Hüseyin ERCİYES<br>Erciyes`in Kaleminden


Üyelere Yapılan Bir Saygısızlık

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye genelinde korona virüs nedeni ile üyelerine nefes aldırma adına genel kurul delegeleri sayılarına göre limit belirleyerek, Denizbank ile karşılıklı bir sözleşme yaptı.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye genelinde korona virüs nedeni ile üyelerine nefes aldırma adına genel kurul delegeleri sayılarına göre limit belirleyerek, Denizbank ile karşılıklı bir sözleşme yaptı. Odalar ve Borsalar Birliği 1 genel kurulu üyesi olan odaya 1 milyon 200 bin limit belirledi.

Kısaca kaç tane genel kurul üyeniz var ise rakam katlanarak devam ediyor.

Kozan Ticaret Odasının 1 genel kurul üyesi var. Bu nedenle 1 milyon 200 bin Tozan Ticaret Borsasının 2 genel kurul üyesi var. Verilen limit 2 Milyon 400 bin.

Kredi şartnamesine baktığımızda en alt kredi limiti 50 bin en üst limit 100 bin. Bu genel değerlendirmenin ardından, Kozan Ticaret Odasının 2000 üzerinde kayıtlı üyesi, Ticaret Borsasının ise 101 üyesi var.

Kozan Ticaret Odasına ayrılan limit 1.200 TL olduğuna göre krediyi 50 bin olarak dağıtılsa 24 kişiye 100 bin TL üzerinden dağıtılsa 12 kişiye verile biliniyor. Borsada ise bu ortalama 50 bin TL olsa 48 kişiye, 100 bin TL olursa 24 kişiye bu resmi bilgileri aktardım.

2000 üyesi olan bir odada 12 kişiye verilen kredi ballandıra ballandıra anlatılıp şu günlerde büyük burhanda olan ticaret erbapların akılları ile adeta dalga geçmek ile eş değer.

Yapılan ballı tanıtımların ardından bankanın kapısını çalan esnaf banka tarafından adeta dalga ile karşılanıp, fırtına ile uğurlanıyor.

Buraya kadar söylenecek tek söz görüntü var ses yok.

Anlattığım uygulamalar Odalar ve Borsalar Birliğinin uygulamaları, burada Kozan Ticaret Odası Başkanı Mustafa Kandemir, Kozan Ticaret Borsası Başkanı İdris Çevikalp ile bankanın Kozan Şubesi Müdürü Kürşat Pazarcı’ya lafımız yok.

Buradan sormak isterim Sayın Kandemir, ve Sayın Çevikalp’e  bu kadar reklamı yapılan kredi meselesi üyelerinize nefes aldırmış mıdır? Hayır dediğinizi duyar gibiyim.

Durum böyle iken, Kandemir ve Çevikalp, Banka Müdürü Pazarcı ile saatler süren bir toplantı gerçekleştirmişler. Bunu ben demiyorum. Boy boy fotoğraflarını sosyal medyada ve gazete de çıkan reklam tadında haberler diyor.

Şimdi bu toplantıda saatlerce ne konuşuldu?

Gerçekleşen görüşmelerin ardından TOBB belirlediği kriterlerde ne gibi değişimler yapıldı?

2100 kişi içerisinden 36 kişi hangi kriterler ile belirlendi?

Kredi verilen isimlerde referans arandı mı?

Soruyorum.

Elbette iki başkanın banka müdürü ile görüşmesi kadar doğal bir durum olamaz. Ama bu görüşmeye toplantı kulpu takıp reklam kokan hareketler yapmak o bankanın kapısında saatlerce bekleyip sıradan bahaneler ile yolcu edilen üyelerinize yapılan bir saygısızlıktır.