Gözlemci


ZAMLAR SAĞANAK GİBİ


Üstü örtülü olarak iğneden ipliğe her şeye zam geldi. Niye derseniz? Akaryakıt zammı demek her şeye zam demektir. Motorin 5 tl, benzin 5,5 tl oldu. Bu da her şeyin maliyetinin artması demektir. Allah sonumuzu hayır etsin. Cam filmleri, % 40 zamlar, inanın insanlarımız çok tedirgin oluyor. Sokaktaki insanların zamma olan tepkileri çok farklı, hele birde cam filmi uygulaması olayı var ki evlere şenlik. Çukurova da aşırı sıcaklardan dolayı araçların içerisi yanıyor zaten, klima ile soğuması bayağı bir zaman alıyordu. Bu ceza işini numaralandırmak gerekir. 1 ve 2 numaralar az gölgeli ceza yazılmasın, 3 ve 3 numaralı aşırı siyah renkteki  filmli araçlara ceza yazılmalı idi. Yine toplumun tepkisini çektiler. Yanıltıyorlar, hükümet yetkililerini ve bu cezaların karşılığını insanlar hükümete oy vermeyerek tepkilerini göstereceklerdir. Ve nihayetinde de hükümet kanadı oy kaybı yaşayacaktır. Bu kadar bütçe açığını zam dalgası yayarak değil de, Suriye´ lileri ülkemizden göndererek te kapatabiliriz. Ülkemize Suriye´ lilerin maliyeti çok aşırı bir şekilde yüklenmiş bulunuyor. Ve haddinden fazla maliyet binmiş durumda yazık ancak T.C. Devletimiz bu kadar maliyeti karşılayabilir. Başka hiçbir devlet bu yükün altından kalkamaz. Alman Devleti söz verdiği yardım paralarını bile göndermedi. Suriye´liler için? ama ülkemiz tüm yükün altında ezilmektedir. Bu yükten kurtulmak ve bütçe açığını düzeltmek için Suriye´ lileri gönderelim. Sonucuna hep beraber bakalım. Ülkemiz müreffeh bir ülke olacaktır. Tekrar huzurlu bir şekilde hayatımız devam edecektir. Mutlu bir ülke olacağımız apaçık ortadadır.

İSTİFALAR

AK Parti Belediye Başkanlarını istifa ettiriyor ya CHP yine bir umuda tutundu. Buradan bir ekmek çıkar mı diye, inşallah çıkar. Ama reis de puan kazanma derdinde, metal yorgunluğu diyerek, parti menfaatleri diyerek bir şekilde kafasına koyduklarını uyguluyor. Ve gündem değiştiriyor. Kendisini dokunulmaz zannedenlere nasıl dokunulacağını dosta düşmana gösteriyor. Koca koca adamlara nasıl meydan okunacağını gösteriyor. Ben getirdim, ben başkan ettim, ben alırım diyor. Buna da herkes şapka çıkarıyor, selam duruyor ne yapsınlar el mecbur?

Ha bir de Balıkesir Belediye Başkanı A. Edip Ugur´ un belediye başkanlığını bırakırken partiyi de bıraktı. İlk defa 6´dan biri böyle bir karar aldı. Farklı bir yol izledi.

SİYASETTE GÜZELLİKLER

Siyasette tansiyonun yüksek olmaması her zaman güzel şeylerdir. Ondan dolayıdır ki küslükler uzun süreli olmamalıdır. Siyasette önde duran figürler birbirleri ile sevgi ve saygı çerçevesinde mesafeyi korumalıdır. Ondan dolayıdır ki partilere gönül bağı olan seçmenler sürekli partinin başındaki kişilerin hal ve hareketlerini, söylemlerini takip ederek ona göre eylemlerini gerçekleştirirler. Bunu için ağzından çıkanı kulağın duysun misali, siyasetin başındaki kişiler çok dikkatli olmak zorundadırlar. Seviye ayaklar altına alınmamalıdır. Verilecek mesajlar çok önemlidir. Bir kelime düşüklüğü bile bir cümleyi bozabilir. Dikkat etmek gerekir. Siyasi figürlerin birbirleri ile güzel görüntü vermesi bazen seçmende, partinin tabanında tasvip görmez, tepki alabilir. Ama yine de olsun görüntüdeki güzelliklerin olması en doğalıdır, en doğrusudur. Düşmanca tavırlar eksik görüntülerdir. Olmaması gereken hareketlerdir. En güzeli örnek tavır ve davranışlardır. Bu görüntüleri de alkışlamak gerekir.

HİZMETLER

Büyükşehir Belediyesi ve Kozan Belediyesi olarak yapılan hizmetleri alkışlıyoruz. Yapılamayan ve geciken hizmetleri de dillendiriyor ve kınıyoruz. Derken de vatandaşın sesine kulak veriyoruz. Vatandaş öyle söylüyor. Özellikle Hastane Kavşağı Projesi çok önem arz ettiği ve çevreyi rahatsız ettiği için bir an önce çözümlenmelidir. Yoksa yılbaşından sonra bu işin cılkı çıkar.