Buket Çürük


GLUTENSİZ DİYET HERKES İÇİN SAĞLIKLI DEĞİLDİR


Glutensiz diyeti hatırlayalım

Gluten; buğday, çavdar ve arpada bulunan bir proteindir. Çölyak hastalığında veya bazı glutenin toleransı durumlarında vücut bu proteinleri sindiremez. Ve bu durumda gluten sindirim sorunları, bağırsak iltihabı ve bağırsakların hasar görmesine neden olur. Çölyak hastalığı veya glutene karşı tıbbi olarak tanısı konulmuş herhangi bir hassasiyeti olan bireylerin kesinlikle gluten içermeyen bir diyetle beslenmeleri önemlidir. Bunun için beslenmelerinden buğday, çavdar, arpa ve bunlardan yapılan bütün ürünler çıkarılır. Mısır, pirinç, kinoa, karabuğday ve bazı yulaf çeşitleri gluten içermez. Ama ciddi hassasiyetiniz veya çölyak hastalığınız varsa yulafı da bulaş riskinden dolayı sınırlamanız gerekir.

 

Sağlıklı bireylerde kalp hastalıkları riskini artırıyor

Evet doğru. Glutensiz diyet herkes için sağlıklı değildir! Az önce de söylediğim gibi glutensiz diyet, çölyak hastalığı veya glutene karşı herhangi bir hassasiyeti olan bireyler için sağlıklı olmanın koşuludur. Ama sağlıklı bireyler için glutensiz diyetin kilo kaybını sağlayıcı ya da sağlığı destekleyici bir durumu söz konusu değildir.

Bu konuda okuduğum bir çalışmayı sizinle de paylaşmak istedim.

Yapılan bu çalışmada 1986´dan 2012´ye kadar 100 binden fazla kişi takip ediliyor ve diyetleri değerlendiriliyor. Çalışmanın başlangıcında kalp hastalığı olarak bilinen çölyak hastalığı bulunmayan bireylerin çalışma sırasınca kalp krizi geçirip geçirmediği araştırılıyor.

Çalışmanın sonucunda gluten tüketiminin kalp krizi riskiyle ilişkisi olmadığı bulunmuştur. Bununla birlikte, sonuçlara göre glutenden kaçınılması totalde bütün tahılların tüketimini azaltabilir ve bu kalp rahatsızlığı riskini artırır.

?Çölyak hastalığı olmayan insanlar arasında glutensiz diyetlerin teşvik edilmesi
önerilmemelidir? denildi.

Kısacası tıbbi sebeplerden ötürü glutenden kaçınmaya gerek duymuyorsanız, bu çalışma, kardiyovasküler yararlarından ötürü diyetinize kepekli tahıllar eklemenin yararlı olabileceğini düşündürmektedir.