Özcan ALADAĞ


KAMU BANKALARI YANDAŞ MEDYAYA PARA AKITIYOR

Aklım bir türlü almıyor benim. Bu kadar yandaşlık neden yapılır? Aslında sebebini biliyor gibiyim. Yandaşlara para akıtan kamu bankalarının bu davranışı karşısında o yandaş medya da asli görevini yaparak yanaşmak gereken yere iyice yanaşıyor


Aklım bir türlü almıyor benim. Bu kadar yandaşlık neden yapılır?

Aslında sebebini biliyor gibiyim. Yandaşlara para akıtan kamu bankalarının bu davranışı karşısında o yandaş medya da asli görevini yaparak yanaşmak gereken yere iyice yanaşıyor.

Peki, dağıtılan bu para kimin parası?

Senin, benim yani halkın parası…

Olay nasıl gerçekleşiyor? Onu da bir izah etmek gerekiyor aslında.

Yandaş medya kuruluşlarına Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi bankalar sayfalarca ilan veriyorlar, fatura kestiriyorlar.

Televizyonlara “hava durumunu sunar-sundu, resim atölyesindeki fotoğrafları sunar-sundu, spor programını sunar-sundu” gibi sponsorluk kaynağı ile bizzat kendi bankalarının reklamlarını vererek destek oluyorlar.

Aylık olarak totalde ne kadar fatura bedeli ödediklerini çıkıp devlet bankaları bir açıklasınlar da görelim.

Geçtiğimiz günlerde CHP Adana Milletvekili Sayın Ayhan Barut Bey bu konuda bir basın açıklaması yaparak yetkili mercilere bir takım sorular sorarak soru önergesi verdi. Bakalım bu konuda Ayhan Barut’a nasıl bir yanıt verecekler.

Yerel basın konusunda bakış açılarını çok iyi bilen birisi olarak bu kamu bankalarının halkın parasını yandaş medyaya akıtmasından dolayı oldukça rahatsızlık duyuyoruz. Gazeteciler Cemiyetleri de nedense bu konuda çok konunun üzerine gitme gibi bir eğilim göstermiyorlar.

Düşünebiliyor musunuz banka yaygın bir TV kanalına fatura kesmesinin önüne açabilmek için kendi resim atölyesindeki fotoğrafların tanıtımını yaptırıp sponsorluk adına para ödemesini gerçekleştiriyor!

Hayret ki ne hayret…

Devlet kurumlarının bu şekilde yandaş medyayı besleme adına kullanıyor olmasını da bu bankalarla çalışan bir mükellef olarak da hazmetmemiz mümkün değil.

Toplanan paraları halktan alıyorsun, yandaş medyaya ayakta kalsın ve yaşasın diyerek dağıtıyorsun. Bunun nasıl bir izahı olacak onu da merak ediyorum.

Bu devlet bankalarının sanki bu reklamlara ihtiyaçları var!

ÇGC başta olmak üzere meslek örgütlerimizin de çıkıp bir gün bu konuda ciddi eleştiri yaparak basın açıklamasıyla konuyu gündeme getirdiklerini görememek de beni çok üzüyor.

Kendi mesleğine ve meslektaşına sahip çıkmayan kuruluşları da görünce üzüntüm ikiye katlanıyor diyerek bu konuyu okuyucularımla paylaşmak istedim.

Belki bu uyarılarımız bir yerlere ulaşır da değerini bulur…