Özcan ALADAĞ


KOZANSPOR VE AKIBETİ!

Önceki gün 3.ligden BAL ligine düşen Kozanspor ile ilgili bir yazıyı kaleme aldım. Kozanspor’un akıbetinin ne olacağına dair endişelerimi dile getirip bu konuda nelerin yapılması gerektiği yolunda kendi önerilerimi sıralamıştım.


Önceki gün 3.ligden BAL ligine düşen Kozanspor ile ilgili bir yazıyı kaleme aldım. Kozanspor’un akıbetinin ne olacağına dair endişelerimi dile getirip bu konuda nelerin yapılması gerektiği yolunda kendi önerilerimi sıralamıştım.

Yazının yayınlanmasından sonra çağrıda bulunduğum isimler dâhil olmak üzere bazı Kozanlılar ile görüşme fırsatım oldu. Elbette konu Kozanspor’du. Önerimin başında gelen ‘Takımın geleceği için el birliği yaparak bir araya gelinip çözüm önerilerini masaya yatırma’ konusunu bu arkadaşlarımızla konuşma fırsatı yakaladım.

Kimle konuşmuş isem Kozanspor’un iyi yönetilmediğini ve yöneticilerin yüzünden takımın ligden düştüğünü söylediler.

Futbolcuların paralarının ödenmediğini, Teknik Direktör Mustafa Diliçıkık’ın sahaya süreceği 11’i yöneticilerin belirlemeye çalıştığını ve Diliçıkık’ın takımı bırakmak zorunda kaldığını, başka takımlarda 400 bin liraya oynayacak kapasitedeki profesyonel futbolcuların hatır ve gönül ilişkisi ile 100 bin liraya oynadıkları Kozanspor’da o paraların dahi verilmediğini ifade ettiler.

Kozanspor için gönderilen paranın yöneticilerin kredi kartlarının borçlarının kapatılması için kullanıldığını dahi duydum! Futbolcuların bu olaya canlı tanıklık ettiklerini söylediklerinde inanın hayretler içinde kaldım.

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan ile bir araya gelemeyecek durumda olan şehrin siyaseten ve ekonomik açısından önde gelenleri, Kazım Özgan’ın da takıma bakış açısının soğuk olduğunu gerekçeleriyle ortaya koydular.

Anlaşılan o ki, Kozanspor durup dururken ligden keyfi düşmemiş! Düşmesi için ne gerekiyor ise yapılmış gibi!

Elbette takıma sahip çıkıp cebindeki parasının son kuruşuna kadar katkı koyanlar olmuş ve bu kişilerin gayretleri de yeterli olmamış ligden düşmemek adına…

Kozan’ın medarı iftiharı olan Kozanspor’un BAL Liginden tekrar 3.lige çıkması hiç ama hiç kolay değil. Bu Kozan’daki yapılanma ile Kozanspor’un 3.lige çıkması daha da zor gözüküyor. Çünkü insanlar birbirleriyle bir araya gelmeyecek kadar mesafe koymuşlar aralarına.

Kozanspor acilen kongreye giderek yeni bir yönetimi oluşturmak zorunda. Bu yönetimin de kucaklayıcı, herkese kapısı ve gönlü açık olan bir yönetim kurulu olması gerekiyor. Hedeflerini büyüterek önce mali yapılanma, ardından da sıkıntıları çözecek dirayetli bir yönetim anlayışını ortaya koyması gerekiyor.

Bütün bunlar yapılabilir mi?

Zor değil. Yapılması adına da Kozanspor’un olağanüstü kongre kararı alması gerekiyor. Yönetim değişikliğinin sağlanması, mali tablonun Kozan halkına ve yardımda bulunacak insanlara izah edilmesi yani bir adet şapkanın çıkarılıp başının önüne konulması gerekiyor.

Dünün artık geride kaldığının bilinmesinde de yarar var. Yönetim, teknik heyet, futbolcu üçgeni içinde ortaya çıkan başarısızlıktan sonra bu takım öyle ya da böyle ligden düştü. Ligin tescil edilmesiyle Kozanspor artık BAL liginde mücadele verecek olması gerçeğinin değişmeyeceğine göre, dünden ders çıkarılıp geleceğe dair hataların yapılmaması gerekiyor.

Görüştüğüm Kozan sevdalıları ile aslında bu konuyu konuşarak ilerledik Kozanspor adına ne yapılması gerektiğine. Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’ın Kozanspor’a ne gibi katkı vereceğini de konuştuk elbette. Bir kısım Kozan sevdalısı, Kazım Özgan ile bir araya gelmeyeceklerini, gelemeyeceklerini belirterek net ifadeler kullandılar.

Bir araya gelmemeleri siyaseten gelişen bir gelişme elbette ama konu Kozanspor olunca akan sular da durmuyor!

Ben Kozan’dan uzak olmama karşın ‘Takım adına ne yapabiliriz?’ sorusuna yanıt arayarak kafa yormaya çalıştım. Üzüntümüzü de içimizde yaşatarak bu Kozanspor’u yeniden 3.lige nasıl çıkarabiliriz? Sorusuna yanıt aradım.

Benden bu kadar… Üzerimize düşen bir görev olursa da karınca karınca yapmaya hazırız. Bakalım bu konuda Kozan’da neler yapılabilecek? Onu da birlikte izleyerek okuyucularımıza vakti saati geldiğinde aktaracağız.