Gözlemci


ORTALIK YANGIN YERİ


24 Haziran seçimleri için başvurular yapıldı. Aday adayları derin bir beklemede. Pazartesi Günü listeler YSK´ya verilecek, netleşecek ya! Allah kimseyi onların yerine koymasın. Tuzu kurular hariç? Yani bir yerlere yorulmayacağını bile bile aday adayı olanlar var ya! Yer koruma, müdürlük, amirlik, bir yukarılara çıkma isteği olanlar onları dışında tutuyorum. AKP´den Adana da en az iki vekilin değişeceği, listeye yazılmayacağı mevcut vekil Tamer Dağlı´nın birkaç sıra yukarılara yazılacağı söyleniyor. M. Şükrü Erdinç´in listede olmayacağı bir de 3 dönem kuralı işlerse bir kaç vekilin hatta Bakan Ömer Çelik´inde yazılmayacağı söylentiler arasında. Kozan´lı aday adaylarından bir kişinin daha listede olabileceği fakat seçilemeyecek yerlere yazılacağı söyleniyor. CHP´de ise seçilecek yerde bir Kozan2lının olmayacağı ama listede iki Kozan´lı aday adayının olacağı söyleniyor.  MHP´de ise daha değişik senaryolar üretiliyor. 1. senaryo mevcut 3 vekilin de Adana listesinde olmayacağı, Mevlüt Karakaya´nın Ankara dan aday adaylık başvurusunda bulunduğu, 2. senaryo Fuat Toygar, Ali Halaman gibi isimlerin listede olacağı 3. senaryoda teşkilatların Muharrem Varlı ve Cahit Öztok´u istediği bu isimlerden oluşan bir listenin olacağı söyleniyor. Pazartesi Günü hepsini göreceğiz. Baraj sorunu da ortadan kalktığı için söylüyorum. İnşallah mecliste Kozan 4 milletvekili ile temsil edilirde, Kozan biraz gündeme gelir. Şu an mecliste çok yetersiz kalıyoruz.

TEŞKİLATLAR- BELEDİYELER

Parti liderleri 24 Haziran 2018 seçimlerini çok önemsiyorlar. En açık örneği MHP 385 adet dosyayı kabul etmedi. Kabul ettiklerinden de 90 civarında dosya sahibini de eledi. Özellikle İyi Parti ve Fetö ile bağlantılarını tespit edebildiği aday adaylarının gözünün yaşına bakmıyor. Çok özen gösteriyor, seçici olmak için ayıklamayı en çok MHP yapıyor. AKP bu işi nasıl yapıyor? O da belirlediği komisyonlar kontrolünde yapıyor, zannedersem, ama MHP lideri kadar kontrollü yapamıyor. Veya bize yansıma olmadığından bilemiyoruz. Aynı hassas dengeleri AKP´nin de göstermesi gerekir.

DUYUMA GÖRE

MHP Kozan İlçe Teşkilatında çok etkin olan şahıs bazı sebeplerden dolayı 3-4 aydır kızağa çekilmiş. İlçe teşkilatındaki tüm girdi çıktı, delege ve liste oluşturmada etkin bir ayrıcalığa sahipti.  Şahsın kardeşinin de Adana İyi Parti İl Teşkilatı yönetimine de girdiğini öğrenmiş bulunuyoruz. İlerleyen günlerde Kozan ilçesindeki yerel izlenimlerimizi aktaracağız.

AKP

AKP Kozan İlçe Başkanı Abdulkadir Kozan´ın da geçen günlerde Orman İşletmesi, Özden Kültür Merkezi ve okulların mevsimlik işçi alımlarında bayağı bir sıkıntı yaşadığı ve hatta istifa noktasına geldiği aldığımız duyumlar arasında idi.

VELİ GELEBEK

 AKP Kozan eski İlçe Başkanı Veli Gelebek genel merkezle görüşmelerinden sonra aday adaylığı başvurusunda bulunduğunu dost ortamlarında ifade ediyormuş. Yıllardan beri başarılı bir şekilde ilçe başkanlığı yapmış olan Veli Gelebek belediye başkanlığını alamasa da AKP´nin oylarını her seçimde artırmıştır.

PARLAYAN YILDIZ EMİN CANBOLAT

Kozan´ın parlayan yıldızı, AKP Milletvekili aday adayı Kuyumcu Emin Canbolat´tır. Neden derseniz pozitif bir enerji ile her ortamda bulunan, on parmağında on marifet olan bir kişiliktir kendisi? Kozan da herkesi tanır, herkeste onu tanır.  İnsanlarla olan ilişkileri gayet iyidir. AKP değerlendirirse Emin Canbolat parti için artı bir değerdir.

ASFALT HAMLESİ

Kozan Belediyesi ve Adana Büyükşehir Belediyesi birlikteliğinde Kozan da bir asfalt hamlesi yapıldı. Kozan´ın mahalleleri, sokakları kazınıyor yerine çelik asfalt dökülüyor. On numara görüntü oluştu. Medeniyetler Şehri Kozan, hastane Kavşağı Projesi daha bitmeden toz duman ortalıktan kalktı. Şimdiden güzel oldu. İlerleyen günlerde proje bitince çok daha güzel görüntüleri hep birlikte göreceğiz.