Özcan ALADAĞ


KEYİF ÇAYI İSTER MİSİNİZ?

İnternete yüzde 34, köprülere yüzde 26, otoyollara yüzde 26, GSS primlerine yüzde 22, şekere yüzde 10, ehliyet harcına yüzde 9, kira bedeline yüzde 12, trafik cezalarına yüzde 9 zam geldi.


İnternete yüzde 34, köprülere yüzde 26, otoyollara yüzde 26, GSS primlerine yüzde 22, şekere yüzde 10, ehliyet harcına yüzde 9, kira bedeline yüzde 12, trafik cezalarına yüzde 9 zam geldi.

Gözümüz aydın!

Maaşlara gelen zam yüzde 7!

Keyif çayı ister misiniz?

İkram etmek isterdik ama bu zamları duyunca pek de içecek haliniz kalmadı diye düşünüyorum. Böyle bir güne uyandık maalesef!

Gıdada yaşanan zam terörünün sebebini bulduk…

Birkaç karnı şişkin spekülatör…

Peki, bunları bir şekilde kulaklarından tutarak getirip yargının önüne çıkarıp hesap sormak zor mu? Değil…

O halde neyi bekliyoruz?

Ceza ile bunları akıllanacakları, uslanacakları yok. Görünmüyor da…

Bu memlekette mektup dağıtan PTT’yi yağ satan market haline getirmeye kadar varan gıda spekülatörlerinin bu aymazlığının önüne eğer hukuk devletinde geçemez isek yazıklar olsun bizlere…

Millet olarak el ele verip bu günleri atlatacağız değil mi? Atlatacağız da olan bizlere yani halka oluyor. O karnını kaşıyarak kasalarını dolduranlara bir şeyin olduğu yok.

Onlar ‘bir adet beyefendi’ oluyorlar.

Keyif çayı içer misiniz? Diye sordum ama biliyorum ki çayın da tadı kaçtı. En ucuz çayın kilosu markette 34 lira…

İçilebilecek kayda değer bir çay alacak olursanız kilosunu 40 liradan aşağıya alamıyorsunuz. Çayın da tadı kaçtı derken fiyatının pahalılığı nedeniyle içmek sanırım bu gidişle hayal olacak.

Bir bardak çay 2 liradan satılıyor memlekette. Hatırınız var ise 1 lira 50 kuruştan içiyorsunuz!

Çay simit diye tutturur iseniz ve aylık olarak bunu da rakama vurmuş olsanız size verilen yüzde 7 zamlı artışla oluşan maaşınız eriyip gidecektir.

Televizyonun alt yazısından, ana haber bültenlerinden ve sosyal medyadaki serzenişlerden öğrendiğimiz zam haberlerinin hepimizin dengesini bozduğunu ve sinirlendirdiğini artık doktorlar da söylememe başladılar. Bu kadar bunama noktasına geldi insanlar.

İyi niyet temennileri ile sıkıntıları aşmanın pek mümkün olmadığı da görülüyor. Pandemi bahanesi ile insanların kanını emen bu gıda spekülatörlerinin önüne geçmek lazım.

Şu marketleri denetleme noktasında il bazında tüm yetkililerin yeterli olmadıklarını, yeterli düzeyde denetim yapmadıklarını net söyleyebilirim. Girsinler bir markete alıcı gibi. Reyon fiyatları ile kasa fiyatlarını, gramajları, kaliteyi, satılan ürünlerin çeşitliliği ile alınan ruhsatın karşılaştırılmasını ve market yönetmeliğinin tüm koşullarını bir denetlesinler birçok marketin kapısına kilit vururlar.

Ama gelin görün ki bunu yapmıyorlar. Yasak savar gibi bir denetim yaparak insanların gazını alıyorlar.

Mahalle bakkalından uzaklaşıp marketlere yöneldik gittiğimizde her şeyi bulup satın alabiliyoruz diyerek. Onlar da bizim bu zaafımızdan yararlandıkça yararlandılar.

Keyifli bir çay içemedik şunun şurasında ağız tadıyla. Artık cam bardaklarda kalktı. Karton bardaklar ile çayı veriyorlar!

Evinizde demleyin en güzeli bu keyif çayını. Bir yandan televizyondaki zam haberlerini izleyin! Bir yandan da çay içerek üzerine sindirin!

Bunu yapmayacağım diyorsanız o vakit zamanı geldiğinde görevinizi yaparak size bunları reva görenlere karşı söyleyecek sözünüz eğer var ise söyleyin.