Kurtuluş KILINÇ


SÜLEYMAN ELBAN BAŞARILI OLABİLİR Mİ?

Adana’mızın yeni Valisi Süleyman Elban geçtiğimiz hafta şehrimize geldi ve görevine başladı. Üç gün boyunca yoğun bir şekilde şehirle ilgili bilgi aldı ardından Ankara’nın yolunu tuttu. Şimdi yeniden Adana’da ve yeniden makamında.


Adana’mızın yeni Valisi Süleyman Elban geçtiğimiz hafta şehrimize geldi ve görevine başladı. Üç gün boyunca yoğun bir şekilde şehirle ilgili bilgi aldı ardından Ankara’nın yolunu tuttu. Şimdi yeniden Adana’da ve yeniden makamında.
Ben bir kez daha kendisine yeni görevinin hayırlı olmasını diliyorum.
Kendisi ile ilgili ilk izlenimlere baktığım zaman neredeyse herkeste aynı heves ve heyecanın oluştuğunu gördüm. Adana, yeni Valisi ile uzun zaman önce veda ettiği 'bir üst lige' çıkabilir.

Kolay değil ama bunu başarabilir ancak birkaç noktaya dikkat etmek çok önemli;  

1-) Daha önce birçok kez başlatılan ancak devamının bir türlü getirilemediği 'Adana Lobisi' işler hale getirilmeden bu iş çok zor. Çünkü maalesef Adana'da siyaset yapanlar diğer şehirlerin siyasetçileri gibi "Mevzubahis Adana ise gerisi teferruattır" demiyor/diyemiyor.

Bu lobinin içine sadece siyasetçileri alırsanız yine başaramazsınız. Sayın Valimiz ile yaptığım ve geçen hafta yayınladığımız röportajda kendisinin de belirttiği gibi bu şehirde güçlü bir STK ve güçlü bir medya ayağı var. Bununla birlikte elbette öğrenciler, kadınlar ve sivil vatandaşlar da diğer güçlü ayaklar. Yani Sayın Valinin öncülüğünde Milletvekilleri, Belediye Başkanları, bürokratlar ile birlikte 'Adana Lobisi'nin içinde basından, STK'lardan, öğrencilerden, kadınlardan ve diğer vatandaşlardan en az bir temsilci olmak zorunda.
Haddimiz değil ama yeri gelmişken hemen şunu Vali Bey’e hatırlatayım; Sayın Valim böyle bir girişimde bulunduğunuz vakit arkadaşlarınızı çalışmaları için görevlendirmeyin. Zira size sunulacak isimler hep aynı, adı olan ama aslında kendisi olmayan şahıslar olacaktır. Adana için varlığı ve yokluğu belli olmayan, kendi siyasi veya ekonomik geleceğinden başka bir şey düşünmeyen isimler önünüze gelecektir. Bu listeye inanmayın. Nereden mi biliyorum; Bunca zamandır Adana neden diğer iller gibi gelişemedi sanıyorsunuz?

Siz, şehre ön yargı ile gelmediğinizi söylediniz. Bu büyük bir avantaj. Burada binlerce insanla tanışacaksınız. Lütfen bunu iyi değerlendirin. Bilmem ne odasının başkanıymış, bilmem ne kuruluşunun yönetim kurulu başkanıymış, emrinde bilmem kaç bin kişi varmış, kanaat önderiymiş falan bunların hepsi hikâye. Son görev yeriniz Ağrı’da belki durum farklıdır ama burada kanaat önderi denilen ve binlerce kişinin tek bir sözüne baktığı söylenen adamlara inanmayın. Onlar evlerindeki eşlerine bile laflarını dinletemez oldular.

2-) Adana bir sanayi ve ticaret şehri olduğu kadar yaz ve kış turizmi için de muhteşem olanaklara sahip bir il.
Antalya’nın, Alanya’nın plajlarından daha güzel plajlarımız var. Yumurtalık ve Karataş birkaç küçük dokunuşla cennet gibi bir görünüme kavuşabilir.
Şehri bir gerdanlık gibi süsleyen Seyhan Nehri’nde muhteşem organizasyonlar yapılabilir.
Aladağ’da, Karaisalı’da, Pozantı’da yaz ve kış aylarında öyle güzel turizm faaliyetleri yapılabilir ki dünyanın dört bir yanından turist çeker. Şu durumda buralara Adanalılara bile zorla gidiyor. Neden? Çünkü siyasi saiklerle bu güzelim yerlerin yollarını bile yaptıramıyoruz.

3-) Adana ikiye ayrılmış durumda. Şehrin güneyini eski, kuzeyini ise yeni Adana olarak adlandıracağımız bu alanlar arasındaki bariz fark sizi yanıltmasın. Kuzeydekiler de zaten birkaç sene öncesinde güneyde oturan insanlardı. Dolaysıyla bir taraf büyük köy ise diğer taraf büyük belde veya kasabadır. Adana maalesef şehirleşmenin çok çok uzağındadır. Buna rağmen size hep şehrin güzel yerlerini gösterecekler. Ben şöyle olmasını isterdim; Her hafta sonu bir-kaç mahalleyi gezin. Mahallerin de en bilindik caddesine girmeyin. Şöyle arka sokaklardan dolanın. Mümkünse, oralarda yürüyün. Ne demek istediğimi o zaman eminim daha iyi anlarsınız.

4-) Adana biraz 'kafası karışık' bir şehirdir. Şehrin 4 merkez ilçe belediyesi 3 farklı siyasi parti temsilcisine emanet desem her halde maksadımı tam olarak anlatmış olurum. Aslında bu bizim için alışıldık ve çok güzel bir durum. Bu durum vatandaş açısından bir sorun teşkil etmezken yönetim anlamında maalesef büyük sıkıntılar doğuruyor. İlçe belediyeleri kendi gibi düşünmeyen ya da kendisine çok da oy çıkmayan mahallelere hizmet götürmezler. Büyükşehir de eğer aynı partiden değilse ilçelere hizmet götürmüyor. Döngü hep böyle devam ediyor.

5-) Size en çok yardımcı olacak kişilerden birisi de kıymetli eşiniz olacaktır. Lütfen sizin yetişemediğiniz durumlarda Hanımefendi’nin daha aktif çalışmasını sağlayın. Daha önce görev yaptığınız yerlerde olduğundan daha fazla toplumla iç içe olmasını teşvik edin. En doğru bilgiyi size eşiniz verecektir.

6-) Bu şehirde iki takım var. İki 'büyük' futbol kulübü. Bulundukları lig (hatta birisinin maalesef bu sene düşecek olması) sizi yanıltmasın. Adanalılar bu şehrin iki takımına her zaman, her ortamda sahip çıkarlar. Takımlarımız çok zaman haksızlığa da uğrar. Onların hakkını yedirmediğiniz, korumaya çalıştığınız müddetçe iki takımın taraftarı da sizi başlarında taşır.

Meseleyi daha da açmak mümkün ancak şimdilik kaydı ile bu bahsi burada kapatalım. Fazlasını sonra yazarız.

Umut edelim ki Süleyman Elban Adana'dan ayrılırken arkasında güzel hatıralar bırakan bir Vali olarak ayrılır. Bu yıl Adana’dan İstanbul’a bir Emniyet Müdürü gönderdik inşallah bu dönemin sonunda bir de Vali göndeririz.

 

ZEYDAN BAŞKAN VE VEFA

Mardin Valisi olarak atanan Mahmut Demirtaş, pazartesi günü Valilik bahçesinde düzenlenen resmi tören ile Adana'ya veda etti.

Vali Demirtaş ve ailesini uğurlayanlardan birisi de Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar oldu.

Zeydan Başkan konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir fotoğraf paylaşıp; " Sayın Mahmut Demirtaş'ı yeni görev yerine uğurladık. Kendisine Adanalılar adına bir kez daha teşekkür ediyor, yeni görev yerinde başarılar diliyorum" yazdı.

Uzun zamandır bir fotoğrafı gördüğümde böyle sevindiğimi hatırlamıyorum.

Tebrik ve teşekkür ediyoruz Zeydan Başkan. Bir kez daha vefanın sadece bir semt ismi olmadığını gösterdiğiniz için.

 

MERAK EDİYORUM

* Hüseyin Sözlü, Adana karpuzu ile klip bile çekmişti. Zeydan Karalar neden böyle bir şey yapmıyor?

* Çok başarılı işler yapan Adana Vali Yardımcısı Murat Süzen de Mahmut Demirtaş’ın ardından Adana’dan ayrılacak mı?

* Şehirde 3 önemli koltuk değişince Adana’yı daha güzel günler bekliyor diyebilir miyiz?

 

KARANTİNANIN FAYDALARI

* Daha az para harcadık.

* Kendimize ve sevdiklerimize daha çok vakit ayırdık.

* Uzun zamandır ertelediğimiz pek çok işi tamamladık.