Özcan ALADAĞ


TELE 1, SÖZLÜ, KARALAR VE BALBAY GÜNDEMİMİZ!

Bugün benim gündemim yazıma da başlık attığım gibi TELE 1 TV, Hüseyin Sözlü, Zeydan Karalar ve Mustafa Balbay olacak. Bu 4 ismin buluştuğu ortak noktadan bahsedeceğim ve ‘Uyarmıştık’ diyerek de ikazımızı gündeme getireceğim.


Bugün benim gündemim yazıma da başlık attığım gibi TELE 1 TV, Hüseyin Sözlü, Zeydan Karalar ve Mustafa Balbay olacak.

Bu 4 ismin buluştuğu ortak noktadan bahsedeceğim ve ‘Uyarmıştık’ diyerek de ikazımızı gündeme getireceğim.

Torosları aşmak niyetinde olan her siyasi gibi Sayın Zeydan Karalar’ın da önceliği Torosları aşmak. Bunu gerçekleştirmek isterken de her yolu deniyor. Yani her yol mübah gibi…

Adana’daki uydudan yayın yapan TV A’nın ekranlarına çıkmak sanırım yeterli olmamış ki Başkan Zeydan Karalar TELE 1 isimli partisine yakın TV kanalına çıkarak hizmetlerini anlatmaya çalışıyor. Anlatırken de ‘Çok ciddi yatırımların arifesindeyiz’ diyor. Doğru ise ne mutlu bizlere…

Takdir eder, alkışlarız.

Canlı yayına bağlanıyor Sayın Zeydan Karalar. Programın sunucu CHP’nin eski Milletvekillerinden ve Gazeteci Mustafa Balbay. Zeydan Bey yaptığı hizmetleri anlatmaya başlıyor. Bu arada ekranda Zeydan Beyin hizmetlerine ait görüntüler akmaya başlıyor!

O da ne!

Zeydan Bey konuşuyor, ekranda Hüseyin Sözlü var. Hüseyin Sözlü’nün otobüslerin hizmete sunulmasına ait düzenlediği törendeki konuşması var. Görüntüler Sözlü üzerinden akıyor.

Zeydan Beyin yüzündeki ifadeler değişiyor. Kimsenin de olaydan haberi yok! Zeydan Bey neye uğradığını şaşırıyor.

Mustafa Balbay ve TELE 1 TV bu görüntüleri yayınlarken, Zeydan Beyin konuşmasına zemin hazırlarken Zeydan Beye iyilik mi etti? Kötülük mü etti? Gelin bu sorunun yanıtını siz kıymetli okuyucularımız versin.

TELE 1 TV’ye Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan (reklam ve tanıtım ücreti olarak) ödemeyi ben olsam ‘yayın amacına ulaşmadı, aksine beni rezil ettiniz’ diyerek ödemem!

İşin bir başka boyutu tabi bu olay…

Öderler parayı hem de kuruşuna kadar, merak etmeyin. Zeydan Beyin bu programından önce hazırlık yapmayan teknik ekibi ve televizyonun konudan bir haber olan yayın odası her şeyi rezil etmiş!

Hüseyin Sözlü şimdi mutluluktan göbek atıyordur. “Zeydan Karalar’a da hizmetlerimi kabul ettirdim” diyerek resmen göbek atıyordur.

Her zaman söylüyorum. Karalar’ın PR ekibi ve reklam, tanıtım, basın ekibi çok cılız ve kısır bir döngü içinde. Bu eleştirimizi alıp kabul etsinler.

Gerçi bütün bu işleri ayarlayan arkadaş her şeyi bizden daha iyi bilir de, yine de Karalar’ın ekranda düştüğü bu hale acıdım vallahi.

Adana televizyonu olarak ekran karartan TV A’da bunları yaşamadınız Sayın Başkan. Ama gözünüz gönlünüz hep Adana dışında oldu.

Haktan hayırlısı olsun. Umarım bir daha bu kaza başınıza gelmez…

X

 

TVA EKRAN KARARTTI

 

Bir dönem benim de hizmet verdiğim o tarihteki ismiyle Kanal A, sonralarında ise TVA olarak hizmet veren uydudan yayın yapan kanal kapatıldı. Sebep, artan maliyetler ve reklam gelirlerinin düşmesi…

28 yıl Adana’ya hizmet verdi TVA. En son kanalı 4 yıl önce Yavuz Yılmaz satın almıştı. Ceddi anlamda da yatırım yaptılar televizyona. Adana’nın da sesi oldu televizyon olarak. Çeşitli vesilelerle program yapma imkânı bulduğumuz TVA’ya maalesef diyorum yerel siyasetçiler sahip çıkmadı. Çıkamadı! Sebepleri ortada. Aslında bugünkü yazımın girişinde bahsetmeye çalıştım bazı önemli konularda yerel siyasetçilerin Torosları aşarak ekran yüzüne çıkma heveslerini…

Sanki yerel kanallar uydudan yayın yapmıyor!

Uydu maliyetlerinin artması, yerel yönetimlerin basın yayın-ilan bütçelerini kısması ve geciken tahsilâtlar nedeniyle yerelde özel sektörlerin  reklam pastasının olmayışı, ulusal reklam paylarının küçülmesi TVA'yı maddi bir çıkmazın içine sürükledi. Kurum bu süreçte ağır maddi yükler altında kaldı. 

Yönetim istemeyerek de olsa  çalışanlarla vedalaşıp ekranını kararttı. Daha önce 6 televizyon kanalı bulunan Adana'da 4 yayın kuruluşu aynı gerekçelerle kapanmak zorunda kaldı.

TVA'nın da kapanması ile kentte sadece 1 televizyon kaldı.

Oda Sayın Karalar’a yakın olan Koza TV…

Umarım bu kanalı ayakta tutarlar, yaşatırlar. TVA’daki tüm gazeteci meslektaşlarıma geçmiş olsun diyorum.