Gözlemci


LİSTELER


Evet yangın bitti. Rüyada olanlar uyandı. Herkes kilosunu öğrendi. Olacak olan, olmayacak olan, ümitle yatıp rüya ile uyananlar, klavyeden yazıp çizenler hepsi bitti. Kim kaç vekil çıkarır, bundan sonra ne olur, CB ittifakı, millet ittifakı ne olur ne olmaz, cümbüş devam ediyor. Evet listelerin analizini yapmaya çalışalım; önce MHP listesini incelersek; 1. sıra 4. dönem milletvekili olan Muharrem Varlı, 3. sırada ise Kozan´lı hemşerimiz Cahit Öztok aday olarak gözüküyor. MHP Adana da 4 tane vekil ve 9 tane büyükşehirde dahil olmak üzere belediye başkanlığını elinde bulunduran potansiyelli bir parti yani, 3 tane vekil neden olmasın ki? Belediye başkanları işi sıkı tutarlarsa tüm yıpranma paylarını da çıksan MHP her zaman Adana da sonuç alacak bir partidir. Cahit Öztok Bey´in biraz daha derli toplu, organizeli çalışması gerekiyor. Son seçimde Seyfettin Yılmaz bıçak sırtı şeklinde milletvekili olmuştu. CHP´ye gelince, ilginç bir parti listeyi yine değiştirdiler. Sarıçam´dan Tufanbeyli´ye kadar olan bölgeyi yok saydılar. Listeye bir Kozan´lı yerleştiremediler. Netice itibarı ile CHP milletvekili sayısını artırmayı şöyle dursun koruyabilirse çok iyi. Genel başkan, eski il başkanlarını yazmış, önceki dönem milletvekillerinden kimseyi yazmamış. MHP de iki eski il başkanını 4. ve 5. sıraya koydu. En az 4. sıraya CHP bir Kozan´lı adayını yerleştirmeliydi. Tahmin ediyorum Zeydan Karalar ve Soner Çetin listelere hiç müdahil olamadılar. Müzeyyen Şevkin Hanım da çok başarılı bir çalışma dönemi geçirmişti. Çalışmasının mükafatını aldı.

Bu bölgelerde vatandaşın ?şu bizim tanıdık aday, oy verelim? diyecek kimsesi yok. CHP yine yukarıdan listeyi yazdı gönderdi. Sahada Zülfikar İnönü Tümer vardı. Listede olabilirdi. Neden olmadı? Sormak gerekir. İyi Parti; Adana 1. sıra İsmail Koncuk, 2. sırada ise Mehmet Metanet Çulhaoğlu, eski MHP milletvekili ve MYK üyesi idi. 3.sırada emekli Tuğgeneral ( Yörük) Ali Aydın Paşa Adana dan 3. sıra milletvekili adayı oldu. MHP adayı idi. 4. sıra Nihal Ağca Kozan´lı? Yani ikinci bir MHP listesi diyelim. İsteyen MHP´ye isteyen İyi Parti´ye versin? İkisi de MHP listesi ben öyle düşünüyorum. Benim gibi düşünen de mutlaka vardır. İktidar partisi AKP´nin listesini inceleyecek olursak, Tamer Dağlı listenin başında, gerçekten Tamer Dağlı Bey´i tebrik etmek gerekiyor. Bir yıl içerisinde çok yol kat etti. Partide en etkin bir yere geldiğinin ispatı bu gelişmeler. Ve kendisini listenin en tepesine yazdırdı. Tebrik ediyoruz. Tamer Bey Kozan´ın yüz akı ve en güzel şekilde temsil etmeye çalışıyor. Bundan sonra daha çok dikkat etmeli ki, başarı merdivenlerini sıkıntısız çıkması gerekiyor. 4. sıra adayı da Ahmet Zembilci, başkan yardımcısı ve eski Sarıçam Belediye Başkanı kendisi listedeki yeri çok isabetli bir yer isim olarak da çok doğru bir karar. 5. sıra eski İl Başkanı Abdullah Doğru, 6. sıra da ise Kadın Kolları Başkanı Sevil Can listeye ismini yazdırdı. Güzel bir liste yazdırılmış, ayrıca Sarıçam´dan Tufanbeyli´ye kadar ki bölgeyi kucaklayacak isimleri listeye yerleştirdi. AKP´nin listesi bu bölgeyi kapsayan en güzel liste diye düşünüyorum. Bölgeyi düşünmeyen en eksik liste ise CHP´nin listesi diye tahmin ediyorum.

AYRINTI

Ben MHP Kozan İlçe Başkanı Nihat Atlı ile Belediye Başkanı Musa Öztürk arasında yaşanan polemikten bahsedeceğim. İlçe Başkanı Nihat Atlı, Belediye Başkanı Musa Öztürk´le ilgili ? Partimizle ilgisi alakası yok, istifa etmesi gerekir.? Diye ithamlarda bulundu. Fakat şu var, öyle diyene kadar belediye başkanını partinin il başkanlığı ihraç eder olur biter? yani istifa için de ihraç içinde şartların oluşması gerekir. Birileri istiyor diye de bazı şeyler olmaz. Siyasi rant sağlamak için bazı olayların önünü açıp partiyi Kozan da tartışmalı hale getirip güç kaybettirmekte tek taraflı bir suçtur. Parti suçudur. Genel merkezde gerek görürse zaten ihraç eder ya da istifasını ister.

DOĞALGAZ

Kozan´a doğalgaz geliyor. Doğalgaz için ilk kazmalar vuruldu. Hayırlısı ile verilen tarihte teslimi yapılırda, insanların masrafları biraz daha azalır. Kozan´ımıza hayırlı olsun diyorum.