Kurtuluş KILINÇ


GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRÜ ATAMASINDA NELER OLMUŞ NELER!

Size şimdi anlatacağım olay Adana’nın neden çevresindeki tüm büyükşehirden geri kaldığının bariz bir örneği. Çünkü bu şehirde bırakın farklı partilerden insanları bir araya getirmeyi, aynı parti mensubu milletvekillerinin bile kendi içinde nasıl bir kavgaya tutuştuğunun en bariz örneği bu olay.


Size şimdi anlatacağım olay Adana’nın neden çevresindeki tüm büyükşehirden geri kaldığının bariz bir örneği. Çünkü bu şehirde bırakın farklı partilerden insanları bir araya getirmeyi, aynı parti mensubu milletvekillerinin bile kendi içinde nasıl bir kavgaya tutuştuğunun en bariz örneği bu olay.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Ataşbak daha önce hakkında çokça dedikodular nedeniyle bir süredir görevden alınacağı konuşulan bir isimdi. Geçtiğimiz gün görevden alındığı kamuoyuna yansıdı. Pek sebep neydi?

İçerden aldığım bilgilere göre Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün kullandığı sahalar ile ilgili bir çalışma yapıldı. Aslında Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait bu sahalar Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne tahsis edilmiş durumda.

Geçtiğimiz günlerde Adana Büyükşehir Belediyesi yetkilileri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkililerine sahalarla ilgili bir çalışma yapacaklarını söylüyor ve iki kurum yöneticileri arasında ne yapılabileceği istişare ediliyor.

Abdulkadir Ataşbak, sahalarda yaklaşık 1 Milyon 500 Bin liralık bir bedelle Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmaların ardından Büyükşehir ile yeni bir sözleşme imzalıyor ve sahalar yeniden Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün hizmetine tahsis ediliyor. İşte ne olduysa dananın kuyruğu burada kopuyor. Ataşbak’ın görevden alınmasını isteyenler bu fırsatı ganimete çeviriyor ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün CHP’li bir belediye ile iş birliği yaptığını söyleyerek Ankara’ya Ataşbak’ı şikâyet ediyor.

İş öyle bir garip hâl alıyor ki, bazı Ak Partili isimler (lütfen buraya dikkat) Büyükşehir’in Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne tahsis ettiği sahalarını Abdulkadir Ataşbak’ın Adana Büyükşehir Belediyesi’ne peşkeş çektiğini ifade edecek kadar işi ileriye götürüyorlar. Bu laflar Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na kadar ulaşınca Bakan Bey düğmeye basıyor ve iki Ak Parti Adana Milletvekilinin bastırmasıyla Abdülkerim Arıkan yeni Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak atanıyor. Hâl böyle olunca diğer Ak Parti Adana Milletvekillerinden ikisi karşı atağa geçiyor ve Valiliğe ulaşan atama kararı Abdülkerim Arıkan’a tebliğ edilmeden Arıkan da görevden alınıyor.

Daha gariplikler bitmedi. Bundan sonrasını da büyük bir ihtimal ilk kez öğreneceksiniz. Abdülkerim Arıkan’ın yerine Halit Yılmazel vekâleten atanıyor ancak Yılmazel de Ataşbak’ın adamı (!) olduğu iddiasıyla birkaç saat içinde görevden alınıyor. Sonra Mustafa Lavkor vekâleten Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak atanıyor ama o da birkaç gün sonra görevden alınıyor. Son olarak Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar Adana’ya atanıyor.

Peki, bu olay bize neyi gösterdi? Her şeyden önce Adana Milletvekillerinin bile kendi arasında nasıl büyük bir sürtüşme içerisinde olduğunu. Sonra bir il müdürü atamasını dahi doğru düzgün yaptıracak iradeye sahip olmadığımızı, beceriksizliğimizi, iş bilmezliğimizi.

Düşünsenize aynı kuruma 3 gün içinde 3 farklı kişinin ataması yapılıyor. Beşinci gün ise dördüncü atama gerçekleşiyor.

