Edibe GÜLNAR


SALGIN DÖNEMİNDE HASTANE SERÜVENİ

İnsanların yaşamlarında en fazla aradığı ve olmasını istediği sanırım ‘sağlıklı yaşamdır’ diye düşünüyorum. Dünya kadar paranız, malınız ve mülkünüz olsa da eğer sağlığınız yok ise hiçbir işe yaramıyor. Sizi de mutlu etmeği gibi aksine üzüyor.


İnsanların yaşamlarında en fazla aradığı ve olmasını istediği sanırım ‘sağlıklı yaşamdır’ diye düşünüyorum. Dünya kadar paranız, malınız ve mülkünüz olsa da eğer sağlığınız yok ise hiçbir işe yaramıyor. Sizi de mutlu etmeği gibi aksine üzüyor.

Sakıp Sabancı rahmetli olmadan önce “Saraylar gibi evler yaptım, fabrikalar yaptım. Binlerce insana iş verdim, aş verdim. Lakin özürlü olan oğluma bir tek ayakkabı alarak giydirip onu yanımda yürütemedim” sağlığın ne kadar önemli olduğuna işaret ederdi.

Tıpkı Sultan Süleyman’ın (Kanuni) bir nefes sıhhatin nasıl önemli olduğuna işaret ettiği gibi…

Yaklaşık 15 gündür sağlık sorunlarıyla uğraşıyorum. Hastaneye gidip gelmekten yoruldum artık. Şehir Hastanesi’nin Dâhiliye ve Ramatoloji Servislerinde günüm geçiyor. Seyhan Devlet Hastanesi’nin de koridorlarında ‘pandemiye yakalanmadan’ sağlık hizmeti alabilmek adına mücadele ediyorum.

Salgın döneminde hastanelerin durumları inanın çok zor ve çekilmez durumda. Allah kimseyi bu dönemde hastaneye düşürmesin. Ancak yaşayan bilir. Orada çalışan sağlık görevlileri, doktorlar ve diğer yardımcı hizmetlilerin işleri de çok zor. Bunu da yaşayarak görüyoruz.

Bereket versin ki eski yıllarda olduğu gibi uzun kuyruklarda beklemiyoruz, hastalığımızla ilgili teşhis konulabilmesi adına da uğraş vermiyoruz. Tıpta ve sağlıkta ilerlemenin meyvelerini de hastalar olarak bizler alıyoruz.

İnsanın olduğu yerde elbette sıkıntılar oluyor. Sağlık çalışanından kaynaklı, idarenin yönteminden kaynaklı ve yönetme şeklinin hastaya yansımasından kaynaklı ufak tefek sıkıntılar yaşanıyor. Bunlar da aşılması mümkün olan sıkıntılar oluyor.

Şehir Hastanesi’nin teknik imkânları ve hastaya olan tedavi yöntemleriyle ilgili hasta memnuniyeti konusunda bir araştırma yapılmış olsa ilk söyleyeceğim söz ‘ilk hizmet vermeye başladığı günlerden çok daha iyi ve oturmuş bir kadrosu ile pandemi sürecinde başarılı hizmet veriyorlar’ diyerek yorum yaparım.

Seyhan Devlet Hastanesi’nin değerlendirmesine gelince, her gelen yönetimin kendine göre bir yönetme şekli olsa da “şehrin en fazla yoğunluğunu çeken hastane olarak’ ellerinden gelen imkanı kullanıp hastaları tedavi ediyorlar” diyebilecek durumdayım.

Allah yokluklarını vermesin.

Yapılan tetkikler sonrasında sonuca ilerleyeceğimiz hastalığım konusunda emekleri geçen tüm sağlık çalışanlarına bu koronalı günlerde teşekkürü bir borç biliyorum.

Kendinize iyi bakın, sağlık her şeyden önce geliyor.