Özcan ALADAĞ


TAM KAPANMADA PAKET NEREDE?

Çağın vebası olan korona yüzünden önce hafta sonları kapandık. Sonrasında ise 17 gün boyunca tam kapanma geldi. 29 Nisan-17 Mayıs 2021 tarihleri arasında tam 17 gün evimizde kapalı kalacağız. Yasaklara uyarak…


Çağın vebası olan korona yüzünden önce hafta sonları kapandık. Sonrasında ise 17 gün boyunca tam kapanma geldi.

29 Nisan-17 Mayıs 2021 tarihleri arasında tam 17 gün evimizde kapalı kalacağız. Yasaklara uyarak…

Buraya kadar her şey yerli yerinde oturdu diyelim. Bu insanlar iş yerlerini kapatacaklar. İşe gitmeyecekler. Üretimde olmayacaklar. Tam zamanlı çalışmayarak para kazanamayacaklar. Haliyle ekonomileri sekteye uğrayacak.

Bu durumda Hükümetin acilen bir destek paketi açıklaması gerekiyor. Ben kendi adıma böyle düşünüyorum. Kapanmaya evet, destek paketi nerede? Bu sorunun yanıtını acilen Hükümetin biran önce açıklaması gerekiyor.

Küçük işletmelerin, esnafın, yevmiye ile geçinenlerin üç hafta boyunca Ramazan Bayramı’nı da içine alacak şekilde mağdur kalacaklarının bilinmesi gerekiyor. Bu nedenle Hükümetin acilin eylem planını açıklayarak insanları rahatlatması gerekiyor.

Tüm Türkiye tam kapanmayı istiyordu. Bekliyordu. Yoksa bu koronadan kurtuluş yok. Tam kapanma ile bakalım bu ölümcül hastalıktan kurtulabilecek miyiz?

Bütün Dünyada kapanma olduğunda Hükümet halkının ihtiyaçlarını karşılayacak derecede acil eylem ve destek paketini açıklayarak insanlarının ekonomik olarak rahatlamasını sağlıyorlar.

Dünya kapanıyor ama aynı zamanda vatandaşa doğrudan destek veriyor. Kapanma ancak destek paketiyle birlikte olmalıdır. Tabi ki etkin aşılama işlemini de sürdürmek gerekiyor. Aşıdan kaçmadan herkesin aşısını olması gerekiyor.

Bu kapanma döneminde belediyeler rahatlayacaklar mı? Bu sorunun yanıtını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Yerel yönetimleri desteklemek adına Hükümetin hangi uygulamalara imza atacağını da doğrusu merak ediyorum.

Şimdiden belediyeler “Türkiye kapanıyor ama biz açığız” ifadeleriyle hizmetlerinin aralıksız süreceğini, yoksullara yönelik aş dağıtımının aralıksız olarak temin edileceğini ifade ediyorlar. Umarım söyledikleri gibi hizmetlerine aralıksız devam ederler. Hiçbir mazeretin arkasına sığınmadan...

Cuma günü itibariyle kapanıp 17 gün boyunca evdeyiz. Biz yine halkımızı bilgilendirmek adına görev başındayız. Ümit ederim ki bu kapanma süreci coronayı atlatmamıza vesile olur.

Hayırlı günler dileğiyle.