Buket Çürük


Vücudun vazgeçilmezi: ANTİOKSİDANLAR


Vücudunuzu hiç durmadan çalışan ve sürekli karşı güçlerle savaşan bir askeri ordu gibi hayal edin. Çünkü sigara içmek ve kötü hava solumak gibi olumsuz koşulların yanı sıra nefes almak ve egzersiz yapmak gibi günlük aktiviteler bile vücudumuzda serbest radikallerin oluşumuna sebep olabiliyor. Yani sürekli olarak bir oksidatif stres altındayız diyebiliriz. 

Serbest radikaller, hücrelere, proteinlere ve DNA´larımıza zarar veriyor. Bu durum da onların, kanser, ateroskleroz (damar sertliği), Alzheimer, parkinson ve diğer birçok rahatsızlık da dahil olmak üzere insan hastalıklarıyla ilişkili olmasını açıklıyor.

Antioksidanlar ise serbest radikalleri temizlemekle görevli doğal maddeler ve onları kontrol altında tutuyor. Hücrelerdeki serbest radikallerin elektron alıp zarar vermesini önler. 

Vücudumuz kendi başına bir miktar antioksidan üretir, ancak bu yetersiz kalabilir, diyetle alımı da çok önemlidir. Bilinen en iyi antioksidan maddeler arasında; betakaroten ve diğer karetonoidler, C vitamini, lutein, reveratrol, E vitamini ve likopen sayılabilir.

Beslenmemizde de antioksidanlara yer verebiliriz. Meyve ve sebzelerde, özellikle renkli olanlarında antioksidanlar bol miktarda bulunur. Böğürtlen, çilek, domates, brokoli, ıspanak, fındık ve yeşil çay, en iyi örnekler arasındadır.

 

Karatonoidler: Besinlerde 600´den fazla karotenoid bulunur. Ama sıklıkla duymaya alıştıklarımız, havuçla bize kendini tanıtan beta-karoten, domatesle özdeşleşen likopen ve bir diğer antioksidan luteindir. Karoteonidler, serbest radikallerin yarattığı hasarı azaltırlar. Bu uçıdan zengin besinler belirli kanserlerin önlenmesinde etkili olabilir ve gözle ilgili sorunlardan biri olan makular dejenerasyon riskini azaltabilir. Karotenoid içeren besinler, kırmızı, turuncu, koyu yeşil ve bazı koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi düşünülebilir. Domates, havuç, ıspanak, brüksel lahanası, tatlı patates, kış kabağı ve brokoli örnekler arasındadır.

 

E vitamini: En popüler antioksidanlardan  biri olan E vitamini hakkında yapılan araştırmalar, sağlığın geliştirilmesinde onun geniş rol oynadığını gösteriyor. Kansere, kalp hastalıklarına ve katarakta yol açabilen hücre hasarından vücudumuzu korumaya yardımcı olur. E vitamini, bazı kronik hastalıklardan korunmak için C vitamini gibi, diğer antioksidanlarla çalışır. Bitkisel yağlar, buğday tohumu, tahıl ürünleri, fındık ve fıstık gibi yağlı tohumlarda bulunur.