Özcan ALADAĞ


DOLANDIRICILIKTA SINIR TANIMIYORLAR

İnsanların duygularıyla oynayarak zaaflarından yararlanıp dolandırıcılık yapan insanlar koronayı da fırsat bilmeye başladılar. Bu kadarına da pes demek gerekiyor…


İnsanların duygularıyla oynayarak zaaflarından yararlanıp dolandırıcılık yapan insanlar koronayı da fırsat bilmeye başladılar. Bu kadarına da pes demek gerekiyor…

Korona aşısı için randevu oluşturma bahanesiyle mesaj atıp hesap bilgilerini çalan bir dolandırıcılık yöntemi çıktı son zamanlarda. Aşıyı bile kötü emellerini alet etmeye başladılar.

Bu nedenle dikkatli olmamız gerekiyor ve temkinli yaklaşarak bu tür dolandırıcıların ağına düşmemek adına onları görmezlikten gelmek gerekiyor. Aşı ile ilgili Sağlık Bakanlığı’nın vereceği takvim ve uygulama yöntemiyle aşımızı yaptırma imkânımız var. Bunu kullanmamız gerekiyor.

Daha önce de ücretsiz maske dağıtımı, sosyal yardım, geri ödeme gibi bahanelerle vatandaşların bir anlık dalgınlıklarından faydalanan dolandırıcılar yeni yöntem olarak aşı randevusunu oluşturma şeklinde gönderdikleri mesajı kullanıyor.

Vatandaşın cep telefonuna "http://wwww.Aşı Randevu Oluşturma" şeklinde mesaj atan dolandırıcılar onay verenleri tuzağa düşürüp hesaplarına ulaşıyor.
Korona virüs aşısını bile kötü emelleri için kullanan dolandırıcılar vatandaşları bu sefer de SMS atarak tuzağa düşürmeye çalışırken, vatandaşlar da sosyal medya hesaplarından birbirlerine uyarılarda bulunmaya devam ediyor.

Sosyal medya üzerinde özellikle 65 yaş üstü vatandaşların dikkat edilmesi konusunda yapılan uyarılarda "Cep telefonunuza SMS üzerinden gelebilecek 'http://wwww.Aşı Randevu Oluşturma' mesajını birlikte gelen linki açmayın lütfen. Yeni bir dolandırıcılık girişimi başlamış. Yakınlarınızı bilgilendiriniz" ifadelerine yer veriliyor.

Aşı konusunda aceleci davranıp bu tür dolandırıcıların ağına düşerek zarar görmemek adına tüm okuyucularımızı uyarmış olalım. Devletin gücü ve kudreti var iken bunu dolandırıcılardan beklemek biraz saflık olsa gerekir.

Aman dikkat diyelim…

Konu koronadan ve aşıdan açılmış iken sağlık yetkililerinin de uyarılarını dikkate alalım. Gereksiz yere korku ve panik içine girerek korona testi kalabalığı oluşturmadan sağlık yetkililerinin bize göstermiş olduğu yolu izleyerek onlara da rahat bir çalışma ortamı sağlayarak testlerimizi yaptıralım.

Unutulmaması gereken en önemli konu sağlık açısından yetkililerin uyarılarına kulak vermek bizim birinci önceliğimiz olmalıdır. Adana’da özellikle filyasyon ekiplerinin oluşturulması adına bir çalışma başlatıldı. Yeterli sayıda filyasyon ekibi oluşturmak için yeni uygulama ile sahaya elemanlar sürüldü.

Her konuda sağlık teşkilatını esas alıp sağlımızı da tabiplere, sağlık teşkilatlarının yetkililerine emanet edelim.

Sağlıklı günler dileğiyle…