin olup olmayacağını da önümüzdeki günlerde yaşayarak göreceğiz.

İzmir’de ortaya konulan yerel basına destek modelini Adana için önerdik. Bu öneriye meclis üyelerimizde destek verdiler. Lakin komisyonlara getirilip bekletilen bu önerinin kolunu, bacağını tırpanlamak isteyen gerek belediye bürokratları, gerekse de belediye meclis üyeleri ile belediye başkanına hangi konuda Sayın Milletvekillerinin telkin vereceklerini de izleyerek göreceğiz.

Bu belediye başkanlarının yerel basın konusundaki samimiyetlerini de böylelikle test etmiş olacağız. Her konuda yerel basını baş tacı ettiklerini belirterek basınla ilgili önemli günlerde görüşlerini dile getiren bu belediye başkanlarının samimiyet testlerinden geçip geçmeyeceklerini de kamuoyu ile paylaşarak siz kıymetli okuyucularımıza konu hakkında bilgi vereceğiz.

Çünkü biz okuyucularımızın desteği ile ayakta kalıyoruz. Kalmaya çalışıyoruz. Yerel basının ilan ve reklam kaynaklarının kurutulmaya çalışıldığı bir ortamda yerel politikacıların bu tavırlarından da ciddi anlamda rahatsızlık duyuyoruz.

Bu rahatsızlığımızı da kendilerine bir vesile ile dile getiriyoruz.

Sayın Burhanettin Bulut Beyin hislerimize tercüman olmasına minnettarız. CHP’li Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm partili belediye başkanlarının yerel basına bakış açılarının olumlu noktaya doğru yönelmesi adına gayretlerinin meyvesini tez zamanda almamız ümidiyle herkese kolay gelsin diyorum.