Özcan ALADAĞ


İSTERDİM Kİ KONUYU DİKKATE ALSINLAR

Türkiye’nin yüreğini kanatan İzmir Depremi sonrasında insanlar deprem gerçeği ile bir kez daha yüzleştiler. “Deprem değil binalar öldürür” gerçeğini gözlerimizle görüp depremden çıkaracak olduğumuz sonucu da böylelikle aklımıza yer ettik


Türkiye’nin yüreğini kanatan İzmir Depremi sonrasında insanlar deprem gerçeği ile bir kez daha yüzleştiler. “Deprem değil binalar öldürür” gerçeğini gözlerimizle görüp depremden çıkaracak olduğumuz sonucu da böylelikle aklımıza yer ettik.

Cenabı Allah kimseye deprem acısı yaşatmasın.

İzmir Depremi sonrasında deprem konusunda fazlaca bilgi sahibi olmadığımızı bir kez daha öğrenmiş olduk. Deprem simülasyon merkezinin kurulmasının ne kadar yararlı bir hizmet olduğunu bu deprem sonrasında yeniden öğrenmiş olduk!

Adana’da Deprem Simülasyon Merkezi’nin Büyükşehir Belediyesi imkânlarıyla kurulmasının elzem olduğunu ve bu merkezden okul öğrencileri başta olmak üzere toplumun her kesiminden insanların gelerek bilgileneceğini hatırlatıp bir de çağrıda bulundum.

Her zaman olduğu gibi başta yerel yönetimler olmak üzere buraların yöneticileri de konuyla ilgilenmediler!

Neden bu kadar olaylar karşısında suskun ve duyarsız kaldıklarını da anlamış değilim. Kent adına güzel hizmetleri bu şehrin basın mensupları nasıl takdir ediyor ise olumlu ya da olumsuz haberler karşısında, yazıları da dikkate alarak konuya duyarlılık gösterilmesinin yöneticiliğin asli görevi olduğunu söylemek durumundayım.

Ne Büyükşehir Belediyesi’nden ne de ilçe belediyelerinden bu konuda bir yaklaşım oldu. Sanki biz bir öneride bulunmamışız ve onlar da bu konuyla ilgilenmemek için diretmişler gibi!

Hep söylüyorum ya bu şehrin kadersizliğinin nedeni şehrin yönetim kademesindeki kişilerin tutum ve davranışı ile ilgili. Büyükşehir Belediyesi’nin 76 belediye meclis üyesi var. Bir tane belediye meclis üyesi dahi çıkıp ‘Deprem Simülasyon Merkezi’ konusunda ‘haklısınız, olması gerekir. Veya ne gerek var!’ gibi bir yaklaşım sergilemediler.

Çünkü belediye meclis üyelerinin basını takip etme, basındaki gelişmeleri inceleyerek konuya yaklaşma gibi bir gayretleri yok, istekleri de yok.

Tıpkı belediyelerin ve belediye başkanlarının olmadığı gibi…

Çok önemli bir olay yaşanacak da gazetelerin ne yazdıklarına göz gezdirecekler!

Neyse, çok da önemli değil. Biz önerimizi ortaya koyduk. Büyükşehir Belediyesi’nin Sayın Genel Sekreteri Ergül Beye de konuyla ilgili bilgi notunu cep telefonundan gönderdim.

Artık ilgilenip ilgilenmemek, önerinin ayaklarının yere basıp basmadığını görerek karar vermek kendilerine yani idareye kalmış bir şey.

Biz görevimizi haliyle yapıyoruz, gerisi onlarda…