Özcan ALADAĞ


ÜMİT EDERİM Kİ TUTAR

Yüreğir Belediyesi ‘Sıfır Atık Projesi’ adı altında ilçedeki 20 bölgeye mobil atık getirme merkezi kurmuş. Yani bu demek oluyor ki atıkları atabileceğiniz bir merkez var. Bu merkezde kâğıtları, pili, metali, camı, bitkisel atık yağı, plastiği, elektrikli ve elektronik atıkları ayrı ayrı atacaksınız. Belediye de bunu bir merkezde toplayacak.


Yüreğir Belediyesi ‘Sıfır Atık Projesi’ adı altında ilçedeki 20 bölgeye mobil atık getirme merkezi kurmuş. Yani bu demek oluyor ki atıkları atabileceğiniz bir merkez var. Bu merkezde kâğıtları, pili, metali, camı, bitkisel atık yağı, plastiği, elektrikli ve elektronik atıkları ayrı ayrı atacaksınız. Belediye de bunu bir merkezde toplayacak.

Ben bu projenin daha önce Adana Büyükşehir ve tüm ilçe belediyeleri tarafından uygulamaya konulduğunu ve fazlaca da tutmadığını gördüm, yaşadım.

Hatta konulan istasyonların kâğıt toplayanlar tarafından bir şekilde açılarak kullanılamaz hale getirildiklerini de görerek yaşadım. Çok iyi korunup muhafaza edilmeleri gerekiyor.

Çukurova Belediyesi ile Seyhan Belediyesi önceki dönemlerde kentin belirli merkezlerine insanların kullanmadıkları giysileri de toplayarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak adına bir çalışma başlattılar. Bu istasyonların da bazı kişiler tarafından tahrip edilip içerisindeki malzemelerin alındığına dair kayıtlar ortaya çıkınca insanın moralinin bozulduğunu da belediye yöneticileri ile birlikte yaşayarak gördüm.

Düşünce güzel, proje için güzel çalışılmış ama sokağa koyduğunuz bu malzemelerin başına iş gelmeme şansı yok!

Çevre kirliliğini önlemek ve geri dönüşümü mümkün atıkları toplayıp ekonomiye kazandırmak için hayata geçirilen bu proje ümit ederim ki kısa zamanda meyvelerini verir. Çevre bilinci oluşturmada pek başarılı olamayan belediyeler sadece geri dönüşüm konusunda bu başarıyı yakaladılar. Bir müddet sonra da bu uygulamadan vazgeçtiler.

İnşallah Yüreğir’de bu olumsuzluklar yani başka belediyelerin yaşadığı olumsuzluklar yaşanmaz diyelim.

 

XX

 

ATM ÖZLEMİ

 

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Kocaispir, Yavuzlar Mahallesi halkından ve belediye çalışanlarından gelen talebi değerlendirip belediye binasının bulunduğu alana bir ATM getirmek için harekete geçmişti.

Bankaların bölge müdürlükleri de bir takım gerekçe göstererek ATM konusuna sıcak bakmamışlardı. Hatta kurulan ATM kulübeleri sonrasında geri sökülmüşlerdi. Halkın ve belediye çalışanlarının nüfusunu, aylık olarak maaş ve işlem hacmi açısından kullanım oranını da düşünecek olursak ATM merkezinin kurulmasının elzem olduğunun farkına varan Halk Bankası’nın ATM koymak adına harekete geçtiğini öğrendik. Sevindik buna da.

Başkan Kocaispir inşallah bu sefer bankacıların karar değiştirmesine izin vermeden ATM istasyonunu biran önce Yavuzlar’a getirip takılmasını sağlar.

Önemli bir hizmeti de halkına kazandırmış olur.

 

X

ÇIĞ GİBİ BÜYÜYORUZ İDDİASI!

 

Türkiye Değişim Partisi’ni kuran Mustafa Sarıgül geçtiğimiz günlerde Adana’ya gelip il binasının açılışına katıldı.

Partileşme sürecinde olan bu TDP’nin tabanda tutup tutmayacağı tartışılırken teşkilatların oluşumunda ciddi anlamda sıkıntıların yaşandığı bilgisine ulaştım. Sarıgül konusunda insanlar önce bir durup düşünüyorlar. Sonra…

Sonrası malum…

Kendilerine ‘taş yerinde ağırdır’ diyerek telkinde bulunuyorlar. İl teşkilatı da ‘Çığ gibi büyüyoruz’ diyerek açıklamalarda bulunmuş.

Vallahi ben kendi adıma TGP’nin çığ gibi büyüdüğünü göremiyorum bu şehirde. Acaba biz mi farklı şehirde yaşıyoruz?

Ne dersiniz….

x

KAPIYI SIRTLAYIP GÖTÜRDÜLER

 

Son günlerde insanların sokağa çıkmamasından da faydalanan hırsızlar mahallelerde cirit atıyorlar. Hanelere dadanan hırsızlar bu kez apartmanların ve sitelerin çevre kapılarını sökmeye başladılar. Hırsızlar cirit atmaya başladı.

Sitenin giriş kapısını sırtlayıp götüren hırsızı ev sahipleri yakalayarak polise teslim ettiğinde hırsız hiç de sıkılmadan çaldığı kapıyı, tüpü, bisikleti nasıl çaldığını pişkinlikle anlatmaz mı? Sanki çok doğal bir iş yapmış gibi…

Bu nedenle özellikle mahalle bekçilerinin sayısının yetersiz geldiğini düşünüyorum. Özel mülkiyetlerde elbette güvenlik güçleri görev yapacak değil ama insanların yoğun oturduğu bölgelerde mahalle bekçilerinin sayısını artırmak gerekiyor diye düşünüyorum.

Kapıyı sırtlayıp götürecek kadar hırsızlara gem vurulamaz duruma gelindiğine göre…