Özcan ALADAĞ


VAATLERİM YOK DİYEN BAŞKAN

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar’ın Büyükşehir Belediyesine talip olduğunda halka verdiği ‘ÜTOPİK’ yani yerine getirilmesi mümkün olmayan hiçbir projeyi vermediğini hizmetinin 18. Ayında söylemesi dikkatleri cezp etti!


Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar’ın Büyükşehir Belediyesine talip olduğunda halka verdiği ‘ÜTOPİK’ yani yerine getirilmesi mümkün olmayan hiçbir projeyi vermediğini hizmetinin 18. Ayında söylemesi dikkatleri cezp etti!

Sürekli eleştirdiğimiz üzere Sayın Karalar’ın elle tutulur bir projeyi hayata geçirmeyip ‘Mali disiplin’ yılı ilan ederek gelir ve gideri denk haline getirip zarar eden, açık veren bir belediyeyi bu konumdan kurtarmak adına mücadele eden bir yapısının olduğunu söyleyip durduk.

Sayın Karalar’da ‘bekleyin göreceksiniz’ diyordu hizmetlerinin hayata geçirilmesi adına.

Bekledik ve görmemize şunun şurasında sayılı günler kaldı.

Sayın Karalar ‘Ocak ayında mega projelerimi açıklayacağım’ dedi.

Mega projesinin ilki Adana Hafif Raylı Sistemin yani halkın tabiri ile metronun ikinci etabını hayata geçirmek olduğunu öğrendik. Yüreğir Otogarı’nın orada sona eren Akıncılar Durağı’ndan sonra metronun üniversiteye kadar ulaşmasına yönelik bir çalışmanın olduğunu öğrendik.

İkinci mega projede sır gibi saklandı…                                              

Ne olduğunu bilmiyoruz ama sanırım üzerinde daha çalışılıp olgunlaşmadığı için bilgi verilmedi Sayın Karalar tarafından.

En nihayetinde ‘vaatlerim yok’ diyerek halkın kendisinden vaat etmediği projeyi beklememesi gerektiği yönündeki ifadelerini açıp yorumlamak ancak mega projelerinin kamuoyu ile paylaşılması ile ortaya çıkabileceğini söylemekte yarar görüyorum.

Bekleyip göreceğiz…

Kaldı ki Adana Hafif Raylı Sistem Projesi’nin ilk etabının borcundan dolayı çekilen yükün de ağırlığını tüm Adana biliyor. Bakanlığın metroyu devir alma gibi de bir lüksü hiç ama hiç yok gibi…

Zeydan Karalar’ın basın toplantısından çıkardığım sonuçlara gelince;

Önümüzdeki aylarda su fiyatlarında artış olacak.

6 adet usulsüzlük noktasında belirledikleri dosyayı adliyeye teslim etmişler. Hesap sorma başlayacak.

Adana susuz kalmasın diye acil eylem planı harekete geçmiş.

Belediyeye icra getirenlere bir çağrı var. “Faizleri istemeyin, paranızı ödeyelim. İsterseniz de yapacak bir şey yok. Beklemeye devam edersiniz”

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle Ocak 2021’den sonraki strateji arasında işçi alımı da söz konusu değil gibi gözüküyor. Sayısı çok az da olsa belirli yerlere alımları zaten yapıyorlar. Yeni araç almışlar, iş makinesi almışlar. Buna göre elemanı beklemeden alıyorlar. Bunun gibi alımlar sürüyor.

Yani toplu alım söz konusu değil gibi…

CHP’liler bu konuda ne düşünecek onu da bilemiyorum.

Karalar’ın basın toplantısında dile getirdiği konular meclis oturumunda dile getirdiği ve meclis üyelerine slaytını izlettiği konularının tıpkısıydı adeta…

Farklı bir sonuç ortaya çıkmadı benim gördüğüm kadarıyla. Yol, su, kanalizasyon…

Bu üç ana başlık etrafında toplanan çalışma temposu…

Ve günlük belediyenin rutin hizmetlerinden kaynaklı olarak ortaya çıkan sonuçlar…

Bütün bunlar Zeydan Karalar’a oy verip başkan yapan kitleyi ikna eder, mutlu eder mi? Bu sorunun yanıtını ben kestirmeden vereyim. Bence mutlu etmez.

Kent adına önemli çalışmalara imza atmasını bekleyen kitlenin daha fazla olduğunu biliyorum. Dolayısıyla ‘Ütopya projelerin sözünü vermemiş olmak’ bir sonraki seçimi kazanma anlamına gelmez. İnsanların baktıkları tek bir şey vardır ki o da kendisine, çevresine, ailesine, sokağındaki vatandaşa, oturduğu apartmanındaki komşularına hülasa tüm Adanalıya getirilen faydalı çalışmaların neler olduğudur. Bu soruya yanıt arar. Yanıt bulur ise belediye başkanına ‘devam’ diyebilir.

Yoksa…

Aksi olursa ‘tamam’ der ki bunun en güzel örneğini Hüseyin Sözlü Bey yaşamıştır. CHP’den 100 bin oy alarak MHP’den belediye başkanı seçilip bu kez fark yiyerek seçim kaybetmek sanırım beklentilere yanıt verememesinden kaynaklanmıştır.

Zeydan Karalar’ın da bu duruma düşmemesi için vakit kaybetmeden harekete geçmesi gerekir. Basın toplantısının Karalar’ın derdini halkına anlatma adına yararlı olduğunu düşünüyorum. Ama halkı ikna etme adına da yararının olmadığını düşünenlerdenim.

Bütün bunlar kendime ait yorumumdur.

Katılan olur, olmaz ayrı bir konu. Hal ve gidişat iyi değil vesselam…