Adana’ya da yazık ettiniz efendiler, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kurumuna da yazık ettiniz, gençlere de yazık ettiniz ve herkesi kendinize güldürdünüz. Yazık, çok yazık.

YENİ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRÜ MUZAFFER ÇİNTİMAR İLK KEZ KONUŞTU

Yaklaşık 9 yıldır Kocaeli’nde görev yapan Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar Adana’ya atandı. Hem hayırlı olsun dileklerimi iletmek hem de bir tele-röportaj yapmak için kendisini aradım.

Çintimar, 17 yıldır farklı illerde Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak görev yapan deneyimli bir isim. Erzurumlu. Yeni Gençlik ve Spor İl Müdürümüz ile kısa ama keyifli bir sohbet yaptık..

Çintimar ilk sözlerinde; Adana’nın hem kendisi açısından hem de gençlik açısından çok önemli bir il olduğunu vurguladı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun önderliğinde hem gençler, hem spor kulüpleri hem de spor adamları için en iyisini yapacaklarını söyledi. Adana’nın her şeyin en iyisine layık olduğunu ifade ederek birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.

Yaklaşık 10 yıldır Kocaeli’nde müdürlük yapan ve halk tarafından çok sevilen Çintimar’ı ilin milletvekilleri bile bırakmak istememiş. Öyle ki bazıları Bakan Kasapoğlu’nu bile aramış Çintimar’ın Kocaeli’nden ayrılmaması için. Bunu kendisine hatırlattığımda şunları söyledi;
“Ben aslında başka bir ile gidecektim. Ancak Sayın Bakanımız aradı ve Adana’ya gideceğimi söyledi. Ben de gurur duydum. Memleketin neresi olursa olsun biz orada görevimizi en iyi şekilde yaparız.”

Adana’da ki sıkıntıları da duyduğunu ifade eden yeni Gençlik ve Spor İl Müdürümüz; "Bu konularla ilgilenmiyorum. Yaşananları duydum ama ben bunlarla anılmak istemem. Bu konulara girmek istemem. Çeşitli yarışmalar için, kamplar için Adana’ya çok geldim. Orada çok güzel anılarım var. Adana’ya daha güzel anılar biriktirmek için geliyorum."

Çintimar’a Erzurumlu olduğunu hatırlattığımda ilk cümlesi; "Elhamdülillah" oldu. Erzurumspor ile Adana Demirspor arasındaki Süper Lig’e çıkma mücadelesini sorunca da gönlünden geçenleri aktardı; "Her iki takımın da Süper Lig’e çıkacağına inanıyorum. İnşallah önümüzdeki sene Hem Adana Demirspor’u hem Erzurumspor’u Süper Lig’de birlikte göreceğiz."

 

CEVABI ZOR SORULAR

* Adana için çok önemli bir siyasetçinin danışmanının kardeşinin bir yaralama olayına karıştığı doğru mu?

* Bu danışman kardeşinin, bankamatikçi bir devlet memuru olduğu ve Cinayet Masası Ekipleri tarafından arandığı doğru mu?

* Danışmana bir il müdürlüğünün resmi plakalı aracının tahsis edildiği ve iki gün boyunca kurum şoförünün ve aracının bu danışmana hizmet ettiği doğru mu?

 

ADANASPOR VE ADANA DEMİRSPOR ÜZERİNE

* Bir alt lige düşen takımımız Adanaspor inanıyorum ki küllerinden yeniden doğacaktır. Bu vesile ile  7 Temmuz Adanasporlular gününü (iki günlük bir gecikmeyle de olsa) kutluyorum.

* Adana Demirspor yıllar sonra Süper Lig özlemini bu yıl giderecek. Biz buna yürekten inanıyoruz. Haydi hep birlikte el ele Süper Lig'e…

* İki takımımıza da hep birlikte sahip çıkmalıyız. Siyasetçilerin başaramadığını sporda başarabilmeliyiz ve en kısa sürede iki takımımızı da Süper Lig’de görmeliyiz. Başarabiliriz.