Özcan ALADAĞ


GELELİM BALCALI HASTANESİ’NE SAYIN GÜNDÜZ

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi Hasan Murat Gündüz Bey bir açıklama yaparak ‘Sağlık hizmetinin Dünyaya ihraç edilecek düzeyde olduğunu’ ifade etti.


Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi Hasan Murat Gündüz Bey bir açıklama yaparak ‘Sağlık hizmetinin Dünyaya ihraç edilecek düzeyde olduğunu’ ifade etti.

Sağlık sisteminin sağlam altyapısı olduğunu ve modern tesisleri olan ülkemizin örnek bir hizmet sunan ülke olduğunu belirtti.

Bunu aldık kabul ettik. Tamamen doğrudur diye bir kenara yazalım isterseniz. Lakin bizim görüp yaşadığımız şehrin Balcalı Hastanesi’nde her türlü sağlık hizmetleri acaba Sayın Hasan Murat Gündüz Beyin açıklamalarındaki gibi altyapısı sağlam ve modern tesislere mi sahip?

Bu sorunun yanıtını ben kendi adıma verebilirim.

‘Hayır’ değil.

Sayın Baştabip şimdi bana bunun ayrıntısını anlatarak benim hayır yanıtımı ‘evet’ olarak düzeltmek adına neler yaptığını açıklayabilir. Veya neler yapabileceğini açıklayabilir.

Geçtiğimiz günlerde Sayın Rektör Meryem Hanımı ziyaret ettiğimizde konu Balcalı Hastanesi oldu.

Bir gazeteci olarak yaşadıklarımızı, başımızdan geçen hastane ile ilgili olayları aktarıp dilimiz döndüğünce adeta bir brifing gibi bilgilendirme yaptık.

Peki, bu bilgilendirmede nelere işaret ettik.

1-      Balcalı Hastanesi’nin fiziki koşulları iyi değil. Hastane eski ve tamiri mümkün olmayan noktalara germiş servisler, odalar var.

2-      Hastane içinde doktor kadrosunda ciddi sıkıntı var. Hoca statüsündekiler hastaneyi ticaret merkezi gibi görerek hareket ediyorlar. Asistanlara emanet ettikleri hastalar yüzünden sıkıntı yaşanıyor. Hoca dışarıda muayene ederek parasını aldığı kişiyi hastane koşullarına yönlendirip ‘özel ya da Balcalı hiç fark etmiyor’ kazanç elde eder noktaya gelmiş. İçeride bunu bilen diğer doktorlar ise sedyenin üzerinde insanları bekleterek birbirlerine trip yapacak duruma gelmişliğin örneklerini verdik.

3-      Çalışanların üzerinde oluşturulan baskılardan bahsettik, geçmişte verilen örnekleriyle.

4-      Satın alma, ihaleye çıkan birimlerin içeriği, inşaat emlak dairesi gibi birimlerin uygulamalarını, üniversite içindeki yapılanmadan kaynaklı bunları hastaneye yansımalarını, yeni açılacak olan birimlere nasıl sirayet ettiklerini anlattık.

5-      Bir yurttaş Balcalı Hastanesi’ne geldiğinde enfeksiyon kapanacağını düşünecek kadar artık hastaneye olumsuz bakıyor ise bunun nedenini ortadan kaldırmak gerekiyor diyerek bilgileri aktardık.

6-      Daha aklımızı gelen tüm bilgileri paylaştık. Yönetim kademesinde yani hastane yönetim kademesinde özellikle doktor, hemşire, yardımcı personel gibi tüm birimlerin yeniden gözden geçirilmesini, var olan tekelleşmenin kırılmasını önerdik.

Bütün bunları dikkate alma adına elbette daha çok bilgilendirmemizin de ışığında Rektör Hanımın özellikle iyi tahlil ederek olaylara neşter atacak bir tabip olduğunu da o görüşmemiz adına tespit ederek genel kanaatimizin oluşmasına izin verdik.

Hasan Murat Gündüz Hoca elbette Türkiye özelinde bilgiler aktarıp sağlıkta atılan girişimleri ve gelinen noktayı izah etmeye çalışmış verdiği beyanatında.

Bende kendilerinden bu beyanatın alt yapısını teşkil eden hastanelerden birisi olan ve kendisinin de şuan baştabip olduğu hastanenin bu beyanatına uygun olup olmadığını, uygun değil ise neler yapacağını da kamuoyu ile paylaşmasını isterdim.

Bu yazıyı da bu amaçla kaleme aldım. İnşallah güzel olur..

Balcalı Hastanesi de bizim, oradaki sağlık hizmetleri de bizim…