Gözlemci


PARTİLER - ADAYLAR


24 Haziran seçimlerinin hazırlıkları tam gaz devam ediyor. Adayların yeri garanti olanlar 24 Haziran´ı bekliyorlar. Geride olanlar seçilemeyeceklerini bile bile lider veya ekibi yazmış diye kerhen dolaşıyorlar. Sırat köprüsünde, ateş çemberinde olanlar da büyük gayret gösteriyor gibi sıkmadık el, girilmedik ev kalmayacak, ben de milletvekili olacağım modundalar. Allah herkesin gönlüne göre versin. Bir ayrıntı daha var, AKP ve MHP´nin iftar programlarında hem AKP hem MHP ilçe teşkilatları da beraber hareket ederek katılım sağlıyorlar. Cumhur ittifakı için millet el ele sözünü doğrulatmak için tüm eleştirilere rağmen dimdik ayakta durmaya gayret ediyorlar. Yani fitne fesadın araya girmemesine çok özen gösteriyorlar. Şu anki pozisyonları araç giydirmeler, adayların esnaf ziyaretleri, iftar yemekleri, STK ziyaretleri, toplantılar filan öyle işi götürmeye çalışıyorlar. Ama yine de yazımın başında da söylediğim gibi sırat köprüsünde olan adayların iyi çalışmaları gerekiyor. Bir de şu var, CHP neden bu bölgeyi gözden çıkardı? Seçilecek yere bir aday yerleştirmiyor. Tufanbeyli´den Adana´ya kadar olan güzergâhta 400.000 kişiyi temsil ediyor. Bir Kozan´lı aday niye 4. sıraya koyulmuyor. Yani CHP bu bölgeden vazgeçmiş gibi bir hali var. Merkez adaylarla bu işi götürme gayreti içerisindeler. Ama yine de 1. listede hiç Kozan´lı yok, ikinci kez liste düzeltiliyor, Kozan´lı adaylar 8. ve 9. sıralara koyuluyor. Anlaması çok zor bir olay, ne için düzeltme yapıldı o zaman, bölge dengeleri gözetilmedikten sonra. ..

İyi Parti´de hedef 4. sıradaki Kozan´lı aday Nihal Ağca´yı milletvekili yapmak hesabı üzerine kurulmuş öyle çalışıyorlar.

Milliyetçi Hareket Partisi 3. sıradaki Kozan´lı aday Cahit Bey´i meclise göndermek üzerine kurulmuş vaziyette? bu sefer kesin Cahit Bey meclise gitsin isteniyor. Bir kanaatte Cahit Bey´in daha önceki adaylıklarında da seçilmediği fakat önündeki adayları vekil ettiği görüldü. Bu seferde böyle olursa Cahit Bey´e yazık olacak. Çünkü mecliste olası gerekiyor.

KILIÇDAROĞLU KURTULDU

Geçenlerde CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce bir televizyon programında şöyle dedi. ? ben vefayı bilirim bundan sonra Kılıçdaroğlu´nun karşısına aday olmam. Adam nefsini bir tarafta bıraktı, beni en büyük makama aday etti. Ben şu saatten sonra genel başkanın karşısına aday olarak çıkmam? dedi. Yani ne demek oluyor bu; cumhurbaşkanlığı seçimini kazanırsa Recep Tayyip Erdoğan´dan kurtulacak. Sosyal medyada öyle diyorlar ya! Yani her şartta Kılıçdaroğlu birilerinden kurtuluyor.