Edibe GÜLNAR


HAYAT DAHA ÖNEMLİ

Pandemi sürecinde maske takmayanlarla ilgili yapılan bir araştırmada maske kullanırken ortaya çıktığı ifade edilen cilt rahatsızlığı gerekçe gösterilmiş ve maske takmamanın sebebi olarak ifade edilmiş.


Pandemi sürecinde maske takmayanlarla ilgili yapılan bir araştırmada maske kullanırken ortaya çıktığı ifade edilen cilt rahatsızlığı gerekçe gösterilmiş ve maske takmamanın sebebi olarak ifade edilmiş.

Yani genç kızlarımız ve erkeklerimiz maske kullanmamayı cilt sorunu oluşturduğu için gerekçe göstermişler. Maskenin ciltte kuruluk, kızarıklık, pullanmalar ve sivilcilere neden olduğunu söyleyerek maske kullanmadıklarını ifade edenlerin varlıkları ortaya çıktı. Bunu televizyon ekranlarından izleyerek görüyoruz.

Tıpta belki bunun karşılığı olarak bu tür rahatsızlıklar vardır dedim ve bir araştırmaya girdim. Doktorlar maskenin ciltte kuruluk, kızarıklık, pullanmalara ve sivilcilere neden olabileceğini ifade ediyorlar. Bunda bir sorun yok.

Tabi ki önlemini almak da zor değil. Maskeyi yenilemek, yüzümüzün terlediği durumlarda maskemizi yenilemek, yüzü ve cildi 3 kez yıkama jeli ile yıkamak, su bazlı uygun nemlendirici ile nemlendirmek, sıcak ortamlardan ve güneşten mümkün olduğunca uzak durmak gerekiyor. Günde 2 litre su tüketmek, C vitamini, çinko, omega 3 içeren besinler tüketmek, alkol ve sigaradan uzak durmak gerekenler arasında.

Bunları yaparsak ciltte bırakacağı tahribatları da böylelikle önlemiş oluruz.

Hayat aslında her şeyden daha çok önemlidir. Yaşamda cilt rahatsızlığını önlemek adına alınacak önlemler var. Lakin bu korona virisü konusunda çok dikkatli olmamız gerekiyor. Hayat her şeyden önemlidir. Çünkü korona sonrasında ölümcül olaylar da meydana gelebiliyor.

Cildimizde fark ettiğimiz herhangi olumsuz bir durumda vakit kaybetmeden dermatologa başvurmak ve hastalığın başlangıç döneminde tedaviye başlamak ve hekiminizin uygulamanızı önerdiği tavsiyelere uymak hastalığınızın ilerlemeden iyileşmesine olanak sağlayacaktır. Maskenin oluşturduğu dezavantajları bu şekilde avantaja çevirerek cilt sağlığımızı koruyabilir ve cilt hastalıklarından korunabiliriz. Demek ki önlem alınırsa veya ortaya çıkan olumsuzluk olur ise cilt ile ilgili olarak gereği yapılabiliyor.

Korona kadar tehlikeli değil…

Bu nedenle bunu gerekçe göstererek cilt konusunda rahatsızlık duyup maske takmamaya özen gösterenlere uyarımızı yenileyelim.

Hayat daha önemlidir…

Unutmayın, maske, mesafe ve hijyen konusunda alacağınız bütün tedbirler sizin ve çevrenizdeki insanların sağlığı içindir.

O zaman cilt konusunu fazla sorun etmeyin. Maskenizi lütfen takın.

XX

GERİ SAYIM BAŞLADI

Sayın Cumhurbaşkanı koronanın artış göstermesinden kaynaklı yeni alınan önlemleri ve yasakları kamuoyu ile paylaştı.

Buna göre dün akşam itibariyle başlayan yasaklarda hafta içinde saat 21.00 ile 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Yine hafta sonunda ise Cuma günü saat 21.00’den başlayarak Pazartesi günü saat 05.00’te sona erecek olan yasakla sokağa çıkılmayacak ve insanlar evlerinde kalacaklar.

Alınan bu önlemler pandemiyi bir ölçüde de olsa kıracak nitelikte. Diliyorum ki tüm insanlar yasaklara harfiyen riayet ederler. Bu virüsten biran önce kurtuluruz.

Allah yar ve yardımcımız olsun.