Özcan ALADAĞ


TOBB KURNAZLIĞI!

Pandemi sürecinde yaşanan gelişmeler kamu kurum ve kuruluşları ile STK’ların, odaların, borsaların gerçek yüzlerini bir şekilde ortaya koyuyor. Buna sevinelim mi? Üzülelim mi? Bir türlü anlam veremedim.


Pandemi sürecinde yaşanan gelişmeler kamu kurum ve kuruluşları ile STK’ların, odaların, borsaların gerçek yüzlerini bir şekilde ortaya koyuyor. Buna sevinelim mi? Üzülelim mi? Bir türlü anlam veremedim.

Oda aidatlarına zam yapılmaması gerektiğine dair o kadar çok eleştirel yazı yazdık ve haberleri kaleme aldık ki kimsenin sesi çıkmadı. Ne Adana’daki Ticaret Odası’nın, ne de TOBB’un kılı bile kıpırdamadı.

Aidatları zamlandırdılar. Hatta tahsil etmek için ellerinden ne geliyor ise onu yaptılar. Pandemi döneminde onlarca dükkân kepenk kapattı. Bu arkadaşlar zorunlu aidatlara zam yaptılar ve ödemeyenleri de icra yolunu göstererek ‘ödeyin’ diyerek uyardılar.

Para ile oynuyorlar para… TOBB’da, bağlı Adana Ticaret Odası’da, Ticaret Borsası’da, Sanayi Odası’da para ile oynuyor…

TOBB’unu bankalarda kaç lirası var diye sorun bakalım yanıt alabilecek misiniz?

Bankada yatan paralarının 3 milyar liradan az olmadığı ifade ediliyor. Bilmem doğru, bilmem yanlış…

Kayıtlı 1 milyon 300 bin üye var. Yılda bin lira alınsa yılda 1.3 milyar lira eder…

Üye aidatlarının yanında belge verildiğinde alınan paralar da var. Onu da eklerseniz yılda elde edilen kazancın hattı hesabı yok. Bu parayı bankaya götürüp faize koyuyorlar. Bankayla pazarlık yaparak en yüksek mevduat faizini alıyorlar. Arada sırada bankaları düşük faize zorlayıp üyelerine piyasadan uygun maliyetli kredi dağıtıyorlar. O para zaten üyenin parası. Resmen uyanıklık gibi…

Üyenin kendi parasını üyeye faizle satıyorlar!

Kurnazlığın daniskası…

TOBB, bununla da yetinmiyor. Üyelerine rakip olacak şirketler kuruyor. TOBB’un ona bağlı oda ve borsalarında çeşitli şirketleri var. TOBB’un hastanesi var. Üniversitesi var. İnşaat yapan şirketleri var. Fuar organizesi yapan firmaları var. Otelleri var. Balo adında lojistik firması var. Var oğlu var çeşitli işletmeler…

Restoranları var. Sergi salonları, kültür merkezleri var.

Üyesi ile aynı işi yapan sanki üyesine rakip gibi görünen şirketleri var!

Olacak iş değil.

Vakıflarında, iştirak şirketlerinin de yönetiminde oda başkanları var. Bunlar da huzur hakkı alarak işin bir ucundan tutuyorlar!

Böyle bir dünya…

Adana Ticaret Odası’nın kasasındaki parayı günlerce dile getirip pandemi sürecinde esnafına can suyu gibi dağıtarak çok düşük faizle verip ayakta kalmalarını sağlasa diye günlerce yazdık. Adamların kılı kıpırdamadı…

Hızını alamadılar üye aidatlarına da yüzde 9,5 oranında zam yaptılar.

İşi biliyorlar. Zaman zaman belirli yerleri mutlu etmek adına bankadaki paradan onlara yardım ederek gelebilecek üst düzey tepkiyi de böylelikle sindirmiş oluyorlar.

Üyesinden, yerel basınından gelen tepkiyi dikkate alırlar mı?

ATO Başkanı gibi, herhangi bir kurumda başkanlık yapan, müdürlük yapan, hatta memurluk yapan birisi FETÖ ile ilgili bir konuda mahkemece yargılansa o memuru, o müdürü veya yetkiliyi bir dakika görev başında tutarlar mı?

Tutmazlar…

Memleketin hali ortada…

Fazla lafa gerek yok…