Faruk YİĞENOĞLU


ÖZLENEN ÇOCUKLUK VE GEÇMİŞ BAYRAMLAR

Hüzünlerle dolup taşan bayramlar görmeye başladık. Kimsenin kimseden haberi olmadığı sokaklarda yaşamaya alışık değiliz oysaki.


Çok uzun zamandan bahsetmiyorum 10 yıl öncesinde bizim çocukluğumuzun en güzel dönemleriymiş meğer. Sokaktaki o güzel çocukluk dönemini ortamını yaşayan nesil olarak son görenler bizizdir eminim. Ondan sonra ki dönemler pek sokak oyunlarını bilmez onlar gelişen teknolojiyle daralan komşu ortamlarında yetişmeye başladıkları için anlayamazlar. Eskiden bir sokaktaki çocuklar toplanıp 3’er 4’er grup olur şeker toplamaya giderdik bayramları ve herkes de istisnasız verirdi bizler o kadar çok sevinirdik ki topladıklarımızla, toplayamayanlarla beraber oturur paylaşırdık hep beraber. Sokakta bu sayede herkes birbirlerini tanır arkadaşlarımız çoğaldığı için sevinirdik. Çocuklukta oynanan oyunlar daha bir eğlenceliydi, her sokak başında top ve gülle oynayanlar, ip atlayanlardan geçilmezdi akşam ezanına kadar herkes izin alır çıkardı dışarıya anlamazdı kimse vaktin nasıl bu kadar hızlı geçtiğini hatta az dayak yememişizdir geç geldiğimiz için ya da az çağrılmamışızdır hala sokakta oynadığımız için. Ama şimdilerde o kültür çoktan kaybolduğunu nadiren yaşandığını görebilmekteyiz. Bunun etkili sebeplerinden bir tanesi de güvenebilmek ve apartmanların çoğalıp o güzel oyun alanlarının daralması başında geliyor diyebilirim. Yine de öyle oynanacak yerler yapılıyor elbette ama artık güvenilecek ortam olmadığı için herkes tereddüt içinde yolluyor çocuklarını. Böyle de olunca evin içinden çıkartamıyor kimse şimdilerde hele bir de teknolojinin tavan yaptığı günlerdeyiz ki her şey en üst seviye de küçük 6-7 yaşlarında çocuk dokunmatik telefonu maşallah daha iyi kullanıyor sezgileri o kadar kuvvetli ne yapacağını biliyor ona göre hareket ediyor. Bizim zamanımızda tuşlu 33-10 da yılan ve balık oyununu oynardık bulabilirsek sonradan gelen masaüstü bilgisayarlarla gta, counter vb. bir kaç oyunlarla tanıdık biz bilgisayarı. Ondan önce atari zamanıydı mariolar tekkenler ünlüydü hep, daha ayrı bir güzelliği vardı mesela araba yarışında batmanın geçmesini, marionun kız arkadaşına kavuşmasını sağlayınca sevinen bir nesildik bizler.
Bizler o kadar güzel ortamlarda büyümüşüz ki dolu dolu geçmiş çocukluğumuz meğer. Aynısını bizlerin de çocuklarımıza yapacağı sağlam güvenilir ortamlar bulacağı onları bizler gibi olmasa da bizlere yakın yetiştirmek için artık bizlerin elinde olduğunu ona göre davranmamız gerektiğinin farkına varmalıyız. Kültürümüzü geçmişimizi bize öğretilen gibi bizlerde geleceğe aktarmalıyız.Allahım o eski herkesin birbirini tanıyıp güvendiği, rahatça emanet edip bırakabildiği, sağlıklı güzel günlere yetişip, yetiştirmeyi nasip eylesin inşallah.
Saygılarımla