HÜSEYİN ERCİYES


Yangın bitti mi?

Elbette bitmedi.


Elbette bitmedi.

Kuyubelli Mahallesi bölgesinde başlayan ve 3 gün süren orman yangını adeta ciğerlerimizi yaktı.

Çıkan yangının sebebinin sabotaj olduğu nerde ise netlik kazandı.

Yangının çıkış nedeni ile ilgili olarak 3 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan kişilerin bölge insanı olduğunun da bilinmesini isterim.

Ciğerimizi dağlayan yangın bölgesinde son 1 ay içerisinde çıkan 6. Yangın oldu. Bundan önce çıkan 5 yangın Kozan Orman İşletme Ekiplerinin müdahalesi ile büyümeden engellendi.

Bu süreçte jandarma 3 kişiyi gözaltına aldı. Cumhuriyet Savcılığı serbest bıraktı.

6 kez yakılan bir ormandan istenilen ne ki? O güzelim ormanlarımız yok edildi.

Orman yangınlarının çıkış nedenleri doğal sebepler ve insan eli ile gerçekleşen yangınlar, akli dengesi yerinde olmayanların çıkardığı yangınlar, çocukların helikopter görmek için çıkarttıkları yangınlar, ormanlık alanları tarım arazisine çevirmek için çıkarılan yangınlar, intikam almak için yakılan ormanlarımız. Son yaşanan yangında ise öne çıkan neden intikam alma nedeni iddiası öne çıkıyor.

Bundan bir süre önce jandarma ekipleri bölgede Hint keneviri operasyonu gerçekleştirdi. Gerçekleşen operasyon sonucunda 350 kök esrar bitkisi ele geçirilerek, jandarma ekipleri tarafından imha edildi.

Bu gelişmenin üzerine kendilerinin başka bir grup tarafından şikâyet edildiklerini düşündükleri nedenle başka gruba ait Hint kenevirini yakmak için ormanı ateşe verdiler.

Ortaya çıkan manzarayı ormanı yakanlar dahi tahmin edememişlerdir.

Sonuç olarak yaklaşık 800 hektar kızılçam ormanımız yok oldu.

Yaşanan süreçte devlet büyüklerimiz gelip gezip, tozup fotoğraflarını çektirip gittiler.

Elbette gayretleri ve çabaları olmuştur. Yangının çıktığı ilk günden buyana alanı terk etmeyen koordinasyon için büyük gayret ve çaba gösteren Adana Valimiz Sayın Süleyman Elvan’ı takdir etmeden geçemeyeceğim.

Şimdi vatandaşa göre yangın söndürüldü ve endişe sona erdi.

Oysa bu bir gerçek değil.

Gerçek alanda yangın sonrası soğutma çalışmalarının aralıksız olarak devam etmesidir.

Yangını söndürmek kadar önemli olan alandaki çalışmaların devamı maalesef çok gündem olmaz oysa soğutma, damgalanma, kesim, taşıma ve nihayetinde alanın tekrar ağaçlandırılması teknik olarak bu işlemler devam ederken, yangında yok olan yüz binlerce ağaç on binlerce hayvan, yanan evler. Devletin şefkatli ellerinin harekete geçmesi anlamına geliyor. Elbette bölgenin yaraları en kısa zamanda sarılacaktır. Devletimiz güçlüdür.

Kaybolan canlar, devletin maddi zararı, halkımızın temiz havasının biraz daha azalması bu sonuçlara neden olanların suçsuz kalmaması gerektiğine inancım tamdır.