HÜSEYİN ERCİYES


Yamalıklı Bohça ( Adana- Kozan Karayolu)

Yamalıklı Bohça ( Adana- Kozan Karayolu)


Yamalıklı Bohça ( Adana- Kozan Karayolu) 

Yol medeniyettir.

Gitmediğiniz yer sizin değildir.

Bir köyün, kasabanın, ilçenin veya ilin gelişmesindeki en önemli etken yoldur.

İnsan kaliteli yaşam için yaşadığı bölgede aradığı en önemli 3 faktör sağlık, güvenlik ve ulaşımdır. 18 yıllık Ak Parti iktidarının her platformda ballandıra ballandıra anlattığı, hayata geçirdiği yeni yollar kervanına maalesef bölgemiz bir türlü nasiplenemedi.

Karadeniz’de denizin içine yol yapan hükümet Adana -Kozan duble yolunu 18 yıldan buyana maalesef bitirememiştir.

Bolu Geçidi çilesine son veren hükümet 40 yıldan bu yana Mansurlu- İnderesi 120 km metrelik yol çilesini maalesef seyretmekle yetinmektedir.

3 yılda devasal otobanları bitiren hükümet Kadirli- Kozan yolunu tek şeritten maalesef kurtaramamıştır.

Benim şehrimin yaşadığı bu çile asla kader olamaz.

Adana’yı öğrenmeden Ankara’yı öğretmeye çalıştığımız siyasilerimizin görevleri sürecinde öğrenme gayretlerinden kurtularak, sorunların çözümüne bir türlü eğilememişlerdir.

Devletin zirvesinde yıllarca yer alan da, bakanlık koltuğunda oturan da, bir dönem görev yapanı da hep kişisel istek ve problemler ile mesailerini boşa harcamışlardır.

“Senin polis’in benim polisimden fazla, senin yaptıramadığın tayini ben yaptırdım.” Kavgaları benim şehrime maalesef hep kaybettirmiştir.

Yapımına kızımın doğumu ile başlayan Adana- Kozan yolu yamalıklı bohça oldu gitti. Bir yol bitmese bitmiyormuş. Kızım liseden mezun olacak, Adana -Kozan yolu hala bitecek.

Kanayan yaramız olan Kozan Mansurlu yolunu yazmaktan, çizmekten usanacağımı sananlar daha çok beklerler. Akdenizi İç Anadolu’ya en kısa mesafede bağlayan yol olma özelliğine sahip Mansurlu- İnderesi yolu, hani şu uğurunda belgesellerin çekildiği bir yol hikâyesine konu olan yol, Sayın Cumhurbaşkanımız dahi yolun bitirileceğinin müjdesini vermişti. Sayın bakana pankartlı teşekkürler yazdık, yok olmazsa olmuyor.

Yoldan vazgeçtik, yola düşen heyelan dahi 2 yıldır kaldırılamadı.

Kadirli -Kozan yolu 80 li yılları anlatan film setlerinin ilgi odağı oldu. O yıllardaki Türkiye yollarına tek örnek sanırım Kozan- Kadirli yolu kaldı.

Kadirli girişine bence “Çok Gelişmiş Kozan Köyümüze Hoşgeldiniz” yazsak çok sırtarmaz sanırım.

Yol üzerinde seyir ederken, burnunuzu tutmayı ihmal etmeyin arıtma belası da bu yol üzerinde bulunmaktadır.

Bitmeyen Kozan, Feke, Saimbeyli ve Tufanbeyli yolu maalesef diyecek tek sözümüz “bize bunları yaşatanlar utansın.”

Bir kentin gelişmesini, yaşam standartlarını, sosyal ve sanatsal hayatın gelişmesini, ekonomik yapının ve ferahın yükselmesinin önündeki en önemli etken yoldur.

Türkiye yol ve yollar alanında çağ atlarken, sormadan geçemeyeceğim Kozan ve çevresi Türkiye sınırları içerisinde yer almıyor da bizim haberimiz mi yok.