Edibe GÜLNAR


SİZİ DEĞERLENDİRECEĞİM

AK Parti Adana İl Başkanlığı seçimleri yapılarak Mehmet Ay Bey sandıktan seçilip başkanlık koltuğuna oturdu. 15 ay önce il başkanlığına atanmıştı. Bugün ise seçilmiş il başkanı oldu.


AK Parti Adana İl Başkanlığı seçimleri yapılarak Mehmet Ay Bey sandıktan seçilip başkanlık koltuğuna oturdu. 15 ay önce il başkanlığına atanmıştı. Bugün ise seçilmiş il başkanı oldu.

Kendisine yeni görevi hayırlı ve uğurlu olsun. Tebrik ediyorum.

Seçimler öncesinde İl Başkanı Mehmet Ay Bey tüm ilçeleri dolaştı. Merkezdeki ilçeler dâhil teşkilatları dolaşarak kongre sürecine hazırladı örgütü.

Lakin o dönem yapılmayan bir eksiklik vardı ki o da bir şekilde küstürülmüş, kalbi kırılmış, siyaseten dışlanmış, partide belirli kişilerin yüzünden ortaya çıkan olumsuzluklardan dolayı ötelenmiş, örselenmiş eski partililer ile barışılmadı. Kucaklaşma olmadı.

İl Başkanı Mehmet Ay’a Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kongre salonunda bir talim verdi. Konuşmasını dikkatle takip ettiğimde bu talimat ‘Küskünleri partiye kazandırın’ yönündeydi.

Bu talimat nasıl yerine getirilecek şimdi onu izleyerek görmek istiyoruz. Gelecek Partisi ile DEVA Partisi’ne gidenleri nasıl geri ikna edip getirecekler? Başka partiye gitmeyip işine gücüne bakanlara nasıl ulaşıp onları ikna etmenin yöntemini nasıl seçecekler? Doğrusu merak ediyorum.

Oluşturulan il yönetim kurulu listesine baktığımda dengeleri kurmaya çalışmışlar. Ömer Çelik, Jülide Sarıeroğlu gibi Ankara’daki etkin isimler ile Adana’daki milletvekilleri dâhil herkes kendine yakın isimleri yönetime vermiş. Mehmet Ay’ın önceki dönem yani atandığı dönemde oluşturduğu yönetim listesindeki çekirdek kadrosunu korumaya çalıştığını da görüyoruz.

AK Parti’de etkin politika yaparak belirli dönemlerde köşe başlarını tutan insanların her aynı isimlerden oluşması gibi Adana’da bir handikabı da yaşadığını söyleyebilirim. Kadınların özellikle aktif olarak sahada çalıştırılmasında sıkıntıların yaşandığı teşkilatlar var bu şehirde.

Sayın İl Başkanı Mehmet Ay, seçimlerden önce bu tür sıkıntıları çözmek adına söz verdiğini biliyorum. ‘Sizi değerlendireceğim’ diyerek başlayan cümleleri kurarak bir hamle başlatacağını söyleyen Mehmet Ay Beyin bu değerlendirme yönteminin ne zaman ve ne şekilde gelişeceğini de bekleyerek göreceğiz.

Düşünün ki, bir insan geliyor partiye. ‘Ben çalışmak istiyorum’ diyor. O an ister gençlik kolunda, ister kadın kolunda, isterse de ana kademede olsun köşe başlarını tutanlar ‘Hoş geldin ama sıranı bekle. En arkaya geç. Biraz çalış bakalım’ diyerek o gelen insanın ne şevkini bırakıyorlar. Ne de azmini…

Kendilerine göre haklılar. İktidar partisinin yöneticisi olunca değmeyin keyiflerine…

Kartvizitleri var, gittikleri yerde işleri halloluyor. Bir yere işçi alınacak olursa önce kendilerine danışılıyor. Listeye kendi adamlarını koyuyorlar. Belediyelerden kendileri faydalanıyorlar. İhaleye girip ihale alacaklara yakın duruyorlar. Yani iktidarın ne kadar nimetleri varsa musluktan kendileri dolduruyorlar.

Yıllarca AK Parti içinde bunu yaptılar.

Eğer bu yapılmaya devam ederse ne Mehmet Ay Beyin ‘ben sizi değerlendireceğim’ sözü ile başlayan iyi niyetli toparlama gayreti amacına ulaşır. Ne de Sayın Erdoğan’ın eski küskünleri partiye kazandırmada ısrarı başarıya ulaşır.

Adana özelinde söylüyorum. AK Parti’nin kentimizde en büyük rahatsızlığı yönetim bazında söylüyorum. Bu il ve ilçelerin tamamını ihtiva edecek nitelikteki bir değerlendirmedir. Her yönetici kendisinden beklenen başarıyı ve performansı göstermiyor, göstermek istemiyor. Çevresi yok, tabanla bütünleşmiş değil, ismi var, parası var. Toplumda adı var. Ancak siyaseten karşılığı yok.

Sıkıntı bu aslında. Bakalım bu yeni yönetim kurulu listesinde yer alan arkadaşlar ne yapacaklar? Ne kadar başarılı olacaklar.

Ümit ederim ki başarılı olsunlar. Halk ile bütünleşsinler. Partide nöbet tutmakla, gelene gidene orada çay ısmarlamakla, kartvizit yazıp oraya buraya insanları göndermekle partinin küskünleri geri kazanılmaz. AK Parti’nin Adana’da başarılı olması adına heyecanın yeniden kazandırılacağı teşkilatları görmek istediğimizi de buradan belirtmiş olalım.

Mehmet Ay ve yönetim kurulu üyelerini tebrik ediyorum. Önümüzdeki dönemde seçilecek olan kadın kolları ve gençlik kolları başkan ve yöneticilerine de buradan küçük bir uyarım olsun istiyorum.

Kucaklayıcı olun, tabana inerek politika yapın. Yönetimlerinize isim olsun diyerek birileri sizlere isim verdi onları yazalım diyerek liste yapmayın. Çünkü size ana kademeden daha çok işi düşüyor.

AK PARTİ ADANA İL YÖNETİMDE YER ALAN İSİMLERİ DE BU VESİLE İLE VERMİŞ OLALIM:

AHMET EREN, ALİ CENGİZ TAŞÇI, ASLI ÇELİK, AYŞE GÜL ÇEVİK, AYTEKİN UÇAR, BARRİ ÇETİNKAYA, CEVRİYE GÜNEY, DAVUT ŞİMŞEK, DİLEK ÖNCÜ, DİNÇER DİNÇ, EMİNE KARAKÖSE, EMİNE KURT, ESMEHAN IŞIK, FARUK AYTEK, FATİH BALIKÇI, GAMZEDİKER, HACER CEYLAN, HALİL ASLAN, HALİM CAN ERDOĞAN, HASAN AYDIN, HASAN CAN SANGÜN, HAZAL DİZMAN, İREM GÜLŞEN BÜLBÜLOĞLU, İSA BOZKURT, KENAN ÖZBEY, KÜRŞAT AKPINAR, MEHMET AKİF ÇÖRTEN, MERVE AYDIN, MUHAMMED İSLAM BÜNÜL, MUHUTTİN ÇOLAK, MUSTAFA ÇİÇEK, MÜBERRA KARA, NAİL GÖÇER, ORHAN YAVUZ,RUKİYE TAŞTAN, SALİH SARI, SAMİ RAMAZANOĞLU,SAMİME ÖZKAYA, SELA KARTALMIŞ, ŞAHİN CERİT, TALAT ÖZYÜREK, TÜLAY KUMBER, TÜRKER KAYA, ÜLKÜ KALDI TUNA, VEDAT TEKGÖZ, ZEKİ ÇELİKER, ZEYNEP BALOĞLU.

Güzel günler görmek dileğiyle.