Faruk YİĞENOĞLU


HALKI DOĞRU AYDINLATMAK

Gazetecilik kesin bilgi ve belgeyi kamu oyu ile paylaşmak halkın haber almasını bilmesi gerekenleri tarafsız iletmektir. Gazetecilik halk ile bürokrasi arasında devlet arasında sözcülüktür trafiğidir duyulmayanı duyurmak ….


Gazetecilik kesin bilgi ve belgeyi kamu oyu ile paylaşmak halkın haber almasını bilmesi gerekenleri tarafsız iletmektir. Gazetecilik halk ile bürokrasi arasında devlet arasında sözcülüktür trafiğidir duyulmayanı duyurmak ….

Ama bu Gazetecilik olsa da binlerce yıl medeniyetlere ev sahipliği yapmış ilçemizde maalesef  mesleğini layığı ile yapanları tenzih ederek, işin gerçeğini “görmedim duymadım bilmiyorum”, gerçekle yüzleşince çeşitli bahaneler sunan kirlenmiş mürekkepler ile karşılaşmaktayız. Oysa bu acı gerçek birilerinin çıkar ve menfaatlerine hizmet etse de sözde sahiplendikleri ilçenin adına ve insanlarına zarar vermekte güven ortamına dinamik koymakta….

Bir diğer acı yanı da gazete sayfalarının doğuracağı hukiki süreci bildiklerinden sosyal medyadan kaos oluşturmak ve bu kaostan kendilerine nema sağlamak adına çıkarları doğrultusunda kalem değil klavyeden dökülen yalan dolan ve gerçek dışı bilgileri kamuoyuna sunmaları tam bir gafletin belgesidir. 

Nerede olursa olsun haberi en doğru şekilde aktarmak karşıdaki insanın da sağlıklı bilgilere ulaşmasını sağlamak ona göre açıklama yapabilmesine yardımcı olmaya çalışmaktır. Ara ara maalesef böyle durumlarla karşı karşıyayız. Kimseye işini öğretmek derdinde değiliz am bir okuyucu olarak doğruyu bilmek hepimizin hakkı.

Yangın bölgesinde hiç yardım yapılmamış gibi dile getirenler de çıkıyor, devlet ile vatandaş arasına girip bir çıkar çıkarmaya çalışmaya çıkanda. Yazılan çizileni hepimiz hatırlıyoruz.  Zaten yangında canı yanmış hatıraları gelecekleri kül olmuş insanlara en fazla 18 bin TL yardım yapıldığını yazıp işin gerçeğinin hasar durumuna göre 70 bin TL’ye kadar hibe 120 bin TL’de sıfır faizli 20 yıllık kredi desteğinin sağlandığını aktarmak kimin neden işine gelmez anlamak mümkün değil. Bu insanları devlete karşı kışkırtmak hangi amaca hizmet için planlanmış çözmüş değilim. Bunu yanında ormanla ilgili dedikodular da cabası onun gerçeği de yanan her karış alanın yeniden yeşerecek olması.

Bu memleketin eksikleri yok mu ? Çok. Amaç bu eksikleri tamamlamak olmalı bununla ilgili kimsenin sözü olamaz. Bu memleketin eksiklerini yazmak çizmk bunu yetkililere sesimizi duyurmak bizim vatandaşlık görevi ama bunu devlete karşı vatandaşı kışkırtarak vatanseverliği ile destan yazmış bir ilçeden beklemek en az yüz yıl önceki kadar Ermenilerin yaptıkları kadar haince…

Bu arada Mansurlu yolu da inşallah çalışmalar devam ediyor gerekli yerlerde düzeltmeler yapıldı Zamanı gelince o yerlerin asfalt çalışmaları yapılıp hizmete sunulacaktır. Öncesinde bozuk olan yerlerde çalışmaların içinde gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra eksikler giderilip tamamen hizmete kazandırılacak inşallah.

Organize Sanayi Bölgesi girişimleri de hız kazanarak en kısa zamanda sonuçlanıp gerekli istihdamı sağlama adına büyük bir kazanç elde ederek yatırımcıları gelmesini kolaylaştırır adımlar atılıyor hamdolsun işsizlik sorununu da bu şekilde çözmeye çalışılacaktır.

Eğer bu memlekete hizmet edilecekse silah kullanımı nasıl azalır, bilim ilim adına neler yapılır bu gençliğin önü nasıl açılır, zorlu pandemi günlerinde esnaf vatandaş en az maddi manevi kayıpla ilçemizde süreci nasıl atlatırız bunu yazıp çizelim. Kalemleri kirli topluma örnek zorunda olmak olup bunu ihlal eden maske takmaktan bile   aciz yüzlerce kinin hayatını riske atan kendi hayatına bile saygı duymayanları Kozanlılarda görmeyecek duymayacak bilmeyecektir.

Kıymetli hemşehrilerim,

Salgınının, toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetmek ve yayılımını kontrol altında tutmak amacıyla alınan kararlara uyalım. İlçemizde vata artışı hızla sürmekte maske mesafe  ve hijyene en üst seviyede dikkat ederek salgının başında olduğu gibi örnek ilçe olalım. Bu doğrultu da kaymakamlığımızın aldığı kararla vefat eden vatandaşlarımızın duyurulmaması taziyeleri azaltmak adına doğru bir adım. Herşey sağlıklı geleceğe sağlıkla ilerleyen bir kozan için olduğunu biliyoruz.