Faruk YİĞENOĞLU


DOĞAL AFETLERİN BİZE ÖĞRETEMEDİĞİ

DEPREM kuşağında olmamıza ve gerçekleşen onca depremle yıkılıp mahvolmamıza rağmen, yeterince ibret ve gerekli önlemleri aldık mı?Hayatın bir gerçeğidir doğal afetler.


DEPREM kuşağında olmamıza ve gerçekleşen onca depremle yıkılıp mahvolmamıza rağmen, yeterince ibret ve gerekli önlemleri aldık mı?Hayatın bir gerçeğidir doğal afetler. Peki biz ne kadar hazırız!

Ara sıra yaşanılanları takip ediyoruz kimi bölgelerde sel daha çok olurken kimi bölgelerde deprem yakıyor canlarımızı. Allah beterinden korusun. Bizim hazırlıklarımız var mı, varsa ne aşamada diye aklına geliyor insanın. Geçenlerde eski Belediye Başkanımız Mehmet Açıkgöz’ün yanına ziyaretine gitmiştim depremle alakalı Kozan’a ve Türkiye’ye ilk deprem çalışmalarını belediyecilik alanında kendisinin başlattığını söyledi Allah razı olsun. Olası bir depremde ne gibi tedbirlerimiz var, halk nasıl hareket etmeli bunu deprem anında öğrenmemeliyiz diye düşünüyorum. Belli başlı toplanma alanlarımız var mesela kimler bunun bilincinde. Deprem anında vatandaşlar deprem olmadan önce bilincinde olduktan sonraki o panik halleri akıl almaz hale gelmektedir. Kaymakamlığımızın belirlemiş olduğu yerlere ulaşmakta o an ki kargaşa esnasında zorlukların yaşanacağı düşüncesindeyim. Özellikle deprem fay hatları üzerinde bulunan beldelerimizin birinci önceliği bu olmalıdır. Belediyelerimiz de bu yönde çalışmalarını yapıyordur eminim ki ama faaliyetler açısından da onlar da dikkatli şekilde ekip çalışması içine girebilmeli ve ona göre davranabilmelidir.

Sadece deprem olarak düşünmemeliyiz bunu Salı günü yaşanan kısa sürede yağan yağmur ve fırtına olumsuz şekilde etkiledi hayatımızı.Artık şehirlerimiz bir beton parçası haline büründü bunda görevini yapan inşaatçıların, mimarların değil herkesin üstüne düşeni yapması gereken konudur. Müstakil evlerimiz geçmişe dayanmakla beraber yenilenme zamanlarında daha fazlası için değil de bahçe olacak şekilde alanlarımızın da kalacağı şekilde projeler çizdirmeliyiz. Bir şehrin üst yapısı kadar alt yapısı da önemlidir geçmiş dönem Belediye Başkanımız Musa Öztürk’ün yapmış olduğu hizmeti unutmadan teşekkür ederiz. Şehrin alt yapısının eksik kaldığı noktalar ne zaman yapılmaya başlanacak. Gerekli çalışmalar vardır ama bunun için faaliyet çalışmalarını görmek istiyoruz. Yeterince vatandaşlarımızın evleri sular içinde kalmasın önlemlerimizi hep birlikte alalım.

 

Doğal afet deyip geçmek kolay ama bunu biz kendi ellerimizle yaparken dikkat etmeliyiz. Ayrıntılarına kadar özen göstererek FAY Hatlarına, dere yataklarına dikkat ederek yapacaklarımızı hayata geçirmeliyiz. Kendi sonumuzu kendimiz hazırlıyoruz olanlara, yapılanlara, çevremizdekilere daha dikkatle yaklaşmalı İNSAN olduğumuzu unutmamalıyız.

Allah yar ve yardımcımız olsun. Afetlerinden korusun İNŞALLAH!