Edibe GÜLNAR


MEZARLIKLARA BAKIM GÖREVİMİZDİR

İnsanoğlu olarak doğuyor, büyüyor, yaşlanıyor ve ardından ahrete intikal ediyoruz. Yaşam için bize verilen süreyi tamamlayıp bütün her şeyi bu dünyada bırakarak ahrete göçüyoruz.


İnsanoğlu olarak doğuyor, büyüyor, yaşlanıyor ve ardından ahrete intikal ediyoruz. Yaşam için bize verilen süreyi tamamlayıp bütün her şeyi bu dünyada bırakarak ahrete göçüyoruz.

İnsanların yaşamlarının sona ermesi ile defin edildikleri yer ise mezarlık oluyor. Mezarlıkların bu anlamda insan hayatında önemi büyüktür. Kişilerin en çok sevdiklerinin bulunduğu yerdir mezarlık. Kaybettikleri bu değerleri orada belirli aralıklarla görür, onlara hayır duasını gönderir. Böyle bir süreci yaşıyoruz insanoğlu olarak.

Mezarlıkların bakımının yapılması, düzenlenmesi, temizliği, kırılıp dökülen yerlerin onarımı, yollarının yapılması, insanların mezarlıkta kolaylıklarla karşılaşması kişiler açısından çok önemlidir. Yakın zamanda mezarlık ziyaretlerimin olmasından kaynaklı olarak Adana’daki mezarlıkların bakımının oldukça ciddi yapılarak insanların istediği seviyeye ulaştıklarını gördüm.

Bu nedenle emeği geçenlere teşekkür ederim. Yaşlı insanların mezarlara ulaşmasını sağlayacak araçlardan tutunda mezardaki hizmetlere varana değin bir nizam, intizam gelmiş.

Kim sağladı ise bütün bunları emekleri için kendilerine teşekkür edelim. Biliyorlar ki onlarında mezarlıklarda yatan yakınları var. Tıpkı kendileri nasıl görmek istiyor iseler mezarları, onlar da görevlerini yapar iken böyle davranıp tüm yurttaşlara böyle güzel bir mezarlık ortamı tesis ediyorlar.

Mezarlıklara bakım görevimizdir dedim yazımın başlığına. Her insanın hayatı boyunca en fazla ziyaret ettiği yerlerden birisi olan mezarlıklar ile ilgili bazı önemli bilgileri yurttaş olarak bizlere kadar ulaşınca inanın hayret ettim.

İstanbul’da mezarlık yeri satıyorlar. Hem de ‘Sabancılara yakın yerde’ diyerek mezar yerinin anlamına dile getirip rakamı yüksek tutabiliyorlar.

Yetkililer açıklıyor. Mezar yeri satılamaz, bir başkasına devir edilemez diye. Bunu bilenlerin hala mezar yeri satışı ve devri yapmaya çalışmaları da manidar değil mi?

Bu arada Adana’da belirli ailelere Zeydan Karalar döneminden önce mezar yerlerinin yasal olmayan yollardan verildiğine ait bilgilere en yetkili ağız olarak Sayın Zeydan Karalar’ın kendi ağzından duyarak öğrendik. Bu kadar da aç gözlülük olmaz ki…

İnsanların en son gideceği yer mezarlıktır.

Ondan sonrası yok…

Dolayısıyla bu konuda bari hassas olun.

Konu mezarlıktan açılmış iken rahmetli olan tüm yakınlarımıza, siz kıymetli okuyucularımızın yakınlarına Allah’tan rahmet dileyelim. Korona nedeniyle sosyal medyayı açar açmaz karşımıza en yakın bildiklerimizin, sevdiklerimizin ölüm haberleri çıkıyor, üzülüyoruz. Bu nedenle sağlığınıza dikkat edin.

Çünkü hayat yaşamaya değerdir.