Özcan ALADAĞ


TRİLYONLARI EMANET EDİYORSUN

Dünyanın en pahalı ve iyi futbolcularını da toparlayarak bir takım oluştursan, trilyonları harcayıp lüks bir takım da kursan götürüp bu trilyonluk takımı bir teknik adamın eline emanet ediyorsun. O kişinin yönetmesini istiyorsun.


Dünyanın en pahalı ve iyi futbolcularını da toparlayarak bir takım oluştursan, trilyonları harcayıp lüks bir takım da kursan götürüp bu trilyonluk takımı bir teknik adamın eline emanet ediyorsun. O kişinin yönetmesini istiyorsun.

Futbolun kuralı böyle maalesef…

Trilyonluk takımı sevk ve idare etmek, sahaya takımın çıkışından oyun içindeki taktiklere ve değişiklilere varana değin 90 dakika boyunca sizin o trilyonluk takımı idare eden bir kişi oluyor.

O doğru yaparsa başarıyı yakalıyorsunuz, yanlış yapar ise trilyonluk takım eriyip gidiyor. Paranla da rezil oluyorsun.

Futbolun doğasında var dedik bütün bunlar. Bu nedenle o teknik adamı seçmek en doğruyu tespit etmek o kadar da kolay olmuyor.

Sezon başlıyor teknik adam takımı lige hazırlıyor. 3-5 hafta sonra ilk istifa geliyor. Ligin ilk yarısına gelmeden değişen hoca sayısı 3’ü buluyor. Lig bitiyor 5 hoca değiştirmişsiniz!

Trilyonluk takımı emanet ettiğiniz kişiyi seçememişsiniz demek oluyor bu…

Aslında yapılacak olan bir düzenleme ile takımların bu kadar çok hoca değiştirmelerine izin verilmemesi gerekiyor. Kişisel kanaatim budur benim…

Gelelim Adana takımlarının durumlarına,

Samet Aybaba’dan önce yukarıda izah ettiğim üzere Teknik Direktör değiştirme yarışında Adana Demirspor’da ‘bende varım’ diyen ekiplerden birisidir. Onu getirdik olmadı, bunu getirdik olmadı misali…

Samet Aybaba ile son haftalarda çıkış yakalayan Adana Demirspor’un ligin ilk iki sırasında yer alıp play-off oynamadan direk Süper Lige çıkmasından başkaca alternatifinin olmadığını düşünüyorum. Eğer play-off elemelerine kalırsa iş yine hüsran çıkabilir! Buna da dikkat etmenin asıl zamanı “Şimdi” olması gerekir.

Adanaspor’da son olarak Emrah Bayraktar’a ‘teşekkür ederiz’ denildi. Takımın düşme potasından kurtulması için en azından kendi evindeki karşılaşmaları galibiyetle tamamlaması gerekiyor. Yani işin ucunda küme düşme korkusu da var.

Takımı kime emanet edecekler? Onu da doğrusu merak ediyorum. Ümit ederiz ki Adanaspor kötü günler yaşamaz ve ligden düşmez.

“Trilyonları emanet ediyorsunuz” diyerek yazıma başlık attım. Futbol artık trilyonların konuşulduğu bir sektör haline geldi. Spor branşları içinde de en fazla ön plana çıkan branş dalı…

Trilyonların akıtılmasını da aslında ‘yazık, günah’ diyerek izah etmeye çalışmış olsam sanırım kendime haksızlık etmem.

Parayı doğru kullanmak ve yönetmek bir meziyettir. Bunu başaran takımlarda başarıyı yakalıyor zaten.

Adana Demirspor’a Süper Lig yolunda, Adanaspor’a da ligde kalma yolunda kazasız belasız bir dönem geçirmelerini dileyerek başarı dileklerimi de ayrıca iletmek istiyorum. Aman dikkat…