Gözlemci


GİDE GİDE BİR HAVAYA DÖNER


Ortalık toz duman, şahlar, matlar, hesaplaşmalar, seçime girememeler, gruplar, boynu bükük parti değiştirenler? Hülleler, günümüz güneş motel olayları hepsini birkaç gün içerisinde yaşadık. Daha neler yaşayacağız kim bilir? Hayırlısı olsun bakalım.

Daha düne kadar MHP´ye AKP´nin bastonu görevini yapıyor diyorlardı. Bunu diyenler şimdi ne diyecekler bakalım? İlkeli siyaset diyordu Kılıçdaroğlu yaptığı ilkesizlik, değişik bir olaya imza attı. Kendisinden de o beklenirdi zaten, bekleneni fazlasıyla yapmış oldu.

Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu da yüzde 25´lik oy potansiyeline sahip bir parti lideri edasında, yahu kardeşim altı üstü yüzde 1´lik bir oyun var. Sonuca ne etki edeceksin ki kendi seçmeninin bile oyunu götürüp Tayyip Erdoğan´a veriyor?

İyi partili CHP´liler açıktan HDP ile kolkola çalışacaklar. HDP birlikteliği çamur gibi yapışacak, hem CHP´ye hem de İP´ye uğraş çıkartmak için?

ADAYLAR

Sosyal medyadan aday olmak o kadar basitleşti ki hak getire!..Eli klavyede yazmaya başladığı an herkes milletvekili adayı oluyor. Belediye başkanı, meclis üyesi ne varsa olunuyor. Parti binalarına gitmek yok, parti başkanlarına danışmak yok, oh ne güzel ya? Muhtar adaylarına ise Allah´tan her mahallede 20 kişi oldu daha ne kadar olacağını bekleyip göreceğiz. Önüne gelen herkes klavyeden aday oluyor. Basit ve ufak işler bunlar. Herkes ederinin kilosuna bakmak zorunda?

BEKLİYORUZ

Ak Parti´den aday olacaklar Reis´in kalemi nasıl yazarsa, kimi yazarsa o aday olacak. Bu güne kadar dik duran, yalpa yapmayan, itaatli el kaldıran, vatandaşla haşır neşir olan herkes bu şartlara uyuyor. Tabii yine de parayı yatırıp şansını deneyen yerini garantiye almaya çalışanla, müdürlük bekleyenler olacaktır.

 MHP´de ise Devlet Bey´in kılıcı keskinleşti. Kılıcın her tarafını keskinleştirdi, Devlet Bey eli, vücudu güçlendi. Kimi yazarsa o milletvekili olacak. Kendisi barajın üzerinde zaten, baraj kaygısı yok. Öne yazılanların milletvekilliği garanti?

CHP de ise durum karışık, İP, SP, HDP vs. diğer partilerden oluşan nasıl bir liste oluşturacaklar bilemiyoruz. İnşallah curcuna olmaz. İyi bir liste yaparlarda kamuoyu rahatlar, bekleyip göreceğiz. Liste konusunda CHP´nin işi daha da zor gibi?

TERBİYE

Terbiye sınırları bu günlerde daha çok zorlanıyor. Birileri kendinin söyleyemediğini birilerine söyletiyor. Arkasından atıp tutmalar devam ediyor. Onun için söylemlerimiz çok önemlidir. Çok daha dikkatli olmamız gerekiyor. Bu günlerde yaşanan süreci iyi yönetmemiz gerekiyor. Gerek cumhurbaşkanı gerek ana muhalefet ve diğer parti sözcüleri ve başkanları ağzından çıkan sözcükleri iyi seçmelidirler.

24 Haziran 2018´de yapılacak olan milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimleri bir sürü fırıldaklığın ve oyunun habercisi oldu. Daha şimdiden bir sürü akıl almaz ataklar, hamleler yaşanmaya başladı. İzliyoruz. Kim ne kadar omurgalı, omurgasız ilkeli, sözlerine sadık bir çalışma yaparak seçimlere hazırlanıyorlar acaba?  

GÜL OLAYI

Abdullah Gül olayı muhalefetin uygulamaya çalıştığı bir projedir. Arkasında bir sürü şeyler aranabilir. Onun için tüm hamlelerini Abdullah Gül´ü Recep Tayyip Erdoğan´ın karşısına çıkarmaya uğraşarak yapıyorlar. CHP dün Abdullah Gül´e verip veriştirirken bu gün Abdullah Gül´ün ipine tutunmakta bir ilkesizliktir. CHP kendi adayını çıkarmalıdır. Kendi adaylarının önünü açmalıdır, saklanmamalıdır. Gül´den medet ummamalıdır.