Özcan ALADAĞ


KOZANLI İNSANIN MESAJI ANLAM YÜKLÜ

Perşembe günü akşamı saat 24.00 sularında ABD’nin NASA’sına ait bir uzay aracı Mars gezegeninin yüzeyine iniş yaptı. Dünya televizyonları da bu anı canlı olarak yayınladı. Uzay aracı olarak NASA ikinci kez bir araç göndermiş Mars’a… 2.5 milyar dolara mal olan bir araç ve 480 milyon km uzaklığa ulaşarak iniş yaptı Mars yüzeyine.


Perşembe günü akşamı saat 24.00 sularında ABD’nin NASA’sına ait bir uzay aracı Mars gezegeninin yüzeyine iniş yaptı. Dünya televizyonları da bu anı canlı olarak yayınladı.

Uzay aracı olarak NASA ikinci kez bir araç göndermiş Mars’a… 2.5 milyar dolara mal olan bir araç ve 480 milyon km uzaklığa ulaşarak iniş yaptı Mars yüzeyine.

Bu yayınlardan sonra Kozan’dan Levent Açıkgöz isimli bir arkadaşım güzel ve anlamlı bir mesaj paylaşıp AK Parti iktidarına da biraz göndermede bulunup ifadelerini bırakmış sosyal medya hesabından.

Açıkgöz aynen şöyle diyor. “Biz hala Kozan-Adana arasındaki yolu konuşuyoruz. Kozan-Mansurlu-Kayseri yolunu, Kozan-Feke-Saimbeyli-Tufanbeyli yolunu konuşuyoruz!”

Ben liseye giderken Kozan ile Mansurlu arasında maden kamyonlarının ağırlıklı olarak kullandığı stabilize yolun yapılması adına harekete geçildiğini yaşarak görüp ‘İnşallah başlayıp biran önce bitirirler’ demeye başladım.

Aradan yıllar geçti yıllar…

İhtilal sonrasında kurulan partiler ve kapanıp yeniden açılan partiler Kozan’a geldiklerinde ilk söyledikleri söylemdi ‘Kozan-Mansurlu Yolunu yapacağız’ söylemi.

Yıl 2021 oldu bitmedi!

Elin adamı uzaya gidiyor, biz hala elimizdeki bir yolu bitiremedik!

Kozan-Adana arasındaki yolu sel alıp götürdü. Bu kadar zor mu bu yolu bitirmek, yeniden yapmak. Bir türlü bitiremediler. Toz, toprak, rezillik!

AK Parti iktidarının Adana’daki temsilcileri dâhil herkese buradan bir çağrımız olsun. Uzaya gitmeye hazırlandığımız şu günlerde bu kadar milyon km uzaklığa ulaşabiliyoruz da burnumuzun dibindeki ilçelere ‘yol yüzünden’ ulaşamıyoruz.

Bunu dikkate alırsınız umarım…

İnsanların ağızlarını iple ölçüyorlar. Sonra da ağızlarına bir parmak bal çalıp kaçıyorlar bu siyasiler. Seçim dönemlerinde önlerine gelen bilgiler ışığında bol vaatler vererek halkın bam teline dokunup “Ver oyu iste hizmeti” çağrısını yapıyorlar. Sonrasında her şey malum olduğu gibi…

1989 yılında Kozan’ın il olması adına ilçe bir galyana geldi. Herkes adeta il olmak adına bütün hazırlığını yapar oldu. İlçede sürekli toplantılar yapılarak buna siyasilerde katılıp ‘Kozan il olmalıdır’ deniliyordu. Elektrikler kesilince mum ışığında yapıldı, fener yakıldı bu toplantılarda.

Kütüphanenin yanındaki düğün salonunda yapılıyordu toplantılar. Kaymakam Mustafa Zanapalıoğlu, Anavatan Partisi Milletvekili İbrahim Öztürk, il genel ve belediye meclis üyeleri destek veriyorlardı. Afişler dahi basılmıştı.

Ne oldu? Hemen yanıtını vereyim. Hepsi rafa kaldırıp bir daha görüşülmemek, dile getirilmemek üzere o defter kapatıldı.

Bu yolların durumu da ömrümüzü aldı, ömrümüzü…

Sizi ziyarete gelen AK Parti Adana Milletvekillerine lütfen sorun istiyorum. Ne oldu bizim bu yolların durumu? Neden bitirilmez? Diye sorun da bir yanıt alın ilçe halkı olarak. Bu da sizin yurttaş olarak asli göreviniz olsa gerekir.

Bizim kadar gayret sarf etmiş olsanız belki şimdiye çözülürdü bu sorunlar. Demek ki sizde de yurttaş olarak eksiklik var!

Bunu da söylemeden geçmeyelim. O vakit görevinizi yapın, siyasilere sorun, sorgulayın. Oyunuzun karşılığını hizmet olarak isteyin.