Edibe GÜLNAR


MİTHATPAŞA VE DENİZLİ ÜVEY EVLAT GİBİ

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Kocaispir, Sinanpaşa Mahallesi’nde kentsel dönüşümün başlayacağının müjdesini vermiş. Yüreğir’i ve Sinanpaşa’yı kurtaracak olan bu proje ile mahalle halkı bir şekilde yeni konutlarına kavuşacaklar. Bu da mahallenin, şehrin yeniden yapılanmasını temin edecek.


Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Kocaispir, Sinanpaşa Mahallesi’nde kentsel dönüşümün başlayacağının müjdesini vermiş. Yüreğir’i ve Sinanpaşa’yı kurtaracak olan bu proje ile mahalle halkı bir şekilde yeni konutlarına kavuşacaklar. Bu da mahallenin, şehrin yeniden yapılanmasını temin edecek.

Seyhan’da kentsel dönüşüm konusunda önceki yıllarda atılan adımlar ile bazı bölgelerde gerek TOKİ, gerekse de belediye marifeti ile yenilenme çalışmalarına imza atıldı. Lakin son dönemde Fevzipaşa başta olmak üzere Denizli, Narlıca ve Mithatpaşa Mahallelerinde kentsel dönüşüm yapılması adına bir hamle yapılmadı.

İnsanlar uzun zamandır bu mahallelerin akıbetinin ne olacağını bilmedikleri için evlerinde yenilik de yapamıyorlar. Tadilat yapmadıkları evlerde sıkıntı içinde oturuyorlar. İmar planlarında revizyon yapılarak bu mahallelerde belirli etaplar halinde kentsel dönüşüm yapılacağı konusu zaman zaman gündeme geldi.

Geldiği gibi de kaldı. Bekleyiş ise sürüyor.

Seyhan Belediye Başkanı Sayın Akif Akay’ın TOKİ marifeti ile kentsel dönüşüme sıcak bakmadığını açıklamalarından öğreniyoruz. Elbette kentsel dönüşüm sadece TOKİ eliyle yapılmıyor. Çukurova ilçesi yakın tarihte Belediyeevleri Mahallesi’nde belediye marifeti ile kentsel dönüşüme imza atacak. Demem odur ki, TOKİ marifeti ile eğer kentsel dönüşüm gerçekleşmiyor ise müteahhit marifeti veya belediye eliyle bu dönüşüm gerçekleşebilir.

Denizli ve Mithatpaşa ile Fevzipaşa mahallelerinde insanların bu bekleyişine biran önce çözüm yolu bulunması gerektiğini düşünüyorum. Sayın Akif Akay’ın 800 bin nüfusu aşan ilçede böyle bir çalışmayı başlatmasının Seyhan’ın geleceğini planlama adına önemli bir hamleyi de başlatma adına ilk adım olduğunu düşünüyorum.

İnsanlar önünü görüp konutlarının akıbetinin ne olacağı konusunda da fikir sahibi olarak hamle yapabilirler. Bu arada konutlarını satmak isteyen insanlar müteahhitlere de boğulmuş durumdalar. Çıkmazın içindeler.

Bir şehir düşünün, bazı mahalleleri Paris Caddeleri ve sokakları gibi. Bazı mahalleleri Afrika ülkeleri gibi…

Bu kadar birbirinden ayrılan mahallelere sahip ilçelerde yenilenmenin artık elzem olduğunu sanırım belediye başkanlarımızda görüyorlardır. Ben bu vesile ile Seyhan’da önümüzdeki süreçte üvey evlat muamelesi gören bu mahallelerde hamlelerin atılmasını sayın idarecilerimizden rica ediyorum.

Kentsel dönüşüm konusunda arayış içinde olan ve bugün ne yapabileceklerini bilmeyen insanlara kısa zamanda müjdelerin verilmesini istiyorum. İktidarın belediyelerinde kentsel dönüşümü gerçekleştirmek belki muhalefet belediyelerine göre daha kolay olabilir ama bir yerden de başlanılması gerekir diyorum.

Seyhan Belediye Başkanı Sayın Akif Akay’ın bu üvey evlat gibi görülen mahallelere el atmasını kendisinden Seyhanlılar adına rica ediyorum